2021.12.02. 07:00
Varázslat akár a cirkuszban is
A Lázár Ervin Programnak köszönhetően kinyílik a világ a diákok számára.
20200710_Balatonlelle Cirkuszok Éjszakája elnevezésű programsorozat a Nemzeti Cirkusz előadásában. fotó: Czerkl Gábor (CZ) Bors
Forrás: MW
Fotó: Czerkl Gábor
Folytatódik a Lázár Ervin Program, mely az általános iskolás diákok számára nyújt lehetőséget, hogy eljuthassanak kulturális intézményekbe – jelentette be nemrég Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere. A tárcavezető emlékeztetett, a program szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül minden általános iskolás korú diák részére tanévenként egy alkalommal ingyenesen biztosítja a színházi, tánc- és cirkuszi előadások, komolyzenei hangversenyek, muzeális intézmények, valamint az őshonos állatok bemutatóhelyei látogatásának élményét.
Színdarab, tánc
A programok a megyénkbeli gyerekeknek is sok-sok élményt szereztek már. A miskolci Nyitott Ajtó Baptista Általános Iskola hátrányos helyzetű gyermekeket nevel. Itt még inkább felértékelődik a kulturális előadások jelentősége, tudtuk meg Molnárné Kertész Ildikó igazgatótól.
Diákjaik a Lázár Ervin Programon belül jártak már a Művészetek Házában a Miskolci Szimfonikus Zenekar Impresszió című előadásán és egy táncelőadáson is, valamint a Csodamalom Bábszínházban a Lúdas Matyin. Az elmúlt években a járvány miatt online előadásokat tudtak megnézni a tanulók, de januárban a Nemzeti Táncszínházba készülnek a 8. osztályosok, ha a járvány miatt lehetőség lesz erre.
– A program nyújtotta kulturális előadások valamelyest pótolják azokat a hátrányokat, melyeket amiatt szenvednek el a gyerekek, hogy nincs lehetőségük a családdal színház-, mozi- vagy hangverseny-látogatásra – fogalmazott az igazgató. – Erre pedig nagy szükség lenne, már csak azért is, mert mi az élményalapú oktatásra helyezzük a hangsúlyt, és fontos szerepet kap az iskolán kívüli tanulás. Diákjaink sok élményt szereznek az előadásokon, és nagyon jól viselkednek, ami miatt mindig megdicsérik őket. Kitágul számukra a világ, ami azért fontos, mert később jobban el tudnak igazodni a mindennapokban. Az élményt nyújtó programok hosszú távon abban is segíthetnek a diákjainknak, hogy másként gondolják a jövőjüket. Olyan lehetőségek csillannak fel előttük, amelyekről egyébként nem is tudnának. A világot sokkal könnyebb megismerni élményeken keresztül, mint az osztályteremben ülve a könyvekből – fogalmazott az igazgató.
Szabályok
Hangsúlyozta: a kulturális és művelődési intézmények látogatása arra is kiváló alkalmat nyújt, hogy a gyerekek megismerjék a viselkedési szabályokat. Ezért viszik el őket egy-egy állatkerti látogatás után étterembe is, hogy legyen tapasztalatuk az ottani szabályokról.
– Diákjaink a családjukkal legfeljebb karitatív jellegű programokon vesznek részt, és egy-egy családi ünnep nyújthat számukra kizökkenést a mindennapokból – tette hozzá Molnárné Kertész Ildikó.
Kicsit féltek
A kisebb települések iskolái is kihasználják a Lázár Ervin Program adta lehetőségeket.
– A nyolcadikosaink épp a napokban voltak a Pesti Magyar Színházban a Rómeó és Júlia-előadáson, és hazatérve lelkes élménybeszámolót tartottak – mesélte az Észak-Magyarországnak Buchala István, az encsi Szent László Katolikus Általános Iskola és AMI igazgatóhelyettese. – A program nélkül gyermekeink nemigen jutnának el fővárosi színházba. A távolság miatt és azért sem, mert nem minden szülőt érdekel a kultúra. Érdekes, hogy egy-két nyolcadikost nehéz volt rávenni a budapesti színházlátogatásra. Furcsának tartották ezt a helyzetet, talán féltek az ismeretlentől. A Miskolci Nemzeti Színházban voltak már diákelőadáson, de egy fővárosi program azért más. Végül mindenki elment, és azt mesélték, hogy nagyon jól érezték magukat, sajnálták volna, ha nem utaznak el – tette hozzá Buchala István.
Megtudtuk tőle azt is, hogy a miskolci színházon kívül Encsen az ünnepekhez kapcsolódó kulturális programokra tudnak eljutni a családok, valamint a város nyári színházi előadásaira, amelyek rendkívül sikeresek, minden évben telt házasak. Ezeken ott vannak az iskola idősebb diákjai is.
– A Lázár Ervin Program által a gyerekek élményekhez, kultúrához jutnak, megtanulnak viselkedni például a színházban, gyakorolják az illemszabályokat, és olyan intézmények előadásaira jutnak el, ahová egyébként lehet, hogy soha nem jutnának. Ha megtapasztalják az előadások varázslatát, később is lesz igényük elmenni egy-egy hangversenyre, színházi darabra – sorolta az igazgatóhelyettes.
(A borítóképen: Cirkuszi előadást is megnézhetnek az általános iskolások [illusztráció])