2023.08.31. 17:30
Mi lesz a Kazinczy iskolai Váli-pannóval? A városházánál pattog a labda
Szétszedve, raktárban őriznék a milliós értékű Váli Dezső-pannófestményt Miskolcon.
Vali Dezső alkotása a Kazinczy általános iskolában
Forrás: Deske.hu
A miskolci Kazinczy Ferenc általános iskola igazgatója azzal a kéréssel fordult Miskolc önkormányzatához, hogy az iskola aulájában található, az önkormányzat tulajdonában álló nagyméretű pannó (nagyméretű táblakép- a szerk.) más helyszínen való elhelyezésére segítsen megoldást találni. A pannó által elfoglalt területet ugyanis szeretnék iskolai célokra hasznosítani – írta portálunk augusztus elején a Kazinczy iskola igazgatójának levelét felidézve. Varga Andrea Klára alpolgármester próbált közbenjárni az ügyben, ám más intézményben nem találtak helyet a műnek. Akkor jött az ötlet: darabjaiba szedve a Herman Ottó Múzeumban raktároznák el, amihez az alkotó közbenjárását kérték. Ehhez azonban Váli Dezső neves művész nem járult hozzá. Portálunknak akkor azt nyilatkozta, a pannó akkora méretű, mint a mögötte lévő lépcső pofafal, évtizedek óta (1981 óta) az iskola tartozéka. Eltávolítása, raktárba helyezése gyakorlatilag a sokmillió forint értékű mű szándékos megsemmisítését jelentené. Méltatlan kezelése már jogi kategória, bírósági ügy is lehet belőle. De ő megoldást szeretne.
Kié a nagyértékű pannó?
Erről írtunk a múltkor, mint ahogy azt is, hogy városháza a tankerületnek dobta a labdát mondván, hogy a műalkotás tulajdonviszonyai tisztázatlanok, ám az iskola fenntartója és üzemeltetője a tankerület. "Miskolc városa mindent megtett annak érdekében, hogy segítsen a műalkotás megóvásában és az utókor számára történő megőrzésében, ezért vette fel a kapcsolatot a lehetséges helyszínként felmerülő intézményekkel, ezért próbál a múzeumon keresztül segíteni, de az iskola döntését, mivel nem fenntartója az intézménynek, nincs lehetősége befolyásolni" - nyilatkozták lapunknak.
Azóta tovább gyűrűzött az ügy: megkerestük a Miskolci Tankerületi Központot, kérdéseinkre - többek között arra, hogy mit terveznek lépni az ügyben - dr. László István tankerületi igazgató így válaszolt:
"Megkeresésére tájékoztatom, hogy az intézményben Váli Dezső festőművész „A képtár kapuja” című nagyméretű pannója 1981-ben, kényszerűségből került az iskolába, az akkori fenntartó önkormányzat kérésére. A festmény továbbra is Miskolc Önkormányzatának tulajdonában áll, és alpolgármesteri egyeztetések zajlanak a Herman Ottó Múzeumban történő elhelyezéséről, tekintettel arra, hogy az iskolában nem megoldott a műalkotás szakszerű védelme."
Nem érti a válaszlevelet
A levél után újra beszéltünk Váli Dezsővel, aki nem érti a tankerület válaszlevelét. Mint mondja, sosem volt szó arról, hogy kényszerűségből került volna az iskolába a pannó. Évekig kereste a lehetőségét, hogy visszakerüljön Miskolcra a mű, miután elkerült a Miskolci Képtárból, ahová készült. Úgy emlékszik, akkori kollegája, Végvári Lajos művészettörténész professzor közvetítésével találta meg valaki a Kazinczy-iskolát. De szerinte a tankerület válasza okafogyottá is vált, és újra az alpolgármesternél pattog a labda a következők miatt:
– A napokban kezembe került egy régi levél, amit az után, hogy 2011-ben, amikor Miskolcon jártam rekonstruálni a pannót, a Kazinczy Ferenc általános iskolából kaptam, az iskolaigazgató, Juhász József jegyezte. Ez a következőket tartalmazza. „Készítettem egy rövid összefoglalót tanulóink számára az aulában található pannóról. A honlapunkra és a kép mellé szeretnénk elhelyezni az ismertetőt", írta, és leveléből kiderül, fontosnak tartja a művet a diákok művészeti nevelésében. A levélben sok mindenre fény derül az alkotás kapcsán is. „A műalkotást mi (mármint a Kazinczy iskola) őrizzük, de formailag Miskolc Város Önkormányzatának tulajdona, aki a felügyeleti jogot, illetve kötelességet a Bán András úr vezette Miskolci Galériára testálta. Értékes, jegyzett alkotás, mai értéke 7-10 millió forint körül mozog. A festmény szimbólumok, képi metaforák sokaságát rejti."
A levél részletesen elemzi a művet, majd hozzáfűzi: „Büszkék vagyunk és örülünk, hogy egy rangos műalkotás őrzői és napi szemlélői lehetünk".
Szeretné, ha a mű az iskolában maradna
Vagyis a mű a miskolci önkormányzaté. Váli Dezső továbbra is nyomatékosítja, nem szeretné, ha a mű elkerülne az iskolából. Szerinte az sem igaz - mint amit a tankerület állít - hogy "az iskolában nem megoldott a műalkotás szakszerű védelme".
- 2011-ben, amikor restauráltam, alig kellett hozzányúlni a mell alatti magasságban sem, olyannyira megőrződött az értéke – fogalmazott. Mint mondta, szerinte az sem indok, hogy másra tervezné hasznosítani az iskola a falfelülelet. Szerinte az ünnepség alkalmából a mű elé lehetne helyezni a dekorációt, más célra pedig ott a szemközti fal, ami tükörszimetrikus azzal, ahol az alkotás található.
Kérdeztük, milyen megoldás lehetne még, ha ragaszkodna az iskola a pannó eltávolításához. Váli Dezső szerint egy egyetemi professzortól lenne ígérete, hogy egy felsőoktatási intézménybe kerülhetne, de az egyet jelentene azzal, hogy a város lemond a nagyértékű tulajdonról.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy ez nem lenne jó ötlet, egyenesen az érték elherdálását jelentené, hiszen több milliós értékű alkotásról van szó.