2024.11.12. 07:00
Köd Miskolcon: Balesetveszélyesen árasztotta el az utakat
Hétfő reggel sűrű köd érkezett a vármegye jó részére, így Miskolcra is, ami sok helyen egész nap megmaradt. A köd Miskolcon azért veszélyes, mert a látási viszonyok radikális csökkenése könnyen közlekedési baleseteket okozhat. Nemrégiben a Facebookon is olvashattunk arról, hogy Királd felé óvatosan kell vezetni a kialakult köd miatt.
A közlekedésre is veszélyes
Fotó: Katona Tibor
Dr. Rázsi András meteorológussal beszélgettünk arról, hogyan keletkezik a balesetveszélyes köd Miskolcon, és meddig tart. Korábban itt írtunk arról, hogyan nehezíti a közlekedést a köd Miskolcon. Itt pedig láthatjuk, hogyan tette lehetetlenné pár napja a közlekedést a sűrű köd.
Köd Miskolcon: mindent megváltoztat a közlekedésben
A meteorológus szerint akkor beszélünk ködről, amikor a látótávolság 1 kilométer alá csökken:
„A levegő páratartalma ilyenkor jelentősen megváltozik. A köd kialakulásának oka egy nagy nyomású légköri képződmény, az anticiklon kialakulása. Az anticiklon nyáron kánikulát okoz, ősztől tavasszal pedig köddel jár.”
Dr. Rázsi Andrástól megtudtuk: a ciklon egy intenzív, dinamikus meteorológiai jelenség, ezzel szemben ellentéte, az anticiklon teljesen más, inkább a csendes, passzívabb időjárási elemek jellemzőek rá. Az anticiklon alatt alakul ki a köd és a kánikula (amikor leáll a levegő, és hosszabb idei meleg van egy földrajzi területen).
„Térségünkben jó pár napja megjelent egy anticiklon. Kellemes, a szokásosnál enyhébb időt hozott, rengeteg napsütéssel. A Kárpát-medence egyik sajátossága, hogy az anticiklon érkezéskor köd alakul ki. Az anticiklon érkezésekor párás-ködös időjárás jellemző” – szemléltette az anticiklon működését a meteorológus.
Több hétig is eltarthat a köd
A köd sem állandó, mert időnként felszáll, máskor rétegfelhő képződik belőle.
„A köd azért pár napig el szokott tartani. Egészen addig, amíg nem jön egy intenzívebb időjárási front, addig jelentős javulásra nem számíthatunk”- foglalta össze a ködről a legfontosabb tudnivalókat dr. Rázsi András.
A meteorológus szerint korábban volt olyan anticiklushoz kapcsolódó köd, amikor a ködös időszak nagyon elhúzódott, és ritkán láttuk a napot novemberben. Bár az a tapasztalat, hogy nem húzódik ilyen sokáig, és pár nap alatt véget ér.
A jelenség gyakori velejárója a szmog, mert a köd idején sokáig áll a levegő. Így az is megeshet, hogy a levegő rossz minőségéhez is hozzájárul a köd.