boon.hu video

2024.11.06. 13:10

DVTK: megvan az új sportigazgató

A DVTK-nál szerdán sajtótájékoztatót tartottak. Magyar Mátyás tulajdonos a DVTK új sportigazgatójával, Horváth Csengerrel lépett a nyilvánosság elé.

Berecz Csaba

Horváth Csenger és Magyar Mátyás, a DVTK szerda délelőtti sajtótájékoztatóján

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

 A DVTK NB I-es labdarúgócsapatánál új sportigazgatót neveztek ki. Az együttest működtető gazdasági társaság tulajdonosa, dr. Magyar Mátyás sajtótájékoztató keretében nyilatkozott a változásokról, a sportszakma új, első számú vezetőjével, Horváth Csengerrel.
– Miért volt szükség a változtatásra? – tette fel a kérdést dr. Magyar Mátyás, a Diósgyőri VTK NB I-es labdarúgócsapatát működtető gazdasági társaság tulajdonosa, majd így válaszolt: – Alapvetően a DVTK focicsapatával kapcsolatban négy alaptézist, célt határoztunk meg a szezon elején: hogy legyen minél sikeresebb a szereplés, a szezon közepén legyen a legjobb fizikai és mentális kondíciója a csapatnak, a fiatalokat megfelelő hatékonysággal tudjuk beépíteni az együttesbe, illetve az első csapat és az akadémia között sokkal jobb és hatékonyabb együttműködés alakuljon ki, nem csak az első csapatba beépítendő játékosok tekintetében, hanem a többiek számára is, és az ő játszatásukra is legyen terv. Ezek a célkitűzések nem új keletűek, sportszakmai részről tudott volt, velük együtt alkottuk, de az idők folyamán úgy láttuk, ez a munka nem folyik megfelelő hatékonysággal,. Valószínűleg fókuszvesztés történt, felaprózódott a kisebb, nagyobb csatározódásokon a sportigazgató, és nem láttam biztosítva, hogy ezzel a fajta munkával el fogjuk érni azokat a célokat, amelyeket kitűztünk magunk elé. Ezért született meg ez a döntés, ezért kértem fel Horváth Csengert, hogy vegye át ezt a feladatkört, hogy azokat a kitűzött célokat, amelyeket korábban megfogalmaztunk, új mederbe terelve vigye tovább. 

Horváth Csenger, a DVTK új sportigazgatója
Horváth Csenger, a DVTK új sportigazgatója
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

 

A DVTK új sportigazgatója

Horváth Csenger 27 évesen lett a DVTK NB I-es labdarúgócsapatának új sportigazgatója. Diósgyőrbe érkezése előtt korábban dolgozott a Debreceni VSC utánpótlásánál, az MTK-nál, a Gyirmót FC Győrnél, az ETO FC Győrnél, legutóbbi időkben pedig Stars and Friends menedzseriroda munkatársa volt.
– 2011. szeptember 25-én jártam itt, a DVTK – Győr meccsen, amelyet 2-0-ra nyert meg a Diósgyőr, és egy kislány akkor elénekelte az egyik leghíresebb diósgyőri dalt, ami nagy hatással volt rám, és örök emlék a számomra. Most, 2024. november 6-án pedig itt ülök, mint sportigazgató, és ez hatalmas megtiszteltetés számomra, amit nem szavakkal, hanem tettekkel szeretnék bizonyítani. Ez kellő szakmaiságot, és nagyon kemény tudatos csapatmunkát jelent. Amikor megismertem Magyar Mátyást, nagyon hamar kiderült, hogy ugyanúgy gondolkodunk a labdarúgásról, és egy nagy klub filozófiájának megalkotása a célunk, az, hogy ennek segítségével mások elé tudjunk kerülni. Az őszinteséget a kommunikációban nagyon fontosnak tartom, csapatjátékos vagyok, olyan, aki nem fél attól, hogy jobb emberekkel vegye magát körül. Lehet, hogy rövid távon nem a DVTK az a klub, amelyik versenyzeni tud az FTC-vel, de reményeim szerint a munka, idővel, valódi eredményességben tud megmutatkozni.

A sportigazgató prezentációja

A DVTK új sportigazgatója, egy prezentációval mutatkozott be, amelyben felvázolta, hogy milyen elvek mentén szeretné végezni a munkáját. Horváth Csenger elmondta, hogy a klubfilozófia megalkotása az egyik legfontosabb feladat – kérdésre válaszolva – azt is megtudhattuk tőle, hogy ennek a megalkotása kb. 1 hónapot vesz igénybe. Az új sportigazgató arról is szót ejtett, hogy a DVTK-nál létrehoznak egy futball stratégiai osztályt, amelynek lesz nemzetközi szekciója is, és amely játékosok, edzők elemzésével foglalkozik majd – a sajtótájékoztató után azt is megtudtuk, hogy ennek a szervezetnek 3 fős létszáma lesz.
A célokról szólva Horváth Csenger úgy fogalmazott, hogy a DVTK-nak az első hat között kell végeznie, illetve azt is mondta, hogy az akadémiai tehetségeknek az első csapatba integrálása fontos feladat, továbbá a magas színvonalú játékos megfigyelési, kiválasztási folyamat biztosítása is a célok között szerepel.
A DVTK NB I-es keretéről is beszélt az új sportigazgató, ennek során elmondta, hogy az itteni bérek a 3-4. legmagasabbak a bajnokságban, a csapat átlagéletkora, ami 27,5 év, a 4. legidősebb keret 12 csapatos mezőnyben, a 19 fős légiós kontingens pedig a 3. legnagyobb külföldi létszám az NB I-ben, illetve azt is megjegyezte, hogy kevés olyan labdarúgó van, akinek a játékjoga értékesíthető.
Horváth Csenger arról is szót ejtett, hogy csökkenteni kell a keret létszámát (ez jelenleg 32 fő, ha nem számítjuk bele a kereten kívülinek tartott, ám szerzőzése szerint a DVTK játékosának számító Farkas Dánielt), a magyar labdarúgók számát növelni szeretnék, és a projektjátékosok számát is (ez utóbbi alatt azok értendők, akiket azért szerződtet a klub, hogy értékesítésük után bevételhez jusson). Ám az új sportigazgató azt is kijelentette: nem transzferből élő klubot szeretnének, nem minden piacképes játékost értékesítenek majd, ugyanis lesznek olyan értékek, akikkel hosszú távon számolnak, mint mondta: a Diósgyőr nem követhet tisztán transzfer stratégiát.
Horváth Csenger a keret összetételéről szólva kijelentette, hogy 4 kategória lesz: 4 kulcsjátékossal, 10 kezdőjátékossal, 4 rotációs játékossal, és 7 projektjátékossal számolnak (ami azt üzeni, hogy 25 fős lesz a keret).
Az is elhangozott tőle, hogy elsődleges játékos forrás a DVTK akadémia, ha ott nem tudnak találni megfelelő labdarúgót, akkor a magyar piac következik (NB I, NB II, NB III), majd a külföldi. Vannak bajnokságok, amelyeket figyelemmel kísérnek, videófelvételekről, és a konkrét célszemélyek meghatározása után a személyes megfigyelés következik.
Horváth Csenger tervei között az szerepel, hogy külföldi játékost olyan legyen, aki kulcsjátékos, vagy kezdőjátékos, illetve ha a látókörükbe kerül projektjátékos, akiben látnak potenciált, akkor ilyen is kerülhet a klubhoz.
Az új sortigazgató beszélt arról is, hogy a bérstruktúra átalakítását is tervezik, alacsonyabb alapfizetésekben, és nagyobb bónuszokban gondolkodnak.
Az új sportigazgató a DVTK szakmai piramisáról is szót ejtett, és ennek kapcsán megjegyezte, hogy az NB III-as csapat szakvezetője nagyon tehetséges szakember (Vincze Richárd), illetve azt is hozzátette, hogy a kooperációs partnernél, az NB II-es Kazincbarcikánál is jól dolgoznak (itt Erős Gábor irányítja a szakmai munkát).
Horváth Csenger folyamatos és nyitott kommunikációt szeretne folytatni a szurkolókkal, olyan szurkolói ankétot szeretne tartani, amelyen bárki részt vehet, illetve havonta egyszer szurkolói kérdezz, felekre is vállalkozna.
Az egyik legfontosabbnak pedig azt nevezte az új sportigazgató, hogy kiadásra kerüljön egy írásos anyag, amit a DVTK kézi könyvének lehet nevezni, ami a klub éppen aktuális szereplőitől függetlenül egyfajta iránymutató, iránytű lehet a jövőben.

Kérdések, válaszok

Magyar Mátyást azzal kapcsolatban kapott kérdést, hogy több jelölt volt-e a posztra, a tulajdonos erre azt felelte, hogy szerette volna, ha az eddigieknél hatékonyabban tudnak haladni, majd hozzátette, hogy a prezentáció jól mutatja azt az elhivatottságot, ami Horváth Csengert jellemzi, majd ezt követően a tulajdonos, egy egészségügyi hasonlattal élt, amely szerint az orvos választás általában ajánlásra történik, és azt mondta Magyar Mátyás: elhiszi az új sportigazgatónak, hogy mindazt, amit felvázolt, végre is tudja hajtani. A DVTK tulajdonosa, arról is szót ejtett, hogy nem feltétlenül akkor kell váltani, amikor már nagy baj van, de félő volt, hogy az eddigi menet még jobban lelassítja a klubot, ha ez az ütem megy tovább, és ez esetben válság menedzsment kellett volna. 
Magyar Mátyást lapunk arról kérdezte, hogy várhatók-e további személyi változások, például az akadémia és az első csapat közötti harmónia javítása érdekében, amire azt a választ kaptuk, hogy ezen a terülten korábban egy stratégiai terv hiányzott, és csak ad-hoc jelleggel történtek a fiatalok szerepeltetései, majd hozzátette: Simon Miklóssal, az akadémia vezetőjével jól tudnak együtt dolgozni, komoly előrelépések történtek a vele való együttműködés során, és a munka is sokkal professzionálisabb.
Horváth Csengert arról kérdezte lapunk, hogy a labdarúgók bérstruktúrájának az átalakítása terén, illetve a közelmúltban bejelentett 30 év feletti külföldi játékosok (Pozeg Vancas, Vallejo) szerződéseinek a meghosszabbítása után milyen lépéseket lehet tenni. 
A DVTK új sportigazgatója azt felelte, hogy a struktúra átalakítása egy folyamat, és elsősorban az a kérdés, hogy kik illeszkednek a klub filozófiába. Először az elvárásokat kell lefektetni, látni kell, hogy ki az, aki ezt megugorja, a szerződéseket, mindenkiét, át kell világítani, és utána derül ki, hogy milyen mozgástér van. Horváth Csenger azt is hozzátette: hogy a mostani változással jött egy új impulzus, és remélhetőleg ez mindenkire motiváló hatással lesz. 
Azt is szóba hoztuk az új sportigazgatónak, hogy a pozícióval együtt megkapott egy vezetőedzőt is, és ezzel kapcsolatban arról érdeklődtünk, hogy miként látja Vladimir Radenkovic helyzetét.
A válasz arról szólt, hogy a klub filozófiája a lényeg, nem a vezetőedzőé, majd hozzátette: részéről maximális a nyitottság, hogy megismerjék egymást, a lehető legrövidebb idő alatt, és közös elvek mentén együtt dolgozzanak. Horváth Csenger azt is mondta, hogy arra kell törekedni, hogy ne kelljen edzőt váltani, mert ha ilyenre kerül sor, akkor ott valami elromlott. Az is elhangzott tőle, hogy klub sportszakmai munkájának első számú felelőse a sportigazgató, akit a játékoskeret értékelésébe be kell vonni, ám az átigazolások terén az edzőnek vétójoga van, és utóbbi dönt arról, hogy kit tesz be a csapatba, a meghatározott filozófia mentén, aminek a megalkotása pedig a sportigazgató felelőssége.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában