2024.08.02. 07:00
Veszélyesek a strandbüfék az ételallergiások számára?
Anita és családja egy termálfürdő éttermében ebédeltek, ahol ő salátát rendelt. Anita gyermekkora óta tudja, hogy allergiás a mézre, és nem gondolta, hogy az általa választott dijoni mustáros öntet mézet tartalmazhat. Az étteremben azonban nem tüntették fel az allergéneket, és az ételhez nem azt az öntetet használták, ami a táblán szerepelt. A történet folytatása után azt is elolvashatják, hogy az Országos Mentőszolgálat mit javasol hasonló esetben.
Étvágygerjesztő eledel
Fotó: BOON
A saláta elfogyasztása közben Anita a nyelőcsövében érzett ismerős, kellemetlen érzést tapasztalta és rögtön tudta, hogy mézet tartalmazhat az étel.
Azt éreztem, hogy szívószál méretűre szűkül a nyelőcsövem
– idézte fel.
Először nagyobbik lányát küldte a pulthoz, hogy érdeklődjön, de őt elutasították. Ezután Anita maga ment oda, és kérte, hogy mutassák meg az öntet flakonját, mert az életéről van szó. A flakont nem mutatták meg, de a személyzet végül megkérdezte a szakácsot, aki elismerte, hogy az öntet mézet tartalmaz.
A büfékben, táblás helyeken nem jelölik az allergéneket, itt mustár volt írva öntetként, ezért ezt a salátát rendeltem
– mondta el Anita.
Kalciumot kapott – ami hatástalan ilyen esetekben
Amint megtudta, hogy mézet evett, azonnal az elsősegély-nyújtó helyhez fordult. Ott egy fiatal fiú segített neki lelkiismeretesen, akinek ez volt az első napja a strandon. Szólt egy másik hölgynek, aki egészségügyi táskával érkezett, bár nem volt benne epinefrin injekció (Epipen), amit az ilyen esetek kezelésére használnak. Anita kalciumot kapott, aminek ugyan nincs hatása ilyen esetekben, de más nem állt rendelkezésre.
Az eset során Anita igyekezett nyugodt maradni, hogy ne ijessze meg a gyermekeit. Abban bízott, hogy – bár tíz éve nem volt ilyen reakciója, hiszen kerüli a mézet – ahogy élete során néhányszor, most is húsz perc alatt elmúlnak a tünetei.
Nem engedett mentőt hívni
Amikor mentőt akartak hívni hozzá nem engedte.
Később rájött, hogy hiba volt nem hívni mentőt, mivel az allergiás reakció súlyosabb is lehetett volna.
Az eset után panaszt tettek írásban az étteremnél, de arra semmilyen válasz nem érkezett. Anita számára a legnagyobb csalódást az okozta, hogy az étterem személyzete nem mutatott érdeklődést az állapota iránt, és nem voltak tájékozottak az allergének feltüntetésének kötelezettségéről, illetve arról, hogyan kellene egy ilyen helyzetet emberségesen kezelni.
Nem tudhatjuk, hogy végződik
A nyár folyamán kétségtelenül megnő az allergiás, anaphylaxiás reakciók miatt történő segélyhívások száma és a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy előre sohasem tudhatjuk, egy allergiás reakció hogyan végződik – tájékoztatta portálunkat Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
Előfordulhat, hogy a tünetek enyhék és a folyamat spontán visszafordul, de eredményezhet súlyos, akár perceken belül kialakuló légúti, vagy keringési elégtelenséget, szélsőséges esetben akár halált is. Az is lehetséges, hogy az ellátást követő teljes tünetmentesség javulás után a panaszok ismét jelentkeznek, fokozódnak. Épp ezért nagyon fontos, hogy a súlyosabb tünetek észlelése esetén azonnal hívjunk mentőt
– hangsúlyozta.
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, hívjon mentőt
A szóvivő ismertette a súlyosabb tüneteket: a torokban érzett „gombóc érzés”, rekedtség vagy nyelési nehezítettség, de a nehézlégzéssel társuló köhögés, mellkastájékon érzett szorító érzés is. Kevésbé ismeretes, de az allergiás reakciónak nemcsak légzési vagy légúti, de más típusú tünetei is lehetnek. Keringési szempontból árulkodó jel lehet a gyengeség, szédülés, szívdobogásérzés, ájulás, de kiütések, viszketés és megduzzadt nyálkahártya vagy nyelv esetén is gyanakodhatunk fennálló allergiára. Ugyanígy jelentkezhetnek gyomor vagy bélrendszeri tünetek, akár hányinger, hányás, hasi görcsök vagy hasmenés is.
Ha megtörtént a baj, a mentők kiérkezéséig az alábbiakat tehetjük
- Pozicionálás: A beteget a tüneteknek, illetve a beteg kényelmének megfelelően helyezzük el, és biztosítsuk a körüljárhatóságát.
- Lazítsuk meg, illetve az indokolt mértékig távolítsuk el a ruházatot.
- Ha dominálóan légzési tünetei vannak (fulladás, nehezebben kap levegőt): félülő/ülő helyzet.
- Vérnyomásesés esetén: lapos fektetés, esetleg megemelt alsó végtagok.
- Légzési probléma/hányás tüneteinek együttes megléte mellett: enyhén megemelt felsőtest és megemelt alsó végtagok.
- Súlyos anaphylaxiában a beteg felültetése vagy felállítása tilos!
- Az anaphylaxiát okozó ágens eltávolítása: pl. gyógyszer okozta anaphylaxia esetén annak adagolását azonnal szüntessük meg, a bőrben maradt rovarfullánkot távolítsuk el.
- Keringésleállás esetén kezdjünk azonnal újraélesztést a vonatkozó protokollnak megfelelően. Az újraélesztés elhúzódó lehet.
- Ha ismert a beteg részéről az allergia és rendelkezik előre felszívott adrenalin injekcióval, akkor azt használjuk minden ilyen esetben.
- A gyanított allergén hatására kialakuló bőrtünetek és gastrointestinalis tünetek együttes fennállása is már súlyos anaphylaxiás reakciónak számít, így adrenalin adása ekkor is indokolt.