2024.09.24. 14:32
Miskolci közgyűlés: Újra elbukott a szavazáson az alpolgármesterek végkielégítése
Előbb augusztus 29-én, majd szeptember 24-én sem lett meg az elegendő igen szavazat a miskolci alpolgármesterek végkielégítéséhez. A miskolci közgyűlés újra nemet mondott.
A miskolci közgyűlés nem szavazta meg az alpolgármesterek végkielégítését
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Augusztus 29-én - ez volt az utolsó miskolci közgyűlés a nyáron - terjesztették elő először - ahogy a boon.hu részletesen beszámolt róla -, hogy a szeptember 30-án leköszönő városvezetők - Veres Pál polgármester, valamint Varga Andrea, Badány Lajos és Szopkó Tibor alpolgármesterek - milyen mértékű végkielégítést kapnak elvégzett munkájukért.
A városvezetői végkielégítésekben egyébként a közszolgálati tisztségviselőkről szóló 2011. évi CXCIX törvény határoz. A jogszabály szerint a főállású polgármester közszolgálati jogviszonyban van és munkáltatója az adott település képviselő-testülete, Miskolc esetében tehát Veres Pál polgármester munkáltatója Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlése.
Hiába mondja ezt a törvény, a miskolci közgyűlés másként döntött
A közszolgálati tisztségviselőkről szóló törvény szerint két feltétel megléte esetén kaphat a leköszönő polgármester végkielégítést. Ha a tisztségét legalább két éven át betöltötte és foglalkoztatási jogviszonya új polgármester megválasztásával szűnik meg.
Veres Pál 2019. óta főállású polgármestere Miskolcnak és jogviszonya - miután nem is indult el az idei önkormányzati választáson - az új polgármester, Tóth-Szántai József megválasztásával szűnik meg, az alaptörvény szerint 2024. október 1-jével. A távozó miskolci polgármestert - végkielégítésként - három havi illetményének megfelelő mértékű juttatás illeti meg. Veres Pál esetében ez bruttó háromszor 1 millió 300 ezer forint, azaz 3 millió 900 ezer forint. Az ő végkielégítését megszavazta a közgyűlés az augusztus 29-ei közgyűlésen.
Az alpolgármestereknek csak járna
A közszolgálati tisztségviselőkről szóló 2011. évi CXCIX törvény külön nem rendelkezik az alpolgármesterekről, ezért ugyanezt a szabályt alkalmazzák az alpolgármesterekre. Miskolc három alpolgármestere esetében a havi bruttó 1 millió 170 ezres illetményt figyelembe véve ez személyenként 3 millió 510 ezer forint végkielégítést jelent. Mindhárom alpolgármester esetében fennáll a két feltétel, azaz legalább két éven át betöltötték pozíciójukat és megbízatásuk a választás eredménye alapján szűnik meg. A legutóbbi rendkívüli közgyűlésen azonban a képviselők többsége úgy gondolta, az alpolgármesterek ne kapják meg a végkielégítésüket.
Miskolci közgyűlés 2024.09.24.
Fotók: Mogyorósi Zsolt PipóÉrdekesség, hogy a törvény szerint a közgyűlésnek nincs mérlegelési lehetősége, hanem tudomásul kell vennie az előterjesztés megállapításait. A miskolci közgyűlés ezek szerint törvénytelenséget követett el. Ezért a szeptember 24-re összehívott rendkívüli közgyűlésen újra napirendi pont volt a miskolci alpolgármesteri végkielégítés.
Nemet mondtak
A testület azonban ezúttal sem tolerálta javaslatot és nem volt meg a szükséges többség ahhoz, hogy eldöntsék, kifizetik a végkielégítést a három miskolci alpolgármester számára. Így maradt az elvileg törvénytelen helyzet. A huzavona folytatódhat tovább.