2024.06.16. 11:43
A mesterséges intelligencia elveszi a munkahelyed?
Az MI nem vesz ki szabadságot, sosem lesz beteg, és nincsenek rosszabb napjai. Gyorsabb, hatékonyabb, mint az ember, ráadásul olyan tudáskészlethez fér hozzá, ami számunkra elérhetetlen és felfoghatatlan. A kreatív, emberi nézőpont viszont hiányzik belőle.
Él a félelem a mesterséges intelligenciával szemben
Fotó: Getty Images
Vannak olyan szektorok, ahol a munkahely elvesztésének kockázata egyáltalán nem légből kapott feltevés, hanem a közeljövő realitása. Ilyen a telefonos ügyfélszolgálatosok, a konyhai munkások, a parkolóőrök, az adminisztratív feladatokat ellátók munkaköre.
A kezdetek
Minden a sakkot és gót játszó mesterséges intelligenciával kezdődött. Farkas Dániel, az evosoft szoftvertervezője (software architect) több mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektben vett részt. Jól ismeri a rendszer működését, és arról beszélt, hogyan befolyásolhatja az MI a munkahelyeket, a 21. századi munkaerőpiacot.
Már egyetemista koromban élénken érdeklődtem a mesterséges intelligencia iránt. Az egyik első feladatom egy malom táblajátékot játszó algoritmus volt, ami a szó szoros értelmében még nem volt MI. Inkább annak egy korai formája, mégis a terület felé fordította a figyelmem
-mesélt a kezdetekről Farkas Dániel.
A szoftvertervező röviden vázolta a mesterséges intelligencia fejlődését. A mai modern változatnak már jóval korábban léteztek a matematikai, elméleti alapjai, a nagy áttörés azonban csak később következett be.
A táblajátékoknál maradva Farkas Dániel számára az volt az igazi fordulópont, amikor a DeepMind előállt a gót (AlphaGo) majd később a sakkot (AlphaZero) játszó mesterséges intelligenciájával. Ez a rendszer csupán a játék szabályainak ismeretében a mélytanulás (deep learning) segítségével, önállóan tanult meg játszani. Ezáltal olyan mély stratégiai döntéshozatalra volt képes, ami korábban egy számítógépes algoritmustól elképzelhetetlen lett volna.
A software architect hangsúlyozta: a mély gépi tanulásban rejlő lehetőségek az egész informatikai szakmát megváltoztatták. Egy szoftveres vállalat lemarad a versenyben, ha figyelmen kívül hagyja ezt a területet.
„Ily módon az evosoft Hungary Kft.-nél is egyre több mesterséges intelligencia projekt látott napvilágot. Jelenleg is egy olyan projekten dolgozom, ahol mesterséges intelligencia ipari automatizálás területére való bevezetését támogatjuk”-húzta alá az MI jelentőségét a szoftvertechnológiában Farkas Dániel.
Már programkódokat, szoftvereket generál a mesterséges intelligencia
A következő nagy fordulatot a generatív MI megjelenése jelentette. Ez a technológia már nem csak szöveg írására, de számítógépes programkód, szoftver generálására is képessé vált.
„Bár a technológia még messze áll a tökéletestől, mégis újabb távlatokat nyitott. Fenekestül felforgatta a szoftverfejlesztés világát-mutatott rá a generatív mesterséges intelligencia fontosságára Farkas Dániel- Azt még nehéz megmondani, milyen mértékben helyettesíthetőek a szoftverfejlesztési feladatok az MI által. Ennek az elemzése jelenleg is folyamatban van. Ez szintén egy olyan terület, amit egy magát valamire tartó szoftvervállalat nem hagyhat figyelmen kívül”.
A mesterséges intelligencia leváltja a munkavállalókat?
Nyilván nem minden ágazatban, mégis vannak olyan érintett szakmák, ahol tényleg már csak idő kérdés az „átállás”, komoly kihívás elé állítva a terület jelenlegi dolgozóit. A legtöbb területről Farkas Dániel szerint elmondható, hogy az MI nem egészében tudja kiváltani az MI az emberi munkát, viszont a tevékenységeknek egy részét átveheti:
Ezáltal kevesebb emberrel végezhető el ugyanaz a feladat. Az emberi alkalmazottak így jobban fókuszálhatnak az egyes munkakörök kreatív, emberi részére.
