2024.06.12. 07:00
DAM-terület: már készül a tanulmány a hajdani kohászat területének hasznosítására
Egy több cégből álló szakértői csapat írja a megvalósíthatósági tanulmányt, hat hónapjuk van még az elkészítésére.
A kohászat látképe a Hidegsor felől
Fotó: BT
Elkezdődött a projekt megvalósítási szakasza, ugyanis egy hónappal ezelőtt, május 13-án írták alá azt a szerződést, amely után elkezdődhetett a megvalósítási tanulmány megírása a hajdanvolt kohászat területének hasznosítására. Az eltelt rövid idő alatt tisztázták a szerződés egyes elvárásait, a projekt működési és státuszolási kereteit, és elkezdődött az első feladatok megvalósítása is, tudtuk meg Fükő Lászlótól, a pályázatot kiíró, a Miskolci Egyetemet fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumának elnökétől.
Februárban írták ki a közbeszerzést
Az előzményekről többször írt már portálunk. Február közepén írta ki a közbeszerzést az alapítvány az említett megvalósítási tanulmány megírására, a győztesnek azt kellett vállalnia, hogy feltárja a hajdanvolt kohászat területének hasznosítási lehetőségeit. Nagy munka, hiszen 130 hektáros, meglehetősen rossz állapotú területről van szó, amelyet kerítés véd, és ahol a legnagyobb gyár, a DAM épp 15 éve, hogy bezárt, abbahagyta a termelést. Azóta többször felmerült a hasznosítás kérdése, de inkább csak ötletek szintjén. A legfrissebb hírek szerint a legnagyobb cég, a DAM 2004 utódcége, az Öko-Ferr Nonprofit Kft. becsődölt, így az őrzés-védés sem megoldott.
Sokan nyújtottak be pályázatot
A terület hasznosításának „megálmodása" lesz tehát a tanulmány íróinak a feladata. Legutóbb arról írtunk, hogy sok pályázat érkezett az alapítványhoz, így jelentős időt igényelt a nyertes kiválasztása, valamint a szerződés megkötése. Most megtudtuk, már el is indult a munka.
Egy több cégből álló szakértői csapat valósítja meg az egykori DAM ipari területének revitalizációs és ipari hasznosítás célú fejlesztési lehetőségeket kidolgozó tanulmányt, mondta portálunknak Fükő László. „A tanulmány számos területi fejlődést gátló tényező felszámolására és fejlesztéseket támogató irányokra koncentrálva vizsgálja meg a terület adottságait és annak megoldási és fejlesztési lehetőségeit. Ilyen nehézségek a 130 hektár osztatlan közös tulajdon, a belső utak hiányában a telekalakítást ellehetetlenítő helyzet, a jelentős mérető műtárgyak (több méter mély vasbeton alapok akár több tízezer négyzetméteres területen), környezetvédelmi és kármentesítés szempontú helyzet, közművek rendelkezésre állása és a többi" – részletezte a kuratóriumi elnök.
Összetett projektmunkáról van szó
Mint fogalmazott, mindezek felmérése és vizsgálata egy összetett projektmunka keretében történik majd, melynek része a kiemelt érintettekkel történő egyeztetés, így a városi főépítész, önkormányzat, nagytulajdonosok, melynek során a társadalmi és ipari fejlesztési szándékok feltérképezését követően azok minél nagyobb arányban történő figyelembe vételével történik majd meg a tanulmány elkészítése. Kiemelt figyelmet fordít a megvalósító csapat a jelenleg hatályos jogi, környezetvédelmi és ipari helyzetre és adottságokra a javasolt fejlesztési irányok megtervezése során, hangsúlyozta.
„Mindenki nagyon segítőkész, támogató"
„Az eddigi tapasztalatunk, hogy mindenki nagyon segítőkész és támogató az eddig megkeresett érintettek közül, ami egy ígéretes előjel a jó minőségű és eredményes tanulmány elkészítéséhez. Ebben is jól tükröződik Miskolc város ipari és lakossági érzelmi kötődése az egykori DAM-hoz, ami nagyon motiváló a tanulmány készítőinek és bevont érintetteknek egyaránt" – fogalmazott a kuratóriumi elnök. Kérdeztük, megismerhetnénk-e őket, készíthetnénk-e interjút a csapattal munkájukkal kapcsolatban, de ezt nem tartotta jó ötletnek: „További információért továbbra is a projektet menedzselő Universitas Miskolcinensis Alapítvány a kapcsolat, a szakértő cégek számára nem preferált, hogy részleges információk kiadásával kontextusától kiszakítva információt szolgáltassanak a projekt haladása kapcsán" – hárította a kérést.
November 15. a határidő
Azt már korábban megtudtuk, hogy a tanulmányt november 15-ig kell elkészíteni. A terület méretéből és elhelyezkedéséből adódóan minden bizonnyal egy több funkció megvalósítására is alkalmas terv áll majd össze, amelynek többek között – de nem kizárólagosan – több funkció is támpontot adhat. Eszerint ipari park, hotel, de akár zöldterület is lehet a miskolci kohászat hűlt helyén.
Korábban azt is megkérdeztük, hogy mi lehet a tanulmány sorsa. Fükő László szerint utóéletét nagyban befolyásolni fogják az annak elkészítése során feltérképezendő környezetvédelmi, építészeti és infrastrukturális adottságok, a jelenlegi fejlesztési tervek és városfejlesztési koncepció.
Vasgyár látképe a Hidegsor felől
Fotók: Bujdos Tibor