Innovációs díj

2022.05.05. 17:30

Kávézaccból designertermék

Innovációs díjat nyert a kávézás közben született, Miskolcról indult ötlet, amelyből designertermék lesz.

ÉM

A „Bolygónk és Városunk” környezetvédelmi szaklap és portál még tavaly, a környezetvédelem világnapja alkalmából hirdette meg díját, melyet idén először adtak át nemrég Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián. A díj átadását több hónapnyi kiválasztási folyamat előzte meg. Végül azon szervezetek, vállalkozások és magánszemélyek munkáját ismerték el, akik a legtöbbet tették a természet és a környezet értékeinek megőrzéséért. A szakmai zsűri több száz jelölt közül 18 szervezetet és magánszemélyt jutalmazott, köztük a kávézacc újrahasznosításán dolgozó anyagmérnököket, a Miskolci Egyetem egykori hallgatóit is, közölte a Miskolci Egyetem. Borsodi Esztert és Tamási Kingát „Ökoinnováció, újrahasznosítás” kategóriában jutalmazták. 

Új anyag született 

A két fiatal anyagmérnök az egyetemen megismerkedve néhány évvel ezelőtt kezdett közös munkába, melynek gyümölcseként hasznos, értéket teremtő anyagokat szeretnének létrehozni. Több publikációjuk is megjelent már közösen a másodlagos nyersanyagok műanyagipari felhasználásával kapcso­latban. Első látványos sikerüket egy új anyag megalkotásával, a műanyaggal kevert kávézaccal érték el. PLAnt csapatnéven a kávézacc és a biodegradábilis, vagyis növényi alapú polimer házasításából megalkotott új anyagukkal bekerültek a 2020-as Startup Plastic Surgery Accelerator több hónapos mentorprogramjába, amelynek lezárása az Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások Szakkiállításon megrendezett pitchverseny volt, ahol ötletükkel elnyerték a megmérettetés egyik különdíját. A program megerősítette őket abban, hogy igény van a környezetbarát anyagokból készült egyedi designtermékekre. 

Az új anyag ötlete kávézás közben született, amikor azzal szembesültek a hölgyek, hogy milyen nagy mennyiségben landol a kukákban a kávézacc, ez az egyébként rendkívül hasznos anyag, pusztán azért, mert nem tulajdonítanak neki külö­nösebb figyelmet. Tamási Kinga gondolt először arra, mi lenne, ha a kávézaccot társítanák valamilyen műanyaggal, s művészeti hajlamukat is kiélve különböző dekorációs termékeket hoznának létre. – Másfél évtizede foglalkozom a biodegradábilis anyagok lebomlásával. Sokat gondolkoztam azon, hogy miképpen lehet a másodlagos nyersanyagokat, a hulladékokat valamilyen formában újrahasznosítani anélkül hogy egészségügyi kockázatot jelentene. Így került szóba a kávézacc mint lehetséges ­töltőanyag, amit biopolimerrel társítottunk – beszélt a kezdetekről Tamási Kinga, hozzátéve: – Nem az elképzelés új, hanem az, ahogyan megvalósítottuk. Egy általunk kidolgozott technológiával egyedi, általunk elképzelt tárgyakat, akár divatos lámpabúrát is lehet készíteni 3D-s nyomtatással. 

– Az anyag ötlete tehát Kingától származik, én pedig azt tettem hozzá, hogy milyen technológiával milyen terméket hozzunk létre – összegezte az Észak-Magyarországnak Borsodi Eszter. 

A technológiával egyébként szinte bárki képes lehet arra, hogy méretarányos, látványos modelleket készítsen, hiszen az egyik legrugalmasabb és legköltséghatékonyabb megoldás, mint azt közölték. Használható designertermékek, ajándékok, makettek, egyedi tárgyak, prototípusok, alkatrészek előállításához is. 

A kávézaccal köztudatba került anyagmérnökök jelenleg más, töltőanyagként szóba jöhető növényi hulladékkal is kísérleteznek, és kőkeményen dolgoznak az egyedi ékszerek és lakberendezési cikkek, így a lámpabúrák piacra dobásán. 

– Már most nagy az érdeklődés a termékeink iránt, de ezek még nem vásárolhatók meg, ám a közeljövőben, talán már ezen a nyáron eljutunk odáig, hogy a termékeink a vásárlóknak is elérhetőek legyenek – mondta Borsodi Eszter. 
 

(A borítóképen: Tamási Kinga és Borsodi Eszter | Fotó: Miskolci Egyetem)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában