2 órája
Egyre csábítóbb a vidéki élet
Egyre többen költöznek a nagyvárosokból vidékre. A vidéki lakásfelújítási program hatással lesz a miskolci ingatlanok iránti érdeklődésre is.
Nagyvárosból vidékre?
Forrás: GETTY
Fotó: SimonSkafar
Demeter Tibor, a Demeter Ingatlan vezetője válaszolt arra, hogyan befolyásolhatja a kormány vidéki lakásfelújítási programja Miskolcon az energetikai korszerűsítéseket, és hogyan hathat ki ez a közeljövőben a miskolci ingatlanpiacra.
Vidéki lakásfelújítási program: ez a lényege
Alapvetően az 5 ezer fő alatti településeken lehet igénybe venni, a támogatás pedig maximum 6 millió forintig terjed.
Igénybe vehető tetőfelújításra, a lakás rendbetételére, kerti térburkolatra, kerítések építésére és újítására, festésre és burkolásra is.
A vidéki lakásfelújítási program keretében nagy könnyítés a korábbi kezdeményezésekhez képest, hogy nincs gyermek meglétéhez kötve, azonban csak és kizárólag energetikai korszerűsítésekhez lehet igénybe venni. 50%-os előleg lehívható belőle, és Magyarország egész területére érvényes. Itt írtunk arról, miért érdemes ingatlanba fektetni a pénzünket. Itt pedig arról van szó, mire számíthatunk 2025 ingatlanpiacán.
Az alapvetés kiváló, a szabályozási keret még elég kérdőjeles
„A kiindulópont nagyszerű. Jónak hangzik, a 6 milliónál azonban az esetek jelentős részében többe kerül egy ház energetikai fejlesztése vidéken. Az említett 6 milliós támogatásba belefér egy külső szigetelés egy nyílászárócsere, azonban egy jelentősebb gépészeti energetikai fejlesztés már nem, amely tartalmazza a gázkazán hőszivattyúra cserélését vagy a radiátor helyett a padlófűtés bevezetését egy vidéki ingatlanban” – vetette fel az energetikai megvalósításokkal kapcsolatos kételyeit Demeter Tibor.
Szerinte napjainkban nehézséget okoz az, hogy ez egy igen friss ötlet, így a pontos szabályozási keretét még nem látjuk át. Úgy gondolja, ez egy alapvetően remek intézkedés és valóban ráfért már a vidéki ingatlanokra az energetikai fejlesztés, de értelmezni kell majd a rendelet pontos szabályait, mivel ezek még elég homályosak. Jelenleg még nem körvonalazható, hogyan valósul majd meg mindez a gyakorlatban, az ingatlanpiacon. Ehhez Demeter Tibor szerint részletesebb tájékoztatásra lesz szükség. Mindenesetre a vidéki lakásfelújítási program a miskolci ingatlanok piacára is kihathat.
A kormány elképzelése befolyásolhatja az építőipart, ennek nyomán könnyen megugorhatnak a burkolóárak és a kerítésárak is.
Vidéki ingatlanok a vármegyében – itt tartunk most
Demeter Tibor ingatlanszakértő szerint régebbi koncepció a magyar kormány részéről, hogy a nagyvárosi környezetből vidékre csábítsák az embereket. Erre szolgált korábban a komoly fiskális haszonnal kecsegtető CSOK is:
„Napjainkban sajnos megfigyelhető, hogy hanyatlik a falusi lét, kevesen élnek vidéken. Az pedig gazdaságilag nem életszerű a vármegyében, hogy egy nagyvárosban túlnépesedés van, míg a tőle 10-20 kilométerre lévő falvak gyakorlatilag kihalófélben vannak, ez hosszú távon nem fenntartható.”
Demeter Tibor úgy látja: Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is egyre többen költöznek Miskolcról vidékre, mert vonzza az embereket a csend, a nagyvároshoz képest nyugodt életmód, a régi hagyományok tisztelete és egy személyesebb élet lehetősége.
Vonzóbb lett a vidék Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében
A Demeter Ingatlan alapítója szerint egyre többen adják fel a régióban a városi életformát, mert vidéken nagyobb a közbiztonság, a szomszédok jól ismerik egymást falun, és sok helyen közösségi érzés hatja át a települések életét.
Másrészt a kedvező ingatlanárak is benne vannak a vidékre vándorlásban: vidéken olcsóbb a kertes ház, mint egy panellakás a városban.
„Korábban túlságosan nagy volt a szakadék a miskolci és a vidéki ingatlanok ára között – jellemezte a helyzetet Demeter Tibor. - Ez a különbség mára lassan de biztosan kezd összeérni, a helyére kerülni, és ez a támogató vidékfejlesztési programoknak is köszönhető.”
A fiatalok teszik pezsgővé a falusi életet
Külön feltétel a vidéki lakásfelújítási programban, hogy 5 ezer fő alatti településekre vonatkozik. Ezzel Demeter Tibor szerint az a baj, hogy egy elöregedett faluban nem tartható fenn óvoda és bölcsőde. Ezeken a településeken akkor lesz lüktető élet, ha a városról kitelepülők között sok a fiatal, és új értelmet kapnak a boltok, rendezvények teremtenek életet a kisebb falvakban is.
Azokon a településeken kelendők az ingatlanok a vármegyében, ahonnan könnyű a bejárás Miskolcra, hiszen a munkalehetőségek jelentős része még mindig a nagyvárosban van, ha a vonzáskörzetet tekintjük. Ezek közé a települések közé tartozik Miskolc közelében Kisgyőr, Harsány vagy Bükkaranyos, ahonnan kocsival jó tempóban haladva akár 15 perc lehet a bejárás. Demeter Tibor kiemelte Bükkaranyos előnyeit a vidéki ingatlanok tekintetében: sokan nemcsak a könnyű bejárás miatt választják ezt a kitelepülést, hanem amiatt is, mert itt jól működik a faluszerkezet, ami fontos cél a településen.
Lemorzsolódó kistelepülések: ahol bajban van a helyi ingatlanpiac
Demeter Tibor negatív ellenpéldaként említi a Szikszón túl található olyan kistelepüléseket, mint Baktakék vagy Detek. Ezek messzebb fekszenek Miskolc városától, és nehezebb a bejárás a városba, a vidéki ingatlant keresők szemében kevésbé vonzóak. Másrészt hasonló cipőben jár Rudabánya és a környékén lévő egykori bányászfalvak, amelyek közül sok csaknem kiürült, mert tömegesen elvándoroltak onnan az emberek.
„Az itt élő családok is szeretnék korszerűsíteni az ingatlanjaikat, amihez jól jöhet a vidéki lakásfelújítási program. Sok környéken élő nyugdíjas nem tudja eladni a lakását és egyedül él, miután a gyermekei kirepültek a családi fészekből. Az egyre csak emelkedő energiaárak miatt gyakran elég megterhelő számukra befűteni is a hatalmas, elhagyatott lakásokat. Egy jól használható, energetikailag megfizethető ingatlant létrehozhatnak a támogatással, akár saját célra, akár azért, hogy kedvezőbb feltételekkel adhassák el valakinek, ha találnak rá vevőt” - beszélt a lehetőségekről a Demeter Ingatlanközpont alapítója.