2024.10.29. 10:00
Halloween előfutára: Samhain kelta druida ünnepe
A középkorban ezen a napon hatalmas máglyákat gyújtottak. A kelták hite szerint ilyenkor leomlik a világunk és a szellemvilág közötti fal.
Fotó: MW
Az ősi druidák egyik legnagyobb tűzünnepe előkészítette a terepet Halloweennek.
Ezen a napon közelebb kerül a túlvilág
Ősi gael nyelven csak „sow-winként” emlegették Samhaint, a kelták ősi spirituális ünnepét. Ennek a középkori „bulinak” köszönhetjük a mai Halloweent. Október 31-től november 1-ig ünneplik, hogy köszöntsék az őszi betakarítást és üdvözöljék a hidegebb időszakot, az év sötétebb felét. A kelták a nagy ünneplés közben az esemény spirituális oldaláról sem feledkeztek meg: úgy vélték, hogy Samhain idején a fizikai világ és a szellemvilág közötti korlátok leomlanak, így az emberek könnyebben teremthetnek kapcsolatot a túlvilággal.
Tűzünnep vad tivornyával
Sokak szerint ezen a napon a kelták a kelleténél nagyobb alkoholfogyasztással ünnepeltek: rengeteg mézsört ittak, és torkos lakomákat tartottak. A Samhain volt a középkorban a kelták egyik legnagyobb tűzünnepe. Megjelentek a Samghnagans néven ismert máglyák, más néven Samhain-tüzek – ezek védték a néphit szerint a családokat a boszorkányoktól. Ekkor kezdtek felbukkanni a Jack-O-Lanternként emlegetett töklámpások is,
amelyek szerves részét képezik a mai modern Halloweennek. Samhain mára összeolvadt a Halloween ünnepével, amit a 19. században ír bevándorlók hoztak Amerikába. Halloween összeolvadt a csínytevésekkel, amit a régi időkben a tündéreknek tulajdonítottak.