2023.05.09. 15:00
Ez történik, amikor egy baleset során becsapódik az autónk – videóval!
A szimulátor segítségével nagy baj nélkül próbálhatjuk ki, hogy mit is kellene átélnünk. Ezt bárki megteheti csütörtökön Miskolc belvárosában is!
A becsapódás pillanata, a szimulátorban Stefán János alezredes
Fotó: Bujdos Tibor
Döbbenetes megtapasztalni, milyen érzés az, amikor egy autóban ülve balesetet szenvedünk és a becsapódáskor a biztonsági öv az egyetlen, amely megtartja az embert. Ezt sokan sajnos „élőben”, vagyis egy baleset során tapasztalják meg, de aki szerencsés az egy szimulátorban is átélheti a becsapódást – utána garantáltan bekapcsolja majd az övét.
Ütközés szimulátor a rendőrségnél
Fotók: Bujdos TiborKitelepülnek csütörtökön
Egy ilyen biztonsági öv szimulátort mutattak be kedden a vármegyei rendőr-főkapitányság munkatársai működés közben. Először Stefán János alezredes, kiemelt közlekedési fővizsgáló vállalta, hogy beül néhány „lecsúszás” erejéig a szimulátorba, azt is bemutatva, hogy milyen eredménye van egy becsapódásnak, és azt is, hogy mi történik akkor, ha valaki nem szabályszerűen köti be az övet. Hangsúlyozta: hiába hiszi azt bárki, hogy meg tudja magát tartani, a tehetetlenségi erő ellen nem lehet védekezni.
Május 11-e a közlekedési kultúra napja, – amely egybeesik Miskolc város napjával is. Ennek keretében a Széchenyi utcán a Centrum Áruház előtti részen kampányt tartanak a vármegyei rendőr-főkapitányság munkatársai 14-18 óra között, melyen bemutatkozik az új biztonsági-öv szimulátor is.
Többször legyen bekapcsolva
– Az Országos Balesetmegelőzési Bizottság beszerzésében kaptuk meg, és ezen az eszközön tudjuk bemutatni, hogy mi történik akkor, ha egy közlekedési baleset során ütközés történik, illetve, hogy ekkor a biztonsági övnek milyen szerepe van. Természetesen itt nem akkora energia jelenik meg, mint egy valós közlekedési balesetben, de jól megmutatja, hogy mennyire tehetetlen az emberi test ezekben a szituációkban és milyen könnyen lehet sérülést szerezni, melynek megakadályozásában jelentős szerepe van a biztonsági övnek. Mindenki azt gondolja, hogy vele nem történhet baleset, de ez nem így van – magyarázta el Varga János rendőr alezredes a vármegyei közlekedésrendészeti osztály vezetője.
Hozzátette: az Országos Balesetmegelőzési Bizottság és az Országos Rendőr-főkapitányság országos kampány keretében igyekszik emelni a biztonsági öv használat arányát, amely jelenleg 85 százalék hazánkban, ezt tíz százalékkal szeretnék feljebb vinni 95 százalékra. Ennek érdekében folyamatos és visszatérő ellenőrzéseket tartanak nem csak a sofőrök, hanem az utasok tekintetében is. Ezt szolgálja majd a csütörtöki információs nap is a belvárosban.
Kevesebben haltak volna meg
Mint megtudtuk a számadatok igencsak érdekes képet mutatnak. Így például a felmérések szerint Kelet- és Nyugat-Magyarország között eléggé markáns eltérések vannak az övhasználatban, amely nem ránk nézve hízelgő. Míg a nyugati országrészben a biztonsági övet helyesen használja a járművezetők 91, az első utasok 90,3 és a hátsó utasok 71,2 százaléka, addig ez a keleti országrészben csak 87,5, 85,7, illetve 47,9 százalék. A gyermekbiztonsági rendszer helyes használata 62,2, illetve 57,6 százalékos.
Egy baleset esetén a halálozási valószínűség a bekötöttekhez képest a nem bekötött emberek körében a járművezetőnél 4,2-szeres, az első utasnál 3,6-szoros, míg a hátsó utasnál 7,9-szeres. Amennyiben a személygépjárművek minden üléspozíciójában 10 százalékkal magasabb lett volna a biztonsági öv használati arány, akkor 2020-ban 45 haláleset és 118 súlyos sérülés, míg 2021-ben 65 haláleset és 144 súlyos sérülés lett volna elkerülhető.
Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.