Magyarország

2011.04.19. 18:17

A miniszterelnöktől kérnének ígérvényt a fegyveres és rendvédelmi szakszervezetek

<p>A korkedvezményes nyugdíj megtartását és kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpályamodell kialakítását kérte a fegyveres és rendvédelmi dolgozók demonstrációs bizottsága az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának keddi ülésén.</p>

A szolgálati nyugdíj az utolsó vívmány, amelyet sikerült megtartani, a rendvédelmi és fegyveres dolgozók ennek tudatában vállalták a munkát, ezt egyoldalúan senki nem módosíthatja - jelentette ki a demonstrációs bizottság vezetője. Kónya Péter azt mondta: a szolgálati törvény 1996-os elfogadása óta folyamatosan szűkítették jogaikat és csorbították juttatásaikat. Az illetménytáblát többször befagyasztották, mint ahányszor emelkedtek az illetmények, ennek kompenzálására kiszámíthatatlan pótlékokat vezettek be. A bizottsági ülésen a demonstrációs bizottság tagjai - rendőröket, a katonákat, a polgárivédelmiseket, a vám- és pénzügyőröket, a börtönőröket és a tűzoltókat képviselő szakszervezeti vezetők is - egyhangúlag kijelentették: ragaszkodnak szerzett jogaikhoz.

A rendőrségi szakszervezetek képviseletében felszólaló Szima Judit, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkára azt kérte: a kormányzat képviseletében eljárók vagy személyesen Orbán Viktor miniszterelnök vállaljon írásos garanciát, hogy nem szavaz meg olyan egyéni képviselői indítványokat, illetve nem terjeszt be olyan módosító javaslatokat sem, amelyek a jelenleg hatályos jogszabályok módosítását jelentenék. Ha ilyen javaslat mégis megfogalmazódik, akkor ettől a munkavállalói érdekképviseletek vétója esetén elállnak, illetve azt nem szavazzák meg. Ígérvényt kérnek arra is, hogy a kormány már idén megkezdi az EU-s bérfelzárkóztatást a fegyveres és rendvédelmi területen dolgozók körében.

Kocsis Máté, a rendészeti bizottság fideszes elnöke azt mondta: nem a szerzett jogok egyoldalú elvonásáról van szó, hanem a kedvezmények rendszerének átalakításáról, amihez a Belügyminisztérium várja a szakszervezetek véleményét. A kormánypárti politikus felhívta figyelmet arra: a jelenlegi rendszer sem gazdasági, sem morális értelemben nem tartható. Úgy fogalmazott: senki nem azt kéri, hogy a tűzoltók még 65 éves korukban is életeket mentsenek, de a fegyveres és rendvédelmi dolgozók szakmai tapasztalatai idősebb korban is hasznosak. A bizottság elnöke közölte: a testület nem avatkozhat a kormány tárgyalási folyamatába, egyelőre nincs konkrét javaslat, amelyről döntenie kellene, de szeretné elősegíteni a megállapodást.

A hosszúra nyúlt ülésen a demonstrációs bizottság vezetője elmondta azt is: már nem igaz, hogy 25 év szolgálat után elmehetnek nyugdíjba. Jelenleg az öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest öt év a kedvezmény, csak betegség és átszervezés esetén lehet kivétel. Kónya Péter közölte: nem kaptak választ arra, hogy a kormány mivel kívánná ellentételezni a korkedvezményes nyugdíj elvonását, korábban a belügyminiszterrel folytatott tárgyaláson is az derült ki, hogy erre nincs pénz.

Kónya Péter az kérte: hozzon olyan állásfoglalást a rendészeti bizottság, miszerint támogatja, hogy a jelenlegi állomány szerzett jogait ne csorbítsák, de erről a testület nem szavazott. Harangozó Tamás szocialista képviselő, a bizottság tagja arra tett javaslatot: a testület kérje fel a kormányt, hogy kezdjen érdemi konzultációt az ügyben a szakszervezetekkel, ezt 4 igen és 11 tartózkodás mellett nem fogadták el.

-Független Hírügynökség-

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!