2 órája
Nem az a fontos, honnan jössz, hanem hogy mit hozol
A városok közti versenyben Miskolc is jó eséllyel halad a célok felé, ennek elérése érdekében az új városvezetés mindenkire számít, aki a vármegyeszékhelyért tenni akar.
Veres Pál és Tóth Szántay József a korábbi és a jelenlegi polgármester múltról, jelenről és jövőről
Fotó: ÉM
„Ma a legélesebb verseny zajlik Magyarországon a városok között” – ezt mondta Tóth-Szántai József polgármester programbeszédében, a Művészetek Házában október 4-én. És ez így is van, versenyeznek a magyar városok a befektetőkért és versenyeznek a hazai és az EU-s forrásokért is. Miskolc ráadásul egy újabb fejlesztési időszakba lépett, és ezzel újabb nagy munka kezdődik, amihez a város új polgármestere városfejlesztési központot ígért, de a fejlesztések előkészítése már hónapokkal korábban megkezdődött. Ezekről beszélgettünk Miskolc jelenlegi és volt polgármesterével, Tóth-Szántai Józseffel és Veres Pállal az Avasi Bortanyán.
Felgyorsított munka
Sokkal nagyobb az átfedés a régi és az új polgármester elképzelései között, mint azt a kívülállók gondolják
– kezdte Tóth-Szántai József. A város jelenlegi vezetője elmondta, hogy a TOP Plusz forrásainak összege és célonkénti százalékos megoszlása már korábban eldőlt, azt még az előző polgármester tárgyalta le, azonban a konkrét projektek kidolgozása már a mostani városvezetésre vár. Nincs idő azonban sokat teketóriázni, fel kell gyorsítani a munkát, mert a lehető leghatékonyabban kell felhasználni a forrásokat. „Ez ugyanis Miskolc érdeke, ez a miskolciak érdeke és ebben a munkában mindenkire szükség van, minden dolgos kézre, minden kreatív agyra.”
Nem politikai alapon
Veres Pál volt polgármester szerint az egyetértésük alapja éppen ez a hozzáállás, hogy ugyan mindketten egy-egy politikai közösség támogatásával nyertek választást, de pártonkívüliként, szakmai környezetüket nem politikai alapon választják ki:
Emlékszem a politikusok értetlen tekintetére, mikor elmondtam, kikkel dolgozom együtt a Miskolc 2030 fejlesztési terveken.
A volt városvezető a későbbi csalódását sem rejtette véka alá, ahogy fogalmazott „sajnos arra is emlékszem, hogy ezek után, hogyan kezdte el a politika kinyírni az embereimet. Azokat, akik egészen példátlan munkát végeztek. Akik olyan teljesítményt tettek le az asztalra, amire az őket kritizálók közül senki sem lett volna képes.” Azt sem titkolta, kiknek a hiányát sínylette meg a városvezetés. „Először távozott Szőke Tibor, aki egy elképesztő tudású és munkatempójú, igazán kreatív szakember. Aztán ment Szvoboda Laci, később Juhász-Nagy Judit, végül pedig távozott a turizmus éléről Orosz Eszter is. A Miskolc 2030 fejlesztési terv előkészítésén nagyon sokan dolgoztak a hivatalból, az intézményekből és a cégekből, de a teljes koncepciót és a dokumentum végső formáját nekik és a hozzájuk csatlakozó Dimény Imrének köszönhetjük. Veres Pál azt is elmondta, örült neki, hogy Dimény Imre maradt a Holding igazgatóságában.
Mindenkire szükség lesz
Tóth-Szántai József szerint ő ilyen hibákat nem hagy megtörténni. A szakemberek ismérve szerinte nem politikai kérdés, vagy hovatartozás kérdése.
Mindenkit az alapján mérünk és ítélünk majd meg, hogy mit tesz hozzá Miskolchoz. Csak ez az egy számít, mindegy, hogy hivatali dolgozó, Holding munkatárs, vagy külsős szakember, mert mindenkire szükség lesz abban a munkában, ami ránk vár.
Sőt még ennél is tovább ment az új polgármester: „Mindenkit várunk, vagy visszavárunk, aki akar és tud is tenni a városért. Szőke Tibor tudására például mindenképp szükség van, mert kiváló szakember, és ezt bizonyította is már, nincs kérdés. De másokra is. Nekem ugyanis nem az a fontos, honnan jössz, hanem hogy mit hozol.”
Fejlesztések
A legfontosabb célokban is egyetértett a két városvezető. „A turizmus és ezen keresztül a város imázsának javítása egyértelmű prioritás, mert ez minden más területre is kihatással van. Lillafüred fejlesztése nem várhat, a történelmi Avason rengeteg a finomhangolni való és be kell fejezni a várat” – szögezte le Tóth-Szántai József. Veres Pál ismertette, éppen ezért készültek Lillafüredre tervek az előző ciklusban, amik elkészítésére a város forrást is kapott. A terveket az MTÜ áttekintette és szakmailag támogatta a megvalósításukat. „De ugyanezért támogattuk az avasi, belvárosi rendezvényeket is. Fel kell lendíteni a belvárost és az Avast, mint turisztikai desztinációt. Amit az Avason Burgony Péterék a Borangolással és a Kvaterkákkal, vagy a belvárosban Lipták Ádámék a Kocsonyafesztivállal és a Piknikkel letettek az asztalra, az példaértékű, de a CineFest és az Ars Sacra is igen komoly értékünk.”
Rendet kell tenni
Veres Pál beszélt az Avasra menő libegő projektről, amiben a megvalósíthatósági tanulmányt a minisztériumok már pozitívan véleményezték, így a kormányzat számára világos, ezt a miskolci szándékot is komolyan kell venni. Tóth-Szántai József kiemelte, az elmúlt négy hónapban a kormánytól már ígéretet is kaptak arra, hogy „pár év múlva, sikló megy az Avasra”.
Tóth-Szántai József hangsúlyozta, hogy egyszerre kell fejleszteni a közösségi közlekedést, az utakat, a járdákat, és minden értelemben rendet kell tenni a városban.
Rengeteg feladat a vár a kollégáinkra, rengeteg tervező- és pályázati munka
– húzta alá a jelenlegi városvezető, amire Veres Pál azt mondta: amit tudtak, megtettek az új projektek előkészítése érdekében, de az energiák nagy részét az őket megelőző előző ciklus fejlesztéseinek maradéktalan befejezése kötötte le.
Városfejlesztési központ
Tóth-Szántai József úgy látja, „nem csak a TOP+ források felhasználására kell felkészülnünk. Lesz számos más kiírás is, hazai és EU-s források egyaránt, és azokra is mind kész projektekkel kell rendelkeznünk.” A zöld és fenntarthatóságot, ellenállóképességet fejlesztő projektek, a humánfejlesztéseket szolgáló projektek és a szociális szektort célzó fejlesztések is nagy mennyiségben kell, hogy elkészüljenek. „Ez egy olyan munka lesz, ami a mennyiségéből és az időszakosságából adódóan túlmutat a hivatali renden, túlmutat azon, hogy 8-tól 4-ig dolgozunk, ezért kell bevonnunk külső kapacitást, ezért szeretnénk egy rugalmasabb munkaszervezetet, ezért szeretnénk egy városfejlesztési központot létrehozni.” Veres Pál ezt csak megerősíteni tudta, elmondta, mikor a Miskolc 2030 fejlesztési tervek készültek, ő rendszeresen reggelre kapott új anyagokat, ami azt jelentette, hogy „a kollégáim ezek szerint éjszaka dolgoztak. Mármint a nappal elvégzett feladataik után dolgoztak éjszaka is. Nem én kértem őket erre, hanem ennyire komolyan vették a feladatot, a helyzetet és elvégezték a munkát önállóan, zokszó nélkül.” Tóth-Szántai rámutatott, éppen erre az elkötelezettségre van szüksége most is Miskolcnak.
Fontos, hogy kiket tudnak bevonni
A város új polgármestere szerint páratlan lehetőségek előtt áll most Miskolc, hiszen elképesztő adottságokkal rendelkezik a város a zöld energiák terén, nagyon szerencsések a város környezeti adottságai és az iparfejlesztés terén is nagyon jó tendenciákat, nagyon jó hullámokat tud meglovagolni.
Sok múlik majd a sebességen, sok múlik azon, kiket és hogyan tudunk bevonni a munkába
– szögezte le a polgármester. Tóth-Szántai József hangsúlyozta, a jelenlegi városvezetés politikai hátországa erős és egységes és „engem szerencsére nem teremtenek le a frakciótársaim, ha leülök egy kormánytaggal tárgyalni Miskolc érdekében, hanem támogatnak.”
Cél a sikeres Miskolc
Végezetül a két városvezető egyetértett abban is, hogy véget kell végre vetni annak a politikának, ami pártsikerekért kockáztatja, vagy akár feláldozza Miskolc sikerét. Ahogy a város új polgármestere fogalmazott:
Az nem működhet tovább, hogy valaki azért akadályozza Miskolc fejlődését, hogy a választásokon jobb eredményt érjen el. Ezt senki sem teheti meg többé. Miskolc csak egy van és az mindannyiunké, a nap végén mindannyiunk sikere, ha Miskolc sikeres.