Farkas Dániel szerint első körben azok a területek vannak leginkább kitéve veszélynek, amelyek repetitív, rutinszerű tevékenységeket tartalmaznak, ahol a döntéseket valamilyen jól meghatározott szabályrendszer alapján kell meghozni. Ilyen a telefonos ügyfélszolgálat, hiszen a mesterséges intelligencia alapú beszédfelismerő technológiának köszönhetően ez a munkakör egyre jobban automatizálható.
„Egyszerűbb problémák esetén nagyszerűen útba tudja igazítani a klienseket. Összetettebb problémák esetén - amennyiben emberi segítségre van szükség-,
a megfelelő személy felé tudja irányítani az ügyfeleket. Ráadásul mindezt egész nap végzi, elérhető várakoztatás nélkül, hiszen az MI párhuzamosan több ügyfelet is ki tud szolgálni
-világított rá a mesterséges intelligencia ügyfélszolgálati alkalmazhatóságára Farkas Dániel.
A gyártósori összeszerelők, a konyhások, a parkolóőrök is bajba kerülhetnek
A robotika és képfelismerés segítségével által gyártósori összeszerelőként is várhatóan egyre kevesebb emberre lesz szükség. Az összeszerelő robotok egyre több munkát képesek elvégezni legyen szó összeszerelésről, csomagolásról vagy raktározásról. A software architect úgy látja: a legyártott termékek minőségellenőrzési feladatában is sokat segíthet az automatizáció.
A gyorséttermek szintén sokat profitálhatnak az MI-ból - gondolhatunk itt az önkiszolgáló kioszkokra, akár a konyhai munkák automatizálására is. A parkolóőröknél a rendszám leolvasása és ellenőrzése ugyancsak tipikusan olyan feladat, ami könnyen megoldható automatizálással.
A jövő adminisztrációját az MI végzi, és kihat az önvezető autók működésére is
Szintén az MI-re jellemző automatizálható munkák sorát gyarapítja az adatfelvitel, az adatrögzítés, a dokumentumok rendszerezése, a katalogizálása értelmezése, illetve a naptári nyilvántartás. Ahogyan a könyvelés, a pénzügyi tranzakcióknak elvégzése, követése és nyilvántartása is.
„Érdemes megemlíteni az önvezető autók témakörét is-tette hozzá a software architect - A korábbi prognózissal ellentétben úgy tűnik, hogy még messze az a korszak, amikor az önvezető autók leváltják a taxisokat, a fuvarosokat és kamionosokat. A technológia gyors fejlődése ellenére még nem kerültek kereskedelmi forgalomba olyan Level 5 autók, amelyek teljesen automatizáltak, azaz mindenféle emberi beavatkozás nélkül is biztonságosan működnek”.
„Az MI nem vesz ki szabadságot és sosem lesz beteg”
Rengeteg pozitív következménnyel járhat, ha az MI érvényesül majd a társadalom nagyobb területén. Gazdasági előnyként Farkas Dániel megemlítette: az MI várhatóan ugyanazt a munkát sokkal pontosabban és gyorsabban végzi majd el egy embernél:
A mesterséges intelligencia állandóan rendelkezésre áll. Nem vesz ki szabadságot és sohasem betegszik meg. Nincs rossz napja és kevesebbet hibázik. Ha például szélesebb körben elterjednek az önvezető autók, akkor várhatóan sokkal kevesebb baleset lesz az utakon
.
Farkas Dániel rámutatott: tudományos területeken is forradalmi eredményeket ér el az MI. Hatalmas adathalmazt képes kielemezni, tud benne értelmet, összefüggéseket keresni. Legyen szó orvostudományról, klímakutatásról, kozmológiáról vagy akár szociális tudományokról.
A hétköznapi ember életét is sokféle módon megkönnyítheti az MI. Teszi ezt okos eszközök sokaságával, gondoljunk csak a robotporszívóra vagy az otthoni biztonsági kamerára.
A kevésbé iskolázottak munkáját veszi el az MI
A munkahelyek eltűnése mellett a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek növekedése. Farkas Dániel rámutatott egy lényegi összefüggésre:
„Az MI és általánosságban a technológia első körben a kevésbé iskolázott emberek munkáját váltja ki, a technológia előnyei pedig nem egyenlően oszlanak el a különböző társadalmi csoportok között. Elképzelhető, hogy az emberek egy csoportja profitál az MI-ből, míg másokhoz nem jutnak el ezek a vívmányok”.
