Megemlékezés

2023.06.27. 18:40

„Miskolc legsötétebb éjszakájára” emlékeztek

Egyik óráról másikra elvették vagyonát, megsemmisítették egzisztenciáját, megbélyegezték „nemkívánatos” elemként.

Pap Gyula

Holndronner Ferenc és dr. Várhelyi Krisztina

Fotó: Bujdos Tibor

Az Éltető Lélek Alapítvány és a Magyar a Magyarért Alapítvány Miskolc város tragikus napja – 1952 június 25. a kitelepítések napja - alkalmából megemlékezést tartott kedden Miskolcon a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban. A programban Holndronner Ferenc, az Éltető Lélek Alapítvány elnöke és Dr. Várhelyi Krisztina alapító mondott köszöntőt.

– Egy esztendővel ezelőtt volt a hetven éves évfordulója, hogy majd 600 embert elhurcoltak, kitelepítettek a Hortobágyra közöttük a legidősebb nyolcvannyolc éves volt a legkisebb hat hónapos – idézte fel az Éltető Lélek Alapítvány alapítója. Vannak miskolciak akik nem engedik, hogy a feledés homálya burkolja be azt a sötét éjszakát, amikor 163 családra rúgták rá az ajtót és utána hónapokon-éveken át emberhez méltatlanul hodályban lakott, disznóólban élt. Egyik óráról másikra elvették vagyonát, megsemmisítették egzisztenciáját, megbélyegezték „nemkívánatos” elemként – sorolta dr. Várhelyi Krisztina.

A megemlékezés során miskolci kitelepítések krónikáját Holopcev Péter történész ismertette. Dr. Lengyel Attila, a CÖF Klub Miskolc elnöke Összegyűjtött történetek, Székely András, az elhurcoltak egyike pedig Emlékképek címmel tartott előadást. A Kitaszítottak című irodalmi műsorban az Éltető Lélek Irodalmi Kör Egyesület részéről Kardos Katalin, Balogh Csilla, Bogoly Erzsébet, dr. Jacsó Pál és dr. Romhányi József közreműködött.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában