2023.06.20. 14:27
Túrában gondozták a hadisírokat
A III. Hősök útja hadisírgondozó túra a miskolci Petőfi tér és a felsőzsolcai 48-as emlékmű között volt. A 12 kilométeres túrával emlékeznek az idén 175 éves Magyar Honvédségre is, érintve a Miskolc környékén elhunyt katonák sírhelyeit. A túrának közel száz résztvevője volt.
Túrán..
Június 13-án, kedden reggel 8 órakor indultak közösen, katonák és kadétok, a Petőfi térről Felsőzsolcára, hogy út közben felkeressék és rendbe tegyék az elhunyt hősök emlékműveit és sírjait – mondta Rácz Péter tartalékos főhadnagy, a MH KIKNYP 4. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda munkatársa. Majd elmondta, hogy ezzel a rendhagyó történelemórával a kadétokat és a középfokú oktatási intézményekben tanulókat szólítottak meg. A Petőfi emlékévhez kapcsolódóan a miskolci Petőfi térről indult a menet, ahol az eseményt Dr. Menyhárt Szabolcs a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója nyitotta meg. Majd Bukta László zászlós a Petőfi életrajzából néhány érdekességet emelet ki – számolt be az eseményekről Rácz Péter tartalékos főhadnagy.
Új fejfát állítottak
A Hősök temetőjében aranyvitézségi érdemrenddel kitüntettet katonák sírhelyeit tették rendbe a katonák és a diákok, majd egy eltűnt fejfa helyett újat állítottak fel. Az Akasztó dombnál pedig egy kis helytörténeti tájékoztatót hallhattak a jelenlévők Bukta László zászlós előadásában.
Majd a Repülőtérre menve csatlakoztak a menthez a huszárok, korhű ruhában a Bükkaranyosi Huszár és Lovas Hagyományőrző Egyesület tagjai közül. Majd a Koleratemetőbe érve első világháborús sírokat koszorúztak az emléktúra résztvevői. Felsőzsolcán a honvéd tüzérek várták a menetet Szentendréről, majd bemutatták a munkájukat és elfoglalták a lőállásokat az akkori csatának megfelelően. A Hermann Ottó Múzeum munkatársai pedig korabeli szúró és lőfegyvereket mutattak be a helyszínen. Felsőzsolcán még két iskola csatlakozott a menethez, mely a Hősök terén ért véget, ahol Veres Pál polgármester mondott néhány zárógondolatot.
Tartalmassá tenni
Csoma Gábor százados, megbízott irodavezető hozzátette, hogy törekszenek tartalmassá tenni ezeket a rendezvényeket, hogy a száraz történelmi ismereteket apró érdekességekkel egészítsék ki az adott korról. „Egy-egy ilyen alkalom lehetőséget kínál arra, hogy plusz információkkal és tudással vértezzük fel a fiatalokat úgy, hogy közben erősítjük bennük az összetartozás érzését”- mondta. A százados úgy tapasztalta, hogy a diákok nagyon lelkesen vettek részt a sírok karbantartási munkálataiban és megfigyelte, hogy a fiatalok már az alakiasság mozzanatait betartva hajtották végre a megemlékezés fázisát, a legnagyobb fegyelmezettség mellett. A megbízott irodavezető hozzátette, hogy egy ilyen rendezvény alkalmával közelebb kerülnek egymáshoz a katonák és diákok.