2024.08.20. 11:00
5 titok, amit kevesen tudnak Szent Istvánról
A keresztény magyar állam megteremtőjének alakját több rejtély övezi.
Szent Korona a Parlamentben
Fotó: MW
Nem tudjuk pontosan hol és mikor született, de az biztos, hogy Pannonhalmán őrzik a koponyáját, és drámai módon túlélte a gyermekeit.
Szent Istvánt eredetileg Vajknak hívták
Első magyar királyunk ezen a néven született, az ősmagyar név jelentése szerint „hős vezérként”. Az István nevet az államalapító csak a megkeresztelkedése után vette fel, az első keresztény vértanú tiszteletére lett István.
Nem lehet pontosan tudni, Szent István mikor látta meg a napvilágot
Három lehetséges születési dátum jöhet szóba: 967, 969 és 975. Valójában az évszám mellett a konkrét helyet sem ismerjük biztosan, a legvalószínűbb mégis az, hogy Esztergomban, a mai bazilika északi tornya mellett álló templom szobájában született. Azonban van olyan forrás is, miszerint apja, Géza fejdelem fehérvári palotájában született.
Tragikus élete volt, túlélte a gyermekeit
Ottó nagyon fiatalon elhunyt, és később vadászbalesetben halálosan megsérült Imre is. István ezzel szemben jóval később, 1038. augusztus 15-én halt meg, 70 évesen.
Pannonhalmán láthatjuk István koponyáját
Államalapító királyunk ezer szállal kapcsolódott Pannonhalmához. Ebben jelentős szerepet játszott az a tény, hogy a Szent Márton-bazilikát édesapja, Géza fejedelem kezdte el építtetni, és végül István fejezte be a végső simításokat, gyakran járt ebben a szép apátságban. Halála óta itt őrzik a király koponyacsontjának egy darabját. Az ereklye egy kettős kereszt alakú tartóban látható.
A szimbolikája utal a magyar címer hármas halmára, Pannónia Szent Hegyének 3 dombjára.
Csak nekünk, magyaroknak van Szent Koronánk
István mellett a Szent Koronát még több legenda övezi. II. Szilveszter pápa saját elmondása szerint egy isteni kinyilatkoztatást követően küldte el István királyunknak. Ezt a koronát az 1200-as évek óta tartják szentnek, és onnantól kezdve a magyar királyok hatalmának kiindulópontja a Szent Korona lett. Akit nem ezzel koronáztak meg a magyar történelemben, annak nem is fogadták el a hatalmát. A korona kuriózuma, hogy a világon sehol másutt nincs olyan korona, amit Szentként ismernének el.