2024.02.13. 13:00
Az Üvegtigris miskolci íróját díjazzák
A Miskolci Múzsa díjat odaítélő kuratórium véleménye egyértelmű: öregbítette a város hírnevét Búss Gábor Olivér, az Üvegtigris írója.
Búss Gábor Olivér
Fotó: Ádám János
2002-ben adták át először a Miskolci Múzsa díjat.
Bánszki Attila, a Szinva Net Zrt. tulajdonosa elmondta, a Covid-járvány időszaka után most felelevenítették a több mint húsz évvel ezelőtti kezdeményezést, és nem is tervezik abbahagyni.
„Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen értékes embereket találunk meg, akik öregbítik Miskolc hírnevét. A Miskolci Múzsa Díj Alapítványért ma már négy cég tevékenykedik: az enyémen kívül az Expert Factor Zrt., a Műépítész Kft. és a Telvill Kft. Munkánkat egyre több támogató segíti akár anyagiakkal is. Felemelő érzés, hogy sokaknak fontos a kultúra a városban.”
Miskolci Múzsa díj sajtótájékoztató 2024.02.09.
Fotók: Ádám JánosMiskolc inspiráló város
Búss Gábor Olivér, a mostani díjazott Miskolcon született. Először fotósként dolgozott, majd újságíró lett a Déli Hírlapnál, később az Észak-Magyarország napilapnál. Mint elmondta, 1998-ban olyan autóbalesete volt, ami sokáig ágyba kényszerítette.
„Akkor úgy éreztem, muszáj végeznem valamilyen tevékenységet. Elkezdtem hát leírni azokat a történeteket, amik nem hagytak békén. Kétféle műfaj foglalkoztat: a vígjáték és a horror. Az elsőt ismerhetik a tévénézők, hiszen annak idején az Üvegtigris forgatókönyvével teljesen ismeretlenül kerestem meg Rudolf Pétert, aki örömmel vette munkámat” – mondta a ma már forgatókönyvíróként számon tartott alkotó, akinek nevéhez kötődik még többek között A mi kis falunk, a Beugró, a Mindenből egy van, a Gólkirályság, a Doktor Balaton, a Drága örökösök és a Kölcsönlakás. Mindig miskolciként tekintett önmagára, sok munkájában jelenik meg a város, de Miskolc jellegzetes karakterei is alapul szolgáltak számos figurájához.
Komoly elismerésnek tartja
Nagyon meglepődött Búss Gábor Olivér, mikor felhívták telefonon, hogy ő kapja meg az idei Miskolci Múzsa díjat.
„Nagy élmény volt ez, egy ilyen napnak megvan a maga becsülete. Ez lesz a második kitüntetésem, az elsőt is Miskolctól kaptam: egy Nívódíjat, amire még most is büszke vagyok” – mondta, majd beszélt a forgatókönyvírói pályája elejéről.
„Középiskolában kaptunk egy könyvet, amiben leírták, hogy formailag milyen egy forgatókönyv, eleinte erre a szakirodalomra támaszkodtam a látott filmek mellett” – árulta el, mint ahogy azt is: további mozi- és tévéfilmeken dolgozik jelenleg is.
Ez a gála nem az a gála lesz
Egy nagyon különleges, beszélgetős gálaműsorral készülnek a szervezők a Miskolci Múzsa díj átadójára, ami most is a Miskolci Nemzeti Színházban lesz. A programot április 13-án, szombaton rendezik meg. Bánszki Attila elmondta, olyan országos hírű fellépők lesznek ott, akik miatt érdemes lesz eljönni erre a magas színvonalú kulturális műsorra.
Hozzátette, junior díjazottakat is kutatnak, akár középiskolákból, hiszen 2019-ben és 2020-ban már ebben a kategóriában is adtak díjat. „Nemcsak a testnek van szüksége felüdülésre, azaz wellnessre, hanem a léleknek is" – mondta a szobrot és egyben pénzjutalmat is átadó Bánszki Attila.
Eddigi Múzsa díjasok:
2002 – Müller Péter Sziámi, a Bartók+ Miskolci Operafesztivál ötletgazdája
2003 – Kovács László, a Miskolci Szimfonikus Zenekar karnagya
2004 – Marton Éva operaénekes
2005 – Miskolc Dixieland Band
2006 – Szinvavölgyi Táncegyüttes és Táncműhely
2007 – Miskolci Nemzeti Színház
2008 – Miskolci Galéria
2009 – Kamarás Máté musicalénekes
2010 – Máger Ágnes festőművész
2011 – Fazekas Gyermekkar
2012 – Ferenc István építész
2013 – Bíró Tibor, a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója
2014 – Kabdebó Lóránt irodalomtörténész és Szegedi Dezső színművész
2015 – Szabó Balázs orgonaművész
2016 – Szabó Virág szobrászművész
2016 – Szanyi Borbála szobrászművész
2017 – Dobrik István művészettörténész
2018 – Aranyosi Péter humorista
2019 – A Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnázium jazz tanszaka