2 órája
Gyertyagyújtással emlékezünk
November 1-je mindenszentek ünnepe a keresztény világban. Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja. Az ilyenkor meggyújtott gyertya fénye, az örök világosságot jelképezi.
Mindenszentek a Szent Anna temetőben.
Fotó: Vajda János
Általános szokás, hogy mindenszentek napján rendbe teszik és virággal díszítik a sírokat, majd gyertyát gyújtanak a halottak üdvéért. A gyertya fénye az örök világosságot jelképezi, a katolikus egyház szertartása szerint a "temetők nagy keresztjénél" ma is elimádkozzák mindenszentek litániáját, és megáldják az új síremlékeket.
Nem mindig ebben az időpontban volt
A negyedik században mindenszentek ünnepét a pünkösd utáni első vasárnap ülték meg, az ortodox keresztény egyház ma is ekkor tartja. A kezdetben az összes keresztény vértanúra, később "minden tökéletes igazra" emlékező ünnep a nyolcadik században tevődött át november 1-jére, egy kelta ünnep időpontjára. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is elismerte az új ünnepet, amikor a tisztítótűzben megtisztult, már a mennyekbe jutott üdvözültekre emlékeznek.
Temetői körkép este
Fotók: Vajda János