Tudta?

2024.08.15. 07:00

Ezt a várat is tovább építik Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében - képekkel

Több mint egy évtizede tart hazánk egyik legrégebbi kővárának rekonstrukciója, kiválasztották a harmadik ütem kivitelezőjét.

Boon.hu

Impozáns látvány a Füzéri vár

Forrás: magyarépitok.hu

Az 552 méter magas hegyen álló Füzér vára épített örökségünk legkülönlegesebb építményei közé tartozik. Részben azért, mert hazánk legősibb fennmaradt kővárának egyike, másrészt az erőd Magyarország hét természeti csodájának egyikének számító vulkáni kúpon áll. 

Füzér vára éjszakai pompában
Forrás: magyarépitok.hu

A XIII. század elején emelt erőd fontos szerepet kapott a mohácsi csata utáni trónviszályok  időszakában is. Egy időben itt rejtették és őrizték a Szent Koronát - írja a magyarepitok.hu.

Főnemesek birtokolták 

A várat  főnemesek birtokolták, többek között a Báthory,  a Nádasdy és a Károlyi család tulajdonában is volt. 1676-ban a császári hadsereg a Wesselényi-féle összeesküvés retorziójaként, felégette a várat. A torzóként megmaradt erőd egy részét széthordták. Újjászületése több kísérlet után, 1990-től kezdődhetett el, amikor a vár teljes területét feltárták a szakemberek.

Egy évtized előkészítés, egy évtized építés 

Több mint egy évtizedes előkészítés eredménye volt, hogy 2012 és 2015 között újjáépülhetett a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei füzéri Alsó vár. Az elővédmű mellé kialakították a Sziklagyep látogató ösvényt is. 

Tíz éve használhatják a látogatók a vár felé vezető utat és parkolót és a sétányt. Ezután készült el a Felső vár gótikus ökumenikus imahelyként szolgáló Várkápolnája, a Palotaszárnya, Pinceszintje, Padlástere és Alsó bástyája. A második ütem munkálatait 2019-ben kezdték el, amelyben a konyha és a sütőház születhettek újjá. 

Udvari élet a Füzéri várban
Forrás: magyarépitok.hu

Újabb részei kelnek életre 

A projekt harmadik ütemének kivitelezésére a korábbiakhoz hasonlóan, a LAKI Épületszobrász Zrt. nyerte el a megbízást - 3,98 milliárd forintért - az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetmény szerint. 

A cég feladata lesz a tervek szerint többek között a kaputorony négy szintjének, a sáfárháznak az újjáépítése. Ebben a szakaszban végzik el a kapubástya, a tömlöc, az óratorony rekonstrukcióját is. A kivitelezésben érintett terület közel 650 négyzetméter.


 

A Laki Zrt. szakemberei ezenkívül statikailag megerősítik a kijelölt szakaszon a várfalakat, leburkolják közel 400 négyzetméteren a várudvart. Ezenkívül kialakítják az építmények villamossági hálózatát, a tűzjelző rendszereket is. A munkálatok a források megérkezése után kezdődhetnek el. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában