2023.04.27. 21:00
Ők vármegyénk 2023-as Kézműves Remekei! (fotókkal)
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 2002-ben indította útjára a „Magyar Kézműves Remek” pályázatot. Az idei – 20. alkalommal kiírt – pályázat eredményhirdetését Egerben, a „Kézművesség ezer éve és jövője a Kárpát-medencében” című rendezvénysorozat keretében tartották, április 15-én. Vármegyénkből 7 alkotó nyújtotta be munkáit a pályázatra, akiket csütörtökön köszöntöttek a BOKIK székházban.
Fotó: Bujdos Tibor
A „Magyar Kézműves Remek” elnevezésű kezdeményezés célja, hogy segítse a kézművesség pozíciójának megőrzését és erősítését, a minőségi kézműves termékek piacra jutását, valamint a megújulás lehetőségeinek bemutatásával az innováció ösztönzését. Április 15-én Egerben, a Kézművesség 1000 éve és jövője a Kárpát-medencében rendezvény sorozathoz kapcsolódóan tartották a XX. Magyar Kézműves Remek pályázat díjátadó ünnepségét is. A pályázatra az ország vármegyéiből összesen 93 terméket neveztek az alkotók, vármegyénkből heten.
Faragott hangszerek
Szondy Sándor Magyar Kézműves Remek és Remekek Remeke díjat nyert el, aki elmondta „én 3 darab fúvós hangszert készítettem. De úgy gondolom, hogy már veterán fafaragónak számítok, hiszen 1970-től, több mint fél évszázada űzöm ezt a leírhatatlanul, gyönyörű mesterséget és azon kevés emberek közé tartozom, aki a tárgyait nem adta el a kezdetektől fogva, hanem több száz darabból a saját lakásomon, saját galériám van. És most borzasztó nehéz volt eldönteni, hogy mivel pályázzak. Tiszta forrásból gondolat köré építve, életem egyik legbüszkébb munkája, hogy a szarukürtön megfaragtam Bartók Bélát és Kodály Zoltánt, ez volt a fő elem. A másik pedig egy hagyományos vadász jelentekből összeállított munka, a harmadik pedig egy rézfúvós hangszerrel kombináltam, ez egy vadász jelzőkürtként funkcionál és szerepelt a kiállításon.”
Úrihímzés
Bogdán Erzsébet is Magyar Kézműves Remek és Remekek Remeke díjat kapott. „Én 15 éve hímző népi iparművész vagyok és az úrihímzés áll hozzám a legközelebb. A mostani hímzéshez az inspirációt a sárospataki református egyházgyűjteménynek a múzeumából vettem. Az alapmotívumok a gránátalmák, ami eredetileg is az úrihímzést jellemezi és a kismadarak, mind eredetiek. Ami különlegessége ennek az úrihímzéses terítőnek szalvétákkal, hogy rendkívül színgazdag az alkotás, nem csak 1-2 vagy 2-3 színt használtam, hanem nagyon sokat” - mondta az alkotó.
Értéket állítanak elő
A miskolci köszöntőn a Bokik székházban, Bihall Tamás elnöke emlékeztetett arra, hogy „a mi életünk valamikor a kézművesség, a céhek világából indult és amikor az újkori történelemben a Kézműves Kamara és a Kereskedelmi Ipar Kanara egybeforrt, akkor nekünk kötelességünk, hogy a kézműves kultúrát és a kézműves hagyományokat ápoljuk. Főleg ez olyan világban, ahol a tömegtermelés mindenek fölötti. Bármit, bármilyen mennyiségben megvehetünk, de azt az értéket, amelyeket önök állítanak elő, csak önök tudják és ez Magyarországnak és a Kamarának is egy hatalmas büszkeség”. Majd elmondta, hogy személy szerint is nagyon büszke a megyei indulókra.
A népművészetből táplálkozik
Majd Kovács J. Attila, a BOKIK Kézműipari Tagozatának alelnöke kiemelte, hogy a versenyt 20. alkalommal rendezték meg és rendhagyó módon most nem Budapesten, hanem Egerben állították ki a beékező alkotásokat. Mint elmondta, idén megújult a pályázat, hiszen három különböző tematikában hirdették meg a versenyt: Hagyományos kézműipar, amelynek gyökerei a hagyományos népművészetből táplálkozik, a másik az Iparművészeti kategória és az úgynevezett „Mai képzőművesség” kategóriában, amely ötvözi az első két kategóriát. Mindhárom kategóriában érkeztek alkotások. Az alkotók véleménye szerint már nagyon várták ezt a versenyt, ki voltak éhezve rá. Ez látszik abból is, hogy nagyon szép számmal érkeztek be pályaművek, összesen 93. pályázó indult.
BOKIK díjátadó
Fotók: Bujdos TiborAz alelnök szerint nagyon színvonalas pályaművek érkeztek be. Elmondta, hogy idén is kimagasló alkotói kedvet lehetett tapasztalni megyénkből, a versenyzők között, hiszen innen a megyéből 7 pályázó volt. És az elnyert díjak tekintetében is élen jár Borsod, mert 3 Remekek Remeke pályázat született, 2 Magyar Kézműves Remek díj és a másik két alkotónknak is kiállították a pályaműveit. „Nagyon színvonalas volt minden pályamű, közel, 50 díjazott volt a versenyben idén. Újdonság volt, hogy megújult a pályázat és két új díjat is kiosztottak, a Magyar Kézműves Innovatív Remek díjat és a Magyar Kézműves Ifjú Remek díjat”. Kiemelkedő eredményként értékelte a borsodi alkotók teljesítményélt. Majd név szerint ismertette a megyei alkotókat.
MAGYAR KÉZMŰVES REMEK – REMEKEK REMEKE ELISMERŐ CÍMET KAPTAK: Bogdán Erzsébet hímző népi iparművész, aki úrihímzéses terítővel és szalvétákkal érdemelte ki a díjat.
Pós Krisztián népi iparművész, fafaragó, aki pásztorbotjaival remekelt.
Szondy Sándor szakoktató, aki fúvós hangszerek tárgyegyüttesével nyert.
MAGYAR KÉZMŰVES REMEK DÍJAT VEHETTEK ÁT:
Hutkay Tímea népi bútorfestő, megyaszói ihletésű karzatmellvédjéért
Juhász János Krisztián késkészítő, aki parti késeivel nyert.
TOVÁBBI KÉT KÉZMŰVESÜNK A PÁLYÁZAT KIÁLLÍTÁSÁN MUTATHATTA BE ALKOTÁSAIT:
Stefán Sándor asztalos abaúji fűszeres szekrényét mutathatta be.
Sándor Béla fazekas hagymatartóját csodálhatta meg a közönség.