3 órája
Bejutottunk a Sziklába és megtudtuk mi lesz a sorsa (fotók, videó)
Egyszerre idézi a katonai, a turistaszálló és a diszkó múltat is Miskolc egyik legtitokzatosabb objektuma. A Szikla falai elmondhatatlanul sok emléket és rejtélyt őriznek a mai napig. Bejárhattuk ezt a legendás helyszínt, és közben megtudtuk, milyen jövőt szánnak neki.
Bejárást tartottak a Szikla turistaházban és egykori katonai objektumban
Fotó: Vajda János
A festői Lillafüreden található, legendákkal övezett Szikla egykor katonai bázisként, turistaszállóként és diszkóként is működött. A közelmúltban felmerült, hogy ez lehet a Bükk legújabb turisztikai attrakciója. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság az elmúlt napokban vette át az objektum vagyonkezelését. Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Szikla különleges helyszínként a Bükk egyedi természeti és kulturális értékeit szimbolizálja.
A Szikla rengeteg lehetőséget rejt
A Bükk-vidék nemcsak az UNESCO Globális Geopark címet nyerte el, hanem a Csillagos Égbolt Park elismerését is. Lillafüreden olyan egyedi látványosságok találhatók, mint az Anna-barlang vagy a Szent István-cseppkőbarlang, amelyek évente több mint 160 ezer fizető látogatót vonzanak.
Ha ehhez hozzávesszük azokat, akik túrázni érkeznek, ez a szám bőven meghaladja a háromszázezret
– osztotta meg Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója.
Egy olyan jellegű építményben vagyunk most, ami a Bükk különlegességét, értékeit a védettségét foglalja össze.
Meg szeretnék ismertetni a látogatókkal a természeti, az épített és a kulturális örökséget egyaránt.
Megtapasztalva az emberek természeti értékek melletti elkötelezettségét és igényét arra, hogy gyönyörű, stresszmentes, tiszta környezetben töltsék el szabadidejüket a Bükkben, további lehetőségeket szeretnénk biztosítani.
Több éves folyamat a Szikla hasznosítása
Az objektummal kapcsolatos fejlesztések a tervek szerint két szakaszban valósulnak meg. Az elsődleges cél a hely természeti, épített és kulturális örökségének bemutatása. Az Igazgatóság tervei szerint a látogatók számára vonzó módon tárják fel a Szikla katonatörténeti jelentőségét, valamint az UNESCO által is elismert geológiai értékeket. A felújítás során kizárólag állagmegóvó munkálatokat végeznek majd, nem bővítik az egykori turistaszállót és a mesterséges üregeket. Kiemelten figyelnek, hogy megőrizzék a hely védettségét.
Az egykori Sziklában jártunk
Fotók: Vajda JánosA légcsererendszer kiépítése az egyik legfontosabb feladat, mivel a diszkóként működő időszakban sem volt már megfelelő szellőzés. Az engedélyeztetést követően a tervezési folyamat és a költségbecslés következik, majd a megfelelő források felkutatása a tervek megvalósításához.
A legjobb kilátás a Palotaszállóra
Több éves folyamat tehát, hogy a Sziklát nagyobb tömegek látogassák, de a tervek csodálatosak. A Sziklából a kilátás fantasztikus, igazán különleges látószöget nyújt a hely a Palotaszállóra és a Bükkre. A tervek szerint a földszinten egy információs pont lesz, az első emeleten kávézó, a felső emeleten pedig élménytér várja a látogatókat.
Az épület tetején pedig egy igazán különleges miskolci esemény sztoriját szeretnék megjeleníteni, amikor 1931-ben a Zeppelin léghajó Miskolc felett vonult. A nemzeti park igazgatója hangsúlyozta, hogy a tervek módosulhatnak ahhoz képest, ahogy a hatóságok megadják a védettségű szintekhez tartozó engedélyeket.
Urbex túra, parkoló és mobil komfortpont már jövőre
A helyszín igazán különleges, sok-sok nyomot őriz, leginkább a diszkó-korszakból. A Revolution talán az ország egyik legextrémebb szórakozóhelye volt és a Szikla még több évtized után is őrzi a nyomokat. Üres italos dobozok, a kétezres évek elejének reklámplakátjai, maradék szerpentin ki tudja melyik szilveszteri buliból. A falakról már mállik a festék, a linóleum vagy műgyanta padló darabokban, de a vasketrec és a rúd a privát helységben egy letűnt aranykort idéznek, amit hamarosan bárki megcsodálhat.
A Szikla tervezési folyamatainak ideje alatt kis létszámban és limitált ideig urbex túrákat szervezünk az objektumba melynek részleteit hamarosan ismertetjük
– tájékoztatott Rónai Kálmánné. A bejáráson egy mini urbex túrán vehettünk részt, ahol érdekes volt állni az egykori diszkó bár részében, ami egykor a katonai bázis étkezőjeként szolgált, vagy a ruhatárban, ami egykor műszerezettségi központ volt. A következő nyári szezonra mobil komfortpontot és parkolót alakítanak ki a Szikla tövében, hogy javítsák a Lillafüredre látogatók kényelmét.