2023.08.10. 17:47
A Vármegyei Etikai Bizottság tagjait választják az egészségügyben
2023. július 1. és augusztus 15. napja között kell megtartani a Vármegyei Etikai Bizottságok tagjainak első választását. Portálunk összefoglalta, hogyan zajlik és milyen jelentősége van az Etikai Bizottsági választásnak vármegyénket érintően.
Fotó: Ádám János
A Vármegyei Etikai Bizottság az adott vármegyében (valamint Budapesten a centrumkórházak illetékességi területén) dolgozó orvosok, fogorvosok, továbbá az ún. „egyéb diplomások” maguk közül közvetlenül választott testülete.
Az „egyéb diplomások” a nem orvosi- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett következő egészségügyi dolgozók: Klinikai szakpszichológusok: Felnőtt klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus Gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus Neuropszichológiai szakpszichológus Alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus. Klinikai biokémikusok. Klinikai mikrobiológusok. Klinikai sugárfizikusok. Klinikai laboratóriumi genetikusok.
A Vármegyei Etikai Bizottság tagjaiból esetileg létrehozott Vármegyei Etikai Tanács jár el első fokon az orvosokat érintő szakmai-etikai eljárásokban.
A szakmaiságot képviselik
Portálunk megkérdezte Dr. Kostyál Lászlót, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház orvosigazgató–helyettesét: „milyen jelentősége van ennek a választásnak a vármegyénket tekintve?”. A szakember elmondta, szerinte a dolgozók, az orvosok szempontjából nagy jelentőséggel bír a választás.
„Nagyon fontos, hogy egy olyan bizottság, egy olyan testület álljon fel, amely ezekben a „kényes” ügyekben a szakmaiságot, a tapasztalatot képviseli. Azt szeretném, ha ez egy széles palettából állna össze: a grémium tíz hozzáértő ember, akikre nagyon fontos szerep hárul majd” – fejtette ki. Mint mondta, a gyakorlatban a betegek élnek vélt vagy valós sérelmek után a betegjogokkal. „Ezért fontos, hogy legyen helyben egy olyan Etikai Bizottság, amely ezen esetekben pártatlanul, szakmailag tud dönteni” – emelte ki Dr. Kostyál László.
„Olyan kollégák a jelöltek, akik tudják, miről szól a gyógyítás, hiszen minden nap ezt végzik, itt helyben”- tette hozzá az orvosigazgató-helyettes. A szavazáson való részvétel fontosságáról elmondta, „azért fontos, hogy éljen mindenki szavazati jogával, hogy olyanok kerüljenek be a bizottságba, akik valóban érdemesek erre, és nagyon fontos, hogy a gyógyítás minden szintjét képviseljék a testületben”.
Akik tagjelöltek lehetnek
A Vármegyei Etikai Bizottság tagjává az válhat, akit az adott vármegyében működő egészségügyi szolgáltató tagnak jelölt, és aki a jelölést vállalta. Nem jelölhető a bizottság tagjává (valamint póttagjává) politikai szolgálati jogviszonyban vagy biztosi jogviszonyban álló személy, kormányzati szolgálati jogviszonyban álló szakmai felsővezető és szakmai vezető, kórházi főigazgató vagy helyettese, valamit a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 37. § (1) bekezdése szerinti magasabb vezetői megbízással rendelkező személy.
Akik szavazhatnak
Szavazhatnak az adott vármegyében dolgozó, azaz aktív orvosok, fogorvosok és egyéb diplomások (a továbbiakban együtt: szavazásra jogosultak). Aktívnak minősül az a szavazásra jogosult, aki érvényes működési nyilvántartással rendelkezik, valamint az is, aki érvényes működési nyilvántartással nem rendelkezik, de valamely egészségügyi szolgáltatónál - felügyelet mellett - jogszerűen egészségügyi tevékenységet végez.
A szavazásra jogosultnak az adott vármegyében rendelkeznie kell legalább egy, valamely egészségügyi szolgáltatónál aktuálisan fennálló foglalkoztatási jogviszonnyal, mely tény rögzítésre is kerül a névjegyzékben. A szavazójog a szakképesítéshez kötődik, választhatnak valamennyi ellátási formában (az alapellátásban, a járóbeteg-szakellátásban, a fekvőbeteg-szakellátásban és a speciális ellátási formákban) és tulajdonosi formától függetlenül valamennyi egészségügyi szolgáltató (állami, önkormányzati, egyházi fenntartású intézmények, egyéni és társas egészségügyi vállalkozások) orvosai, fogorvosai és egyéb diplomásai.
Ekkor és így lehet szavazni
A választásokra 2023. augusztus 1-je és augusztus 15-e között kerül sor, ezen belül a különböző vármegyékben és Budapesten a szavazókörök eltérő időpontokban és helyszíneken működnek. Erről információt az OKFŐ honlapján (https://okfo.gov.hu/varmegyei-etikai-bizottsagi-valasztas), az Egészségügyi Tudományos Tanács honlapján (https://ett.okfo.gov.hu/), valamint az illetékes vármegyei irányító intézmények, illetve a budapesti centrumkórházak honlapján találhatnak.
Valamennyi vármegyében több helyszínen és több napon is leadhatók a szavazatok. A szavazókörök listájáról és nyitva tartási idejéről az OKFŐ honlapján (https://okfo.gov.hu/varmegyei-etikai-bizottsagi-valasztas) is tájékozódhatnak.
A választás menete
A választást minden szavazókörben háromtagú szavazatszámláló bizottság bonyolítja le. A választáson megjelenő szavazásra jogosultak érvényes arcképes igazolvánnyal – személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy gépjárművezetői engedéllyel – igazolják magukat. A személyes adatok ellenőrzését követően a névjegyzékben rögzítésre kerülnek a választáson megjelent szavazásra jogosult személyazonosító adatai, az adott vármegyében működő munkahelyének neve és címe (önbevallás útján), valamint alapnyilvántartási száma, működési nyilvántartási száma vagy pecsétszáma. A működési nyilvántartási szám, illetve az alapnyilvántartási szám igazolható orvosi pecsét, hatósági igazolvány vagy hatósági bizonyítvány, illetőleg más olyan okirat bemutatásával, amelyből az azonosító szám kétséget kizáróan megállapítható. Az azonosítást szolgálja az informatikai rendszerbe is beágyazott országos nyilvántartási kereső.
Etikai Bizottságok választása a B.-A.-Z. Vármegyei Központi Kórházban
Fotók: Ádám JánosA névjegyzéket valamennyi szavazásra jogosult köteles aláírni. A szavazatszámláló bizottság informatikai rendszerben ellenőrzi, hogy a szavazásra jogosult az adott vármegyében szavazott-e már, mivel egy szavazásra jogosult egy vármegyében (illetve egy centrumkórház illetékességi területén) csak egy alkalommal adhat le érvényesen szavazatot. Ezt követően a szavazásra jogosult megkapja a szavazólapot. A választás az úgynevezett kislistás választás szabályai szerint történik, vagyis a szavazólap tartalmazza a megválasztható személyek nevét abc-sorrendben. A szavazólapon legfeljebb annyi jelöltre lehet szavazni, ahány bizottsági tag választható, azaz minden szavazásra jogosult legfeljebb 10 jelöltre szavazhat érvényesen. A választáson a tíz legtöbb érvényes szavazatot megszerző jelölt válik a Vármegyei Etikai Bizottság tagjává.
A szavazatszámláló bizottságok
A szavazatszámláló bizottságok tagjai a vármegyei irányító kórházak, vagy az adott szavazókör működési helye szerinti egészségügyi intézmény dolgozói. Mit jelent az, hogy a választás közvetlen és titkos? A választás közvetlensége és titkossága azt jelenti, hogy az orvostársadalom (ideértve az egyéb diplomásokat is, akik speciális, ráépített egészségügyi szakképesítéssel rendelkeznek) közvetlenül, közbeiktatott küldöttek nélkül, a saját soraiból választhatja meg azokat a nagy tekintéllyel rendelkező kollégákat, akik a benyújtott etikai panaszok alapján meginduló eljárások során érvényre juttatják az etikai kódexben rögzített szakmai-etikai szabályokat.
Mi a helyzet, ha egy szavazásra jogosult több vármegye területén is rendelkezik munkahellyel vagy egy vármegye területén több munkahellyel is rendelkezik? Mivel a Vármegyei Etikai Bizottságokat a vonatkozó jogszabályok szerint az adott vármegyében dolgozó személyek választhatják meg, ezért abban az esetben, ha egy szavazásra jogosultnak több vármegyében is van munkahelye, akkor több vármegyében is szavazhat, de – értelemszerűen – vármegyénként csak egy alkalommal. A szavazásra jogosult abban az esetben is csak egyszer jogosult szavazni, ha egy vármegyében több munkahellyel is rendelkezik. A szavazatszámláló bizottságok az esetleges rendkívüli eseményeket külön jegyzőkönyvezik.
Vármegyénkben itt lehet szavazni:
A B.-A.-Z. Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház központi telephelye, Ózdi Almási Balogh Pál Kórház, Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház, Kazincbarcikai Kórház, Edelényi Koch Róbert Kórház, Mezőkövesdi Tagkórház
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Etikai Bizottság jelöltjeinek listája:
Dr. Balogh Gergely Pál, dr. Bárány Miklós, dr. Bencze Erzsébet, dr. Benke Károly István, dr. Czina Zsuzsanna, dr. Csánky Eszter, dr. Cservenyák Judit, prof. dr. Fodor Bertalan, dr. Iski Laura, dr. Jenei Csaba, dr. Kovács Pál, dr. Krizsó Eszter, dr. Madaras Anita Jolán, dr. Némethy Ágnes, dr. Pap Dezső József, dr. Perge Andrea, dr. Pesti Zsuzsanna, dr. Robotka Zsófia, dr. Simon Gizella, dr. Spák László, prof. dr. Takács István, dr. Tóth Nóra, dr. Vámos Henrietta