Jubilálnak

2024.08.24. 08:00

Húszéves a Miskolci Anonim Alkoholisták (AA) csoportja

Az ünnepet szeptember 7-én a Mindszenti templom Milleniumi-termében fogják tartani.

Boon.hu

Bill és Dr Bob: A két férfi, akik millióknak segítettek Fotó: Miskolci Anonim Alkoholisták csoportja

Nagyon sokat lehetne arról gondolkodni, hogy melyik dátum volt a pontos kialakulási idő, hiszen több próbálkozása volt a budapesti irányzatnak, hogy eljuttassa az üzenetet Miskolcra. 1991-ben néhány miskolci ember átjárt a már működő gyűlések helyszínére: Eger, Gyöngyös, Budapest. 2004 ősz elején egyik társuk csoportot hozott létre a megyei kórház kápolnájában, ahova egyre többen mentek, ami által egy idő után kicsinek bizonyult a hely, a gyűlés helyszínét átvitték tehát a Minorita templom egyik hittantermébe, ahol sokáig működött. A tízéves jubileumot is megünnepelték a templomkertben, ahol több mint nyolcvanan vettek részt, és idén is törekednek ugyanerre a lelkületre, biztatást, reményt adva sok ember számára, az újrakezdésre. 

Gyűléseik hétfőnként délután 5 órától vannak az Arany J. u. 37. szám alatti Hogy vagy? Családsegítő Központban, keddenként este fél 7-től a Bajcsy-Zsilinszky út 33/B. alatti Selyemréti Római Katolikus Plébánián található Szent István Közösségi Házban, csütörtökönként pedig délután 5 órától a Szentpéteri kapu 66. szám alatti Józan élet Új Esély Központban.

Történelmi áttekintés

Istenem, adj lelki békét annak elfogadására, amin változtatni nem tudok, bátorságot, hogy változtassak azon, amin tudok, és bölcsességet, hogy felismerjem a különbséget.

 Ezt az Assisi Szent Ferenctől származó imát használják azok az önsegítő közösségek, akik függőségüket a Tizenkét Lépéses program segítségével tartják kordában. Nem gyógyulást ígérnek, hanem a sorstársak közös tapasztalataiból és erejéből kiindulva segítenek a függőséggel való józan együttélés módjának megtalálásában az önismereten keresztül. Nézzük meg, hogyan alakultak meg az önsegítő csoportok, mi az alapja a programnak, kiknek szól, és hogyan működnek! 2024. június 9-én volt 89 éve annak, hogy két jó barát találkozott, és beszélt egymással. Az 1930-as évek Amerikájában élő Bill Wilson már fiatalkora óta alkoholproblémával küzdött. Próbálkozásai ellenére nem sikerült felhagynia az ivással, ami fokozatosan tönkretette az életét, testi és mentális állapotát. Egy szintén alkoholista barátja megtalálta az absztinencia módját a vallásosságon keresztül. Wilson kételkedett ennek hatékonyságában, mivel ő maga nem hitt Istenben. Később ráébredt, hogy a vallásosság lényege nem feltételül Isten elfogadásán alapul, hanem felépíthetjük magunkban azt a nézetet, amelyen keresztül el tudjuk fogadni, hogy létezik egy nálunk nagyobb erő, amire támaszkodva ki tudunk kerülni függőségünkből. Amikor Wilson újból erős késztetést érzett arra, hogy igyon, józansága megőrzése érdekében keresett egy alkoholistát, hogy segítsen neki. Dr. Bob Smith és Wilson segített egymásnak az ivás megállításában, majd felismerve, milyen erejük lehet együttesen a hasonló problémával küzdőknek, megalapították az AA-t, azaz az Anonim Alkoholisták közösségét. Smith utoljára 1935. június 10-én ivott, és az AA tagjai így ezt a napot tekintik a szervezet alapítási időpontjának. Az AA azoknak a férfiaknak és nőknek a közössége, akiknek közös vágyuk, hogy felhagyjanak az alkohol fogyasztásával. „Az Anonim Alkoholisták olyan emberek közössége, akik megosztják egymással tapasztalataikat, erejüket és reményüket azért, hogy megoldhassák közös problémájukat, segíthessenek másoknak felépülni az alkoholizmusból.

Anonim alkoholisták meghatározása

Azt javasolják a tagoknak, hogy tartsanak teljes absztinenciát, rendszeresen járjanak a találkozókra, kövessék a felépülési programot, hogy segíthessenek egymásnak közös céljuk elérésében: a józannak maradásban mind fizikai, mind lelki értelemben. A program ismertetésére Wilson megírta a Névtelen Alkoholisták című könyvet, melyet a tagok maguk között Nagykönyvnek neveznek. Ennek hatására világszerte elterjedt ez a közösségi módszer. Bár a lemorzsolódás aránya magas, az AA az orvosi és pszichológiai kezelések mellett mégis hatékony kiegészítő módszernek tekinthető az alkoholizmus esetében. Az Anonim Alkoholisták mintájára hamarosan megjelentek más önsegítő csoportok is a függőségekkel küzdőknek, ezek közül a legismertebbek a teljesség igénye nélkül: drogfüggők, játékfüggők, szexfüggők és az evési zavarral küzdők.

Anonim alkoholisták magyarországi története

1990-ben nyáron, ahogy a régi, húsz évnél idősebb józan tagok nevezik, Kati anyánk hazajött Amerikából Magyarországra, és lassan elkezdődik a nyitott út az AA számára, hogy Magyarországon is új talajra találjon, és elkezdődjön a munka, ami új reményt ad sok magyar ember számára. Először Budapesten, Pécsett, Miskolcon, Kecskeméten, Siófokon alakultak ki kezdő gyűlések, meetingek. Nagyon sok amerikai társuk magyar származású, és nemcsak jönnek, hanem segítenek és tartalmas megosztásukkal az előrehaladás folyamatát idézik elő. Van, aki Németországból folyamatosan hozza a lefordított és gépelt irodalmakat. Sok férfi és nő, aki megtapasztalta a józanodás általi belső békét, segíteni akar és közreműködni a magyar AA előre mozdítása érdekében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában