2013.03.15. 19:32
Március 15. - Kossuth-díj - A Colorfront Kft. három vezető munkatársa
Budapest, 2013. március 15., péntek (MTI) - Egy filmes szoftvereket fejlesztő cég vezető szakemberei is szerepelnek az idei Kossuth-díjasok között. A Colorfront Kft. fejlesztőinek egy technológiai Oscar- és egy műszaki Emmy-díj után ez az első hazai elismerésük.
Budapest, 2013. március 15., péntek (MTI) - Egy filmes szoftvereket fejlesztő cég vezető szakemberei is szerepelnek az idei Kossuth-díjasok között. A Colorfront Kft. fejlesztőinek egy technológiai Oscar- és egy műszaki Emmy-díj után ez az első hazai elismerésük.Jászberényi Márk programozó matematikus, a cég alapítója, Perlaki Tamás informatikus, a cég vezető fejlesztője és Priskin Gyula programozó matematikus, vezető szoftverfejlesztő a filmgyártás fejlesztéséhez való jelentős hozzájárulásukért, a Lustre színkorrekciós rendszer kifejlesztéséért kaptak megosztott Kossuth-díjat. Ez a program lehetővé teszi a filmek valós idejű digitális fényelését.
A külföldön tartózkodó Jászberényi Márk helyett a díjat a cégvezető, Jászberényi Áron vette át, aki az MTI-nek elmondta, hogy váratlanul érte őket a kitüntetés, amelyet nagy megtiszteltetésnek tartanak. A csapat számos nemzetközi díjat kapott már az elmúlt években, például a Lustre programért 2010-ben technikai Oscart vehettek át Los Angelesben, legújabb szoftverükért pedig tavaly ősszel Emmy-díjat kaptak, ám ez az első hazai elismerésük.
Az ügyvezető a Lustre-t ismertetve felidézte, hogy a szoftver az első nagy fejlesztése volt a cégnek, a munka 2000-ben kezdődött, a programot 2005-ben értékesítették. "Sikersztori volt. Ez volt az első olyan számítógépes szoftver, amely egy általános munkaállomáson tudott futni, és alkalmas volt egy teljes film fényelésére, az egyes részletek utólagos módosítására. Erre korábban csak filmlaborban nyílt lehetőség, ami napokba telt" - mesélte. A program segítségével a képek egyes részleteit is módosítani lehet, például a fák levelének a színe is megváltoztatható.
"Leginkább a nézői figyelem irányítására alkalmasak ezek a technikák" - magyarázta, hozzátéve, hogy ezt a szoftvert használták a Gyűrűk ura-trilógiában, A Da Vinci-kódban, A Faun labirintusában, a Pókemberben, a Katonák voltunkban. "Ezzel történelmet írt a szoftver, hiszen épp akkor digitalizálódott a filmipar: még celluloidra forgattak, de már digitális átalakítást is alkalmaztak" - tette hozzá Jászberényi Áron.
2008-as fejlesztésük, az On-Set Dailies a digitálisan forgatott nyersanyag feldolgozására szolgál, a műszaki Emmy-díjat a nagyköltségvetésű tévésorozatok nyersanyag-feldolgozásáért kapták 2012-ben. "A digitálisan felvett sorozatoