Magyar Falu Program

2022.01.18. 14:00

Az idei esztendőben érik majd be a sok munka gyümölcse a Regéci várnál

Regécen folytatódik a sikeres ágazat, a húshasznú szarvasmarha tenyésztése ebben az évben is.

Pap Gyula

Forrás: PH

Regéc község az idén több területet érintő fejlesztés végrehajtására készül. Bár az elmúlt évben a település befejezte a regéci vár reneszánsz palotájának újjáépítését és a várhoz vezető út felső szakaszának felújítását, történelmi bemutatóház és park kialakítását a településen, viszont mindezek pozitív hatásai ettől az évtől válnak teljessé – fejtette ki Bakos Ferenc, a település polgármestere.
 

Sikeres pályázatok 
 

Az elmúlt évben két sikeres pályázata is volt a településnek a Magyar Falu Programban. A program segítségével a várhoz vezető út első szakaszának szilárd burkolattal történő ellátása és a községháza teljes külső felújítása valósul meg az idei év első felében, összesen csaknem 70 millió forint támogatással. 

Tovább folyik az eredményes tenyésztőmunka.
Forrás: PH

Szintén 2021-ben nyert el támogatást Regéc a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések célterület kiírásán, mely támogatásnak köszönhetően a település több pontján kerül kiépítésre a bel- és csapadékvíz-elvezető rendszer mintegy 70 millió forint értékben.
 

Rendkívüli támogatással 
 

Negyvenmillió forint rendkívüli kormányzati támogatással az elmúlt évben elkészült Regéc ivóvízellátás-fejlesztésének kiviteli terv szintű előkészítése, ami alapja a települést nyaranta sújtó szűkös ivóvíz-ellátottság megoldását jelentő beruházásnak. A létszükségletet jelentő beruházás előkészítése az összetett hatósági engedélyeztetés fázisában van már. Regéc önkormányzata az idei év tekintetében leghamarabb a Magyar Falu Program frissen megjelent kiírásai közül az „Önkormányzati temetők infrastrukturális fejlesztése” és a „Tanya- és falugondnoki buszok beszerzése” célterületekre nyújt be pályázatot.
 

Turisztikai fejlesztés 
 

A település nagyszabású tervet dolgozott ki az elmúlt évben a turisztikai terület fejlesztésére, amely terv étteremnek, kerékpáros és túraközpontnak helyet adó új komplexum létrehozását fogalmazza meg Várkapu Birtokközpont elnevezéssel. Ezt a fejlesztést a település a Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Program támogatásával szeretné megvalósítani ebben az évben. A vár esetében az elmúlt évben lezárult beruházás ideje alatt újabb fejlesztési terveket készíttetett a település. Ennek megfelelően az egykori nyugati palota kiegészítő állagvédelme következik. 

 

Tervezetten az idén ez a fejlesztés is megvalósulhat. Folytatja a település a húshasznú szarvasmarha tenyésztését ebben az évben is. Az állattartást és hozzá kapcsolódó gyepgazdálkodást a Start közfoglalkoztatási program támogatásával és saját forrás hozzárendelésével valósítja meg a 2022. évben Regéc – mondta el az elképzelésekről a település első embere.

 

A regéci vár története
 

Regéc nevét, ami szláv eredetű és szarv, földnyelv a jelentése, 1298-ban említik először, megemlékezve arról, hogy a Baksa nemzetségbeli Simon fia György Regéc alatt ütközött meg 1285-ben egy, az úgynevezett második tatárjárás során az országra tört tatárok egyik seregével, azonban valószínű, hogy a csata csak a Regéc nevű hegy alatt zajlott, vár akkor még itt nem állt. Az első biztos adat a vár létére 1307-ből származik, ekkor Aba nembéli Amádé nádor Regécen állított ki egy oklevelet. A várat alighanem az Aba nemzetség tagjai emelték a 13–14. század fordulója körül. (forrás: wikipedia.org) 
 

(A borítóképen: Teljesen megújult a regéci vár)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában