2010.12.04. 13:34
Számold ki, nyersz-e a lottón! - Ötletes kalkulátorok és csapdáik
<p>A lottózás önjelölt szakértői esélyeket latolgatnak és kalkulálnak, és akár a nyerő számokat is elárulják...</p>
Az igazi szerencsejátékos a játék öröméért játszik. Aki évtizedek óta megszállottan lottózik, azt nem a pénz, hanem a játékszenvedély és az öt számban rejlő titokzatos lehetőség hajtja, mellyel hétről hétre megkísérelheti álmainak valóra váltását.
Vannak azonban született taktikusok is, akik csak a nyerésre játszanak. Ők azok, akik bármilyen módszert és tippet hajlandók kipróbálni a hőn áhított ötös találatért, és ők azok, akik a leggyakrabban beleesnek a trükkös lottókalkulátorok csapdájába.
Nem vakszerencse, színtiszta matek
Ha nem nyer a szelvényed, azzal vigasztalod magad, hogy a lottó szerencsejáték, a szerencse pedig forgandó. Valójában azonban színtiszta matematika az egész, melyről nálunk okosabb szakemberek már könyvet is írtak. A lottó valójában egy olyan játék, mely véges számú kombinációkkal operál, ennélfogva pontosan kiszámítható a találat esélye. A legizgatóbb kérdés természetesen az, hogy mégis mekkora a valószínűsége a telitalálatnak?
A valószínűségszámítás képletét alkalmazva a matematikusok kiszámolták, hogy az ötös találatra 0,00000002275% az esély, vagyis 1 a 43 949 268-hoz, ami halandók nyelvén annyit tesz: iszonyú kicsi. Ezen a vonalon végighaladva azt is kikalkulálták, mennyi szelvénnyel kellene játszanod ahhoz, hogy mindenképp nyerj.
A tuti ketteshez majdnem 50 lottószelvényt, a hármashoz 1250-et, a négyeshez 100 ezret, a biztos ötöshöz pedig közel 44 millió darab változó számkombinációjú szelvényt kellene kitöltened. Ezt véghezvinni fizikai képtelenség, úgyhogy tömeges szelvénykitöltéssel nem is érdemes próbálkoznod.
Jó hír, hogy a lottózásnál tulajdonképpen az összes fizetős találatlehetőség valószínűsége összeadódik, ami már egy jóval barátságosabb eredmény: 1 a 43-hoz. Ez azt jelenti, hogy a matematika szabályai szerint az ötös lottón minden 43. játéknál nyersz valamit.
Netes lottókalkulátorok: esélylatolgatástól a számjóslásig
A fenti villámmatekból jól látszik, hogy a lottózásban esélyeket latolgatni és taktikákat próbálgatni lehet, kisorsolt számokat előre megmondani viszont nem. A Lottoxt.com nem is ad konkrét tippet, csak a nyerés százalékos esélyét mutatja meg, a világ összes lottójátékára lebontva. Kész megoldást tehát nem kapsz, de azt megtudhatod, a Föld melyik országában van a legnagyobb esélyed nyerni a lottón.
Akinek ez nem elég, és mindenképpen nyerni akar, legtöbbször nekiáll statisztikát gyártani. Magyarországon a lottót 1957-től játsszák, vagyis 53 éve, ami kicsit több mint 2700 játékot jelent. A 44 millió variációt tekintve ebből a számból túl sok matematikai következtetés nem vonható le, vagyis a statisztika egyszerűen nem mérvadó. Pedig a legtöbb lottókalkulátor épp erre épít. A Nyerőtippek.hu tippjeinek alapja is a statisztikai mérlegelés és a kombinálás. Szinte az összes szerencsejátékra van tippje, sőt, a regisztráció után ingyen ki is próbálhatod az első tippjüket. A többiért már fizetni kell, 400 forint+áfa éves előfizetési díjat.
Biztosra mennek
A Lottómánia.hu is a törzsjátékosokra számít, akiknek azt javasolja, ne vakon ikszeljenek, hanem taktikázzanak. Az oldal előbb általános tanácsokat ad, majd játéktípusonként elmagyarázza a szűrő működését, mellyel kikalkulálhatod a nyerő számsort. Ha nem vagy otthon a matematikában, valószínűleg nem fogod érteni az egészet. Ráadásul kizárt, hogy efféle okoskodással megüthető legyen a főnyeremény, de, ha mégis hiszel benne - és van felesleges 100 ezer forintod -, egy kattintással megrendelheted a csodaprogramot.
A Lottó.Mindenkilapja.hu oldal még ennél is tovább megy. Szolgáltatásuk lényege, hogy pár száz forintért cserébe elküldi neked a tuti nyerő számsort sms-ben. A számokat állítólag egy kombinációs program kalkulálja ki, de, hogy hogyan, arról nem szól a fáma.
Forrás: Femina.hu
Szerző: Kovács Adrienn
2010. november 28.
A cikk másodközlése a Femina írásos engedélyével és jóváhagyásával történik, figyelembe véve a Femina Szerzői jogok idevonatkozó jogi kikötéseit is. A cikk további átvétele, részleteinek közlése, kivonatolása kizárólag a Femina írásos engedélyével lehetséges.