2024.06.05. 07:00
Több utat is elöntött vármegyénkben a sár és az iszap, a Közút szerint ez az oka!
Az extrém időjárás miatt a Bükkábrány és Sály közötti mellékút, illetve Sály település belterülete, a Hidasnémeti és Gönc közötti mellékút, valamint Gönc határa, Hernádszurdok külterülete, Megyaszó és Legyesbénye között mellékút, továbbá a 3-as főút Mályi és Miskolc közötti részén is folyamatban voltak munkálatok az elmúlt két napban.
Így nézett ki kedden délelőtt Sályban a Gárdonyi utca
Fotó: VÁ
Komoly gondot okozott több vármegyénkbeli településen a hirtelen lezúduló eső, nem csak villámárvizek keletkeztek, de több helyen a sár is elöntötte a közutakat, kerteket, udvarokat.
„Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a hétfő éjszakai órákban átvonuló zivatarrendszerből lezúduló – több esetben rövid idő alatt extrém mértékű – csapadék több területen lokális víz-, iszap-, és sárelöntést okozott az országos közutakon. Munkatársaink már hétfő este kivonultak az érintett útszakaszokon elvégzendő beavatkozások felmérésére és a forgalombiztonsági okokból szükséges korlátozások bevezetésére. Érintett mérnökségeink több munkagép és brigád bevetésével végzik az utak megtisztítását, viszont a keddi nap folyamán kialakult felhőszakadások további lokális elöntéseket okoztak, bizonyos útszakaszokat ismételten elöntött a víz” – tájékoztatta portálunkat megkeresésünkre Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetője.
Sár öntötte el Sály egy részét a vihar után
Fotók: VÁAz extrém időjárás miatt a Bükkábrány és Sály közötti mellékút, illetve Sály település belterülete, a Hidasnémeti és Gönc közötti mellékút, valamint Gönc határa, Hernádszurdok külterülete, Megyaszó és Legyesbénye között mellékút, továbbá a 3-as főút Mályi és Miskolc közötti részén is folyamatban voltak munkálatok.
Nem biztosított a vízelvezetés, nem figyelnek a szántóföldeken
„Az országos közutak fent leírt elöntésének oka jellemzően az, hogy a szomszédos ingatlanok, csatlakozó utak vízelvezetése egyáltalán nem biztosított, valamint a termőföld művelése – a növénykultúra, illetve a szántás iránya – nem veszi figyelembe a domborzati viszonyokat, így esőzés következtében akadály nélkül folyik a víz és az iszap az útárokba, az útburkolatra, balesetveszélyes helyzetet teremtve. Az útárok, mint úttartozék feladata az úton összegyűlő csapadék elvezetése vagy szikkasztása, viszont nem feladata a környező ingatlanokon keletkező csapadék, iszap, egyéb szennyeződés befogadása és elvezetése. Ezen problémáknak társaságunk is elszenvedője, jelentős kapacitást köt le és többletköltséget generál az egyéb üzemeltetési és fenntartási munkák – például a burkolatfenntartás – terhére. Gazdaságos útüzemeltetésnél az ároktisztítási feladatok 5-6 éves ciklusokban történnek, ezzel szemben – fentiek miatt, vármegye szerte számos helyen – évente vagy nem ritkán évente többször kell burkolattisztítást végezni és árkot tisztítani szakembereinknek” – tette hozzá Pécsi Norbert Sándor.