Ezért haltak meg több tízezren

2024.11.11. 20:00

Debrecen veszélyes, Miskolc „csak” egészségtelen

Legyen szó Budapestről, Miskolcról vagy más nagyvárosokról, gyakran nagy mennyiségű szmog teszi szennyezetté a levegőt. Vajon mennyire szennyezett a szmog Miskolcon? Miért jobb a levegő az Avason, mint Miskolc nagy részén? Hogyan lehetne csökkenteni a miskolci szmogon, a rossz minőségű levegőn?

Édes Richárd

Fotó: BOON

Nagy kérdés, milyen a szmog Miskolcon. Dr. Rázsi András meteorológus válaszolt kérdéseinkre, és bevezetett minket a szmog két nagy változatának megismerésébe. 

szmog Miskolcon, veszélyes, londoni szmog, Los Angeles típusú szmog
Egyre több magyar nagyvárost veszélyeztet a légszennyezettség. A szmog Miskolcon is egészségtelen szintre lépett.
Fotó: Getty Images

Korábban itt írtunk arról, milyenek a légszennyezettségi adatok vármegyénkben. Itt pedig láthatjuk hazánk szmogtérképét. 

Szmog Miskolcon: a benne lévő por veszélyes a tüdőre

„A szmog a smoke (füst) és fog (köd) kifejezésekből ered, ezért nevezik gyakran füstködnek. Kezdetben így „magyarították, azonban a magyar közbeszédben mégis a szmog kifejezés szilárdult meg” -vezetett be minket a szmog kifejezés eredetébe dr. Rázsi András.

A meteorológus szerint kétféle szmog létezik: télen a London-típusú szmog, nyáron a Los Angeles-típusú szmog hatásait érezhetjük.

A London-típusú szmog a tipikus szennyező anyagokról felismerhető. A szén-monoxid és a szén-dioxid ritkábban jelenik meg mostanában a londoni szmogváltozatban, a szálló por azonban egyre gyakoribb.

„Minél kisebb a por szemcsemérete, azaz átmérője, annál mélyebben tud behatolni a légutakba. 10 mikron alatt húzódik a határ: ami ennél kisebb, az behatol a légutakba, 4 mikron alatt már a por bejut a tüdőbe. 2.5 mikron alatt a szmog pora már olyan mélyre ereszkedik, ahonnan már nem tud kiürülni”. A szilárd tüzelőanyagokkal való fűtés mellékterméke a téli szmog, ami elsősorban a tüdőre és a légutakra nézve jelent egészségügyi kockázatot.

Los Angeles-típusú szmog: a nagyvárosi közlekedésből ered

Sokaknak a nagyvárosokban érezhető szmogot a közlekedés negatív hatásának tulajdonítják.

Az autók károsanyag-kibocsátása még rátesz egy lapáttal a szmog jelenségére, azonban a meterológus szerint ne várjunk emiatt jelentős javulást a városok szmog csökkentésében.

„A közlekedés melléktermékei leginkább nyáron okoznak problémát. Mert ilyen esetekben a nitrogén-oxidok koncentrációja megváltozik. A nagy UV-sugárzás idején a nitrogén-oxidból ózon keletkezik, ami egy mérgező gáz.”

A Los Angeles-típusú szmog kizárólag a nagyvárosokat érinti. Dr. Rázsi András szerint Miskolc még nem tud annyi károsanyagot termelni, hogy az ózonkoncentráció veszélyes mértékűre növekedjen. Ez a szakember szerint Budapesten is csak 8-10 évente fordul elő. Hazánkban nem jelentős az ózonkeletkezés veszélye. Viszont Európa déli nagyvárosait, Athént, Rómát, Milánót erősen érinti a Los Angeles-típusú szmog jelensége.

Ezért magas a szmogérték a nagyvárosokban

A meteorológus úgy látja: számos város forgalomkorlátozásokkal igyekszik megoldani a szmog kérdését. Ez csak „tüneti kezelés”, és nem hozhat látványos eredményeket a szmog csökkentésében. Ezt a fűtés korszerűsítéssel lehetne lépéseket tenni. Dr. Rázsi András szerint ezért van az, hogy a távfűtési rendszernek köszönhetően jobb a levegő az Avason, mint Miskolc sok részén.

Mivel a távfűtés nem jár károsanyag kibocsátással, Miskolcon ez talajhő alkalmazásával történik. A szmog gyakran a nem megfelelő fűtőanyagok használata miatt alakul ki, mert sokan hulladékkal, szeméttel fűtenek.

Több tízezer ember halt meg a londoni szmog miatt

A probléma gyökere dr. Rázsi András szerint a nem megfelelő fűtési stratégiában rejlik:

„Innen kapta nevét a London-típusú szmog jelensége. Londonban az ipari forradalom idején hatalmasra ugrott a város népessége, a kelleténél több ember élt meglehetősen kis helyen. A bányák miatt a szénfűtés került a középpontba, a füst viszont nem volt jól elvezetve, és a rossz fűtési stratégia szmogot generált. Ez akkoriban több tízezer ember halálát okozta, főleg asztma és légúti megbetegedések révén”.

Így kerülhetjük el a szmog okozta betegségeket

Ennek érdekében érdemes minél kevesebbet sétálni a nagy autóforgalommal rendelkező utcák közelében, a szobát pedig csak rövid ideig szellőztetni, ha nagyvárosban élünk.

Szintén jó megoldás lenne a távfűtés szélesebb körű elterjedése, mert az megoldaná a szmog problémáját, amit a szilárd tüzelőanyagok rossz használata okoz. Adja magát a kérdés: veszélyes a szmog a magyar nagyvárosokban? 

Debrecenben veszélyes, Miskolcon „csak egészségtelen” a levegő minősége

Az Országos Légszennyezettségi Védőhálózat az egész országban részletesen elemzi a nagyvárosok levegőjének tisztaságát és szennyezettségét. A hétfői, friss adatok szerint az elfogadható (zöld jelzésű) levegőminőségű városok közé tartozik Szombathely, Százhalombatta és Komló. A kifogásolt levegőminőségű (citromsárga jelzésű) magyar nagyvárosok közé tartozik Ajka, Pécs, Nyíregyháza és Vác. Innentől azonban sajnos egyre jobban nő a rosszabb minőségű magyar városok mennyisége.

Miskolcon, Kazincbarcikán és Sajószentpéteren egészségtelen (narancssárga jelzésű) a város levegőjének minősége. Ennél is rosszabb a helyzet a veszélyes levegőminőségű (vörös jelzésű) városokban, köztük a vármegyénkben lévő Putnokon, Békéscsabán és Debrecenben.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában