2024.05.31. 07:00
Barkai László amnéziában szenved vagy téved
A baloldali pártok által támogatott miskolci polgármesterjelölt úgy aggódik az egészségügyért, hogy az őt támogató pártok hatalmon tönkretették vármegyénk egészségügyét.
Dr. Barkai László baloldali polgármesterjelölt úgy "virágoztatná fel Miskolcot", hogy itt sincs...
Fotó: Vajda János
Barkai László (a DK, az MSZP, az LMP és a PM által támogatott) miskolci polgármesterjelölt politikai üzenetei nem térnek el a baloldali pártok retorikájától, hiszen az oktatást mellett az egészégügyet veszi kritikusan górcső alá a politikus több közösségi média posztjában, szórólapon. Ezekben többek között a miskolci kórházakért és betegekért aggódik többek között a Diósgyőri, Semmelweis és Vasgyári egészségügyi intézményekért. Egy róla szóló újságban úgy fogalmaz a Vasgyári kórház kapcsán: „A kórház épülete ugyanolyan elhagyatott, mint a gyár épülete. Különösen fájó látni ezt nekem, hiszen itt volt kórházigazgató és itt vezette a szülész-nőgyógyászati osztályt is az édesapám.”
Cikkünkben arra mutatunk rá, hogy miért álságosak Barkai László kijelentései a kórházakkal, rendelőintézetekkel kapcsolatban.
A Gyurcsány-kormány idején ugyanis lényegében tönkretették a fekvőbeteg ellátást Borsod-Abaúj-Zemplén több kórházában,
innen kellett azt visszaépíteni. Megkerestük az akkori tudósításokat az egészségüggyel kapcsolatban: szinte mindegyik egytől-egyik a kórházak összevonásával foglalkozik, többször kiemelve: „az intézmények finanszírozási problémával küzdenek”. Így volt ez – például -
a szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház működésében is, ugyanis 2007-ben drasztikusan lecsökkentették az ágyszámokat és a legközelebbi intézménynek a sátoraljaújhelyit jelölték meg,
mint a térség legfőbb fekvőbeteg ellátó intézményét. Az intézkedéssel rengeteg vidéki embert reménytelen helyzetbe hoztak, hiszen az utazás idő és pénzigényes.
Tetemes adósság
2008-ban újabb egészségügyi intézményt, a Miskolci Egészségügyi Központot „alakították át” gazdasági társasággá - írta akkor a Magyar Hírlap. A korábbi intézmények - a diósgyőri és a Semmelweis kórház - egyesülésével létrejött centrum a város akkori alpolgármestere, Mokrai Mihály szerint ugyanis csak így tudja felvenni a versenyt a Borsod és a Heves megyei kórházakkal. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete nem írta alá az átalakulással kapcsolatos megegyezést, és nem értett egyet a lépéssel.
2008-ban azt írták: „az intézmény pavilonrendszere és két telephelye miatt halmozottan hátrányos helyzetű, ráadásul tetemes adóssága van, ez 2008-ban meghaladta a 650 millió forintot.
Megszűnt osztályok
Kronológiában fontos dátum ez a 2008; a diósgyőri és a városi Semmelweis kórház összevonásával létrejött ugyanis a miskolci egészségügyi központ, amit a köznyelv MISEK-ként emlegetett. Ekkor szűnt meg a baleseti sebészeti ellátás a diósgyőri kórházban. A pszichiátriai osztály szintén 2008-ban költözött el Diósgyőrből a Semmelweisbe.
Szétvert kórházak
Már 2007-ben önkormányzati biztos irányította a két miskolci kórház gazdálkodását, úgymond gazdasági menedzserként biztost nevezett ki a miskolci Semmelweis és a Diósgyőri kórházakhoz, mindkét intézmény az önkormányzathoz tartozott. Az intézkedésre azért volt szükség, mert pénzügyileg nehéz helyzetbe kerültek.
A két miskolci kórház összes kötelezettsége 2007-ben meghaladta az egymilliárd forintot.
Szűcs Erika, akkori alpolgármester közölte, előkészítik a két kórház összevonását, ez történt meg a fent leírtakban egy évvel később.
A Diósgyőri Kórház szülészeti, nőgyógyászati osztályát még korábban, 2006-ban rombolták le a szocialisták.
„Kannibalizmus”
Később a miskolci Fidesz „kannibalizmusnak” nevezte az akkori baloldali városvezetés hozzáállását a Miskolc és térsége kórházainak átalakítása kapcsán. Akkor úgy fogalmaztak, hogy a megyei önkormányzat által fenntartott egészségügyi intézmények esetében a megyei kórház „hellyel-közzel” rendben van.
Inkább az FMC Dialízis Centerként ismert, magánkézben lévő nephrológiai osztállyal van gond, attól ugyanis elvették a fekvőbeteg-ellátáshoz szükséges aktív ágyakat. Ezzel a feladattal a megyei kórházat bízta meg a tárca, forrást és plusz ágyat viszont nem biztosított. A két városi kórház összevonásából adódó anomáliáról, illetve a diósgyőri traumatológia felszámolásáról nem is beszélve.
Intézmények ágyak nélkül
A Szent-Ferenc tagkórház sem marad ki a baloldali ámokfutásból. A megyei önkormányzat két másik kórháza esetében a szaktárcának az volt a javaslata, hogy azok egyetlen aktív ágyat se kapjanak, ezzel pedig végleg megpecsételték a kórházak, illetve ellátási területük sorsát. Az akkori helyi Fidesz-KDNP már akkor kifejezte aggályait, mert a miskolci Szent Ferenc Kórház speciális szakterületen gyógyított addig, a tüdőgyógyászat, valamint a reumatológia területén. A tüdőgyógyászatban 160 ágyon biztosították az ellátást, itt szinte „egyik napról a másikra” szűntek meg az aktív ágyak, a betegek miskolci ellátóhely nélkül maradtak, Edelényben kényszerültek az ellátást igénybe venni. Az akkori tudósítások így szóltak:
„Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Molnár Lajos egészségügyi miniszter végrehajtotta a halálos ítéletet a kórházakon”.
„Kórházak gyönyörű panorámával eladók”!
A Gyurcsány-kormány 2007-ben vezette be a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. Történt mindez annak ellenére, hogy Orbán Viktorral folytatott 2006-os vitájában Gyurcsány Ferenc szemrebbenés nélkül letagadta a fizetős egészségüggyel kapcsolatos terveiket, sőt a Fidesz elnökét vádolta hazugsággal. Bár a vizitdíjat és a kórházi napidíjat az akkor ellenzékben lévő Fidesz kezdeményezésére indított 2008-as népszavazás eredményeként eltörölni kényszerült a Gyurcsány-kabinet. A vizitdíj bevezetése egyébként totális kudarc volt, hiszen a befolyt összegből még a vizitdíj automatákat sem tudták kifizetni. A kórházi ágyak számát 10 ezer férőhellyel csökkentették le 2008-ig. A halálozási rátában még Libanont is beelőzte Magyarország 2010 előtt; emellett számos korábbi kórházi épületet adtak el, voltak olyanok, amelyet úgy hirdettek meg „Kórházak gyönyörű panorámával eladók”!