2024.10.10. 17:25
Pálinkaverseny: Jön a jubileumi viadal
Megjelenés előtt a XV. Quintessence Pálinka- és Párlatverseny versenykiírása. A pálinkaverseny több újításon esik át.
Munkában a zsűri az idei bírálaton
Forrás: OKE
A 2025. évi Quintessence Pálinkaverseny versenykiírása október közepén jelenik meg. A várható módosításokról, változtatásokról kérdeztük Takács Lászlót, a szervező Ongai Kulturális Egyesület elnökét.
– A legfontosabb újításunk, hogy egyes gyümölcsfajták esetében bevezetjük a „Quintessence – ... fajta mester” címet. Ehhez az kell, hogy a nevező az adott kategóriában minimum 5 darab fajtatiszta pálinkával nevezzen, például almából Golden, Starking, Mutsu, Idared vagy bármilyen más fajtatiszta almával. A szőlő és törköly három önálló champion és kategória győztes részre oszlik. Ezek a következők: illatos, muskotályos-, direkttermő- és egyéb szőlő – árulta el Takács László, aki kiemelte:
– Az összetett versenybe kilenc helyett a tíz legmagasabb pontszámot elért minta számítódik bele a következő megkötésekkel: legalább öt különböző kategóriára kötelező terméket beküldeni, alma, bogyósok- gyűjtött erdei vagy vadon termők, kajszibarack, meggy, szilva, vilmoskörte és az illatos, muskotályos szőlő kategóriában. Ezen fentebbi kategóriák legmagasabb pontszámú eredménye kötelezően beszámítandó a meghirdetett nagydíjakért folytatott küzdelembe. A maradékok az ezeken kívüli legmagasabb pontszámú termékek közül kerülnek ki azzal a megkötéssel, hogy főkategóriaként maximum kettő termék eredménye vehető figyelembe. A champion és kategóriagyőztes, illetve a kiemelt champion és kategóriagyőztes díjat elért termékekért plusz pont jár. Kiemelt champion és kategóriagyőztesek közé tartozik: alma, kajszibarack, meggy, szilva, vilmoskörte és az illatos, muskotályos szőlő. Külön kiválasztjuk, illetve értékeljük a legjobb magán- és bérfőzetett párlatot. A nyertes párlatok mellett a 2. és 3. helyezett termékeket is kihirdetjük, díjazzuk, ezek plusz pontokat adnak az összetett versenyeredményekhez. Ez vonatkozik a legjobb kereskedelmi főzdére és a legjobb pálinkára is.
A csapatversenynél maradnak a három fős csapatok, de ott is 10 tételt számítunk bele a versenybe (a csapat két tagja egyenként három pálinkával, a harmadik tag négy tétellel nevez). A nevezett tételekből nyolc kötelező kategória, kettő választható. Kötelező terméket kell beküldeni: alma, bogyósok- gyűjtött erdei vagy vadon termők, kajszibarack, meggy, szilva, vilmoskörte, vegyes és az illatos, muskotályos szőlő kategóriába – mondta Takács László.
Már képzik a pálinkaverseny bírálóit
– Az előbírálatot elhagyjuk, a hozzánk nevezett pálinkák és párlatok minőségi javulása feleslegessé teszi annak további alkalmazását – tudtuk meg Takács Lászlótól, aki arra is kitért, hogy augusztus végén már elkezdték a bíráló zsűritagok felkészítését, továbbképzését Ongán, ami ősszel is tovább folytatódik.
Bővebb rangsorok
A Quintessence 2025-ös rangsorok kiegészülnek az összesített, több éves (2020‒25) rangsorával a következő kategóriákban, a következő bontásban:
- Legjobb kereskedelmi főzdék Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25
- Legjobb bérfőzetők Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25
- Legjobb magánfőzők Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25
- Legjobb csapatok Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25
- Legjobb bírálók Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25
- Legjobb bérfőzdék Quintessence rangsora 2025 és 2020‒25 (új elem 2025-től)