2 órája
Generációk harca: Steigervald Kristóf előadása
„Esetleg nevetni fognak” – vetítette előre a BOKIK meghívott vendége. Generációk harca: erről hallhattunk az előadáson, ami valóban üdítő volt.
A BOKIK rendszeresen szervez előadásokat (képünk illusztráció) Fotó: Vajda János
Generációk harca: Hogyan értsük meg egymást? címmel tartott előadást Steingervald Kristóf november ötödikén a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) konferenciatermében.
Generációk harca: egy elismert előadótól
Steigervald Kristóf, egy generációkutatóként elismert szakember, aki előadásait könnyen fogyaszthatóan, szórakoztató stílusban, olykor humorosan, gyakorlati példákkal tartja meg, aminek köszönhetően ő napjaink egyik legnépszerűbb előadója, szakmai programok és konferenciák állandó meghívottja.
Az eseményt Kiss László alelnök nyitotta meg, aztán át is adta a szót az általa is kedvelt előadónak.
Fontos a másik szemszög
Steigervald Kristóf azzal kezdte mondandóját, hogy ő nem fogja tudni elmondani az igazságot, ugyanis az igazságot senki nem tudja, ő csak az igazságnak egy szeletét tudja átadni generációs ruhába öltöztetve, egy generációs megközelítésből. A nézőkre szeretne adni egy újabb dioptriát, hogy más szemszögből is láthassanak. „Ami hasznos, azt vigyék magukkal!” - mondta. A gondolatébresztés tehát a célja. „Ne vegyenek komolyan, én sem veszem magam komolyan” - jegyezte meg humorosan és hozzátette, lesznek olyan felvetései, amiken a vendégek esetleg nevetni fognak. Ez és az ilyen célzások teszik olyan könnyen fogyaszthatóvá, az egyébként nagyon komoly és igazából nem is annyira egyszerű témákat.
Az előadásban főként a generációs megközelítésről beszélt. Többek közt például arról, mi határozza meg az egyént? Ide tartozik a személyiség és a DNS. A DNS olyan dolgokat határoz meg, hogy milyen lehetőségeink lehetnek az életben. Például milyen színű a hajunk, milyen magasak vagyunk. A második a személyiség, amivel kapcsolatban az ikrekkel példálózott, hiába néznek ki nagyon hasonlóan, mégis teljesen mások. Például az egyik domináns, a másik nem.
Megint más dolog a mikrokörnyezet, hogyan nevelkedtünk, milyen értékeket képviseltek a család többi tagjai, ez mind hatással van arra, milyenné válunk, de mellette ott van még a makrokörnyezet, azaz annak a hatása, vagyis amikor megszülettünk, akkor épp milyen környezet vett körül, ezt hívhatjuk akár szocializációnak is, de az előadó maga ezt hívja generációs sajátosságnak.
Kiemelnénk az előadásból egy kis videót is, amit láthattunk, melyen két fiatal fiút tekinthettünk meg, akiknek az volt a feladata, hogy rakják bele a kazettát a walkman-be. Az eredmény nagyon humorosan, magáért beszélt. A generációs sajátosság volt az a téma, amire Steigervald Kristóf tett egy nagyítót az előadás során, főleg erről értekezett.
Népszerű előadó
Megkérdeztük az oda érkezőket is. Kiss Erika könyvelő azért érkezett, mert már volt Steigervald több előadásán is és nagyon megkedvelte témái és stílusa miatt, valamit a közönséghez való hozzáállásáért. „Mindig megkérdezi a hallgatóit is, hogy mit gondolnak és ezzel egy kellemes párbeszéd jön létre köztünk” - mondta. Maga a téma azért keltette fel érdeklődését, mert neki is vannak gyermekei, így mint sokan mások, ő is első kézből láthatja a generációk közti különbséget, amit például a mai fejlett, digitális világ teremt és teremteni fog. Az előadásról a BOKIK hírleveléből értesült.