Az MI elterjedése rossz hatással lehet az emberi kapcsolatokra. Számos emberi tevékenységet a mesterséges intelligenciától várunk el, így idővel kevesebb emberi interakcióra lesz szükség.
Egyre gyakoribbá válnak a mesterséges intelligencia által generált tartalmak, ezért az ember lassan nem tudja megkülönböztetni a valóságot a virtuálistól. Farkas Dániel kiemelte: a generatív MI lehetővé teszi olyan hamis tartalmak elkészítését, amit az ember rettentő nehezen, vagy egyáltalán nem is tud megkülönböztetni a valóságtól:
A deep fake segítségével vissza lehet élni más emberek személyazonosságával, például az ő hangján készített hangfelvétellel.
Vajon mi kell ahhoz, hogy az MI egy területen az ember felé kerekedjen? A szoftvertervező szerint ez ott történhet meg, ahol a gyorsaság a precizitás, a nagy adathalmazok ismerete és elemzése a feladat. A ChatGPT például különböző források milliárdjain tanult be. Az ember számára viszont elképzelhetetlen, hogy ekkor tudást halmozzon fel.
MI-szűrő: Lassan eldönthetetlen, hogy egy cikket/ zenét MI készített vagy ember
Már most többféle eszköz létezik mesterséges intelligencia generálta tartalom felismerésére. Ezek tipikusan a szöveg karakterisztikáját próbálják felismerni, például bizonyos szavakat, mondatszerkezeteket. Sokszor ezek az eszközök is MI-alapú szoftverek.
„Az egyetemi professzorok előszeretettel használják őket beadandó dolgozatok ellenőrzésére - említette az MI-szűrők szerepét Farkas Dániel - Azonban időről időre hallani eseteket, amikor téved az algoritmus, és emberi szöveget ítél meg gépinek, vagy éppenséggel nem ismeri fel, hogy egy tartalom MI által generált, ezért sajnos ezek az eszközök nem tökéletesek. A generatív MI fejlődésével egyre nehezebbé válik a feladat”.
Felmerült a kérdés: vajon a Google hogyan szűri ki az MI generált tartalmat a keresési találatok közül? Farkas Dániel szerint a válasz elég meglepő: sehogyan. A Google álláspontja ugyanis az, hogy amíg egy tartalom releváns és értékkel bír, addig nem érdekli, hogy ember vagy MI a szerző.
Az egészségügyben „aranybánya” lesz az MI alkalmazása
Az egészségügyben, különösen a diagnosztikában MRI vagy CT képek elemzésével jelentős előrelépések érhetők el. Az MI alkalmazásával gyorsabban és pontosabb diagnózist kaphatunk, ez lehetővé teszi a hatékonyabb ellátást.
Emellett a betegek folyamatos monitorozása és az adatok elemzése szintén kulcsfontosságú szerepet játszik a betegségek korai felismerésében és a megelőző intézkedésekben. Az MI segítségével javíthatóak ezek a folyamatok, lehetővé téve a betegek jobb ellátását és az egészségügyi erőforrások hatékonyabb felhasználását.
Az egészségügyben óriási segítséget nyújthat az MI, mindazonáltal vitatott, hogy tényleg képes-e pótolni a szakképzett munkaerőt. Az emberi interakciót, figyelmet, empátiát ugyanis nem tudja helyettesíteni a mesterséges intelligencia.
Testreszabott tananyagok, MI-központú nyelvtanulás
Az oktatást minden elemében felpörgetheti az MI alkalmazása. Farkas Dániel hangsúlyozta: itt mesterséges intelligencia-eszközök tucatjai állnak rendelkezésünkre: „A rendszer képes testre szabni a tananyagot, figyelembe véve a diákok erősségeit és gyengeségeit. Ennek függvényében tud javaslatot tenni a fejlesztendő területekre. A nyelvtanulás területén is forradalmi megoldásokat kínál, pl. léteznek már olyan alkalmazások, amelyekkel interaktívan, beszélgetve fejleszthetjük nyelvtudásunkat és segít kijavítani az esetleges nyelvtani, kiejtésbeli hibákat”.