2019.08.05. 15:30
Utópia: Sárospatak–Szentendre–Sárospatak
Új helyszínen tartja idei új média-művésztelepét a Vajda Lajos Stúdió.
feLugossy László
Taliándörögd, a Művészetek völgye helyett Sárospatakot választotta a hazai kortárs képzőművészet meghatározó jelentőségű műhelye. Itt él és alkot a stúdió egyik alapítója, feLugossy László – hozzá csatlakozik augusztus 5-e és 11-e között Benkovits Bálint, ef. Zámbó István, Margit Szabolcs, Molnár Ágnes Éva, Szirtes János, Szolnoki József, w. Horváth Tibor.
Több művészgeneráció
Récsey Manyi Esztertől, VLS-kiállítások és a művésztelep szervezőjétől tudjuk azt is, hogy az itt születő videóművek közös témája az utópia.
– Mindenki a saját utópiaötletével érkezik – tág értelmezésben használjuk ezt a hívószót. Közösségi alkotómunkára készülünk, egymás stábja leszünk – mondta.
Sokféle lehetőségében és formájában mutatkozik meg a videóművészet: lesz például performance-dokumentáció, videóinstalláció. Az alkotások nem sokkal elkészültük után már láthatóak a galérialátogató közönség számára is: augusztus 24-én nyílik az ezekből rendezett Utópia című tárlat a VLS szentendrei kiállítóhelyén, ahol az ugyanebben a témában született műveivel meghívottként szerepel majd például Csontó Lajos vagy a finn Roi Vaara is. A művésztelepi munkákat Sárospatakon is bemutatják: 2020-ban február végén, március elején az Újbástya Rendezvénycentrumban. Felvetettük, korosztályi értelemben nyitott a művésztelepük: több művészgeneráció dolgozik majd együtt. Egyebek között ennek köszönheti a megmaradását a Vajda Lajos Stúdió – hívta fel rá a figyelmet Récsey Manyi Eszter:
– 1972-es alapítása óta mindig is fontos és megtermékenyítő volt a több alkotói generáció együttélése. Az egyik legnagyobb erénye is az a csoportnak, hogy a generációk egymásra épülnek és egyszerre fejtik ki a hatásukat – tette hozzá.
Új Modern Akrobatika
A sárospataki együttlét alatt dokumentumfilm készül: a 80-as évek közepétől a 90-es évek elejéig működött Új Modern Akrobatika nevű művészeti formációról, amely nemzetközi ismertségig jutott. Ebben Szemző Tibor és Waszlavik Gazember László is dolgozott, feLugossy László, ef. Zámbó István és Szirtes János mellett. Hármójuknak decemberben a Miskolci Galériában, majd a MissionArt Galériában nyílik kiállítása, ehhez (is) készül a film.
Felvetettük: terveznek-e hasonló, átfogó filmet a Vajda Lajos Stúdióról is? Récsey Manyi Eszter emlékeztetett: részleteiben minden VLS-eseményt dokumentáltak – ennek a nagy mennyiségű anyagnak a feldolgozása komoly munkát igényelne. Azt tartja valószínűnek, hogy az alapítás ötvenedik évfordulójára, 2022-re esélyes a stúdió történetével foglalkozó átfogó mű elkészítése.
A tények
A Vajda Lajos Stúdió 1972-től a legfontosabb és leginkább haladó szellemű, alternatív művészeti csoportosulás Magyarországon, mely az 1970-es, 1980-as években új dimenziókkal bővítette a szentendreiség és a hazai modern művészet fogalmát. (…) A Vajda Lajos Stúdió egy műfajok feletti, összművészeti társulás, ugyan a képzőművészet a leghangsúlyosabb művészeti ág a stúdió életében, de jelentős szerepet kap a zene, az irodalom, a film és egyéb kísérleti műfajok is.
VLS a Facebook-on: https://www.facebook.com/VLS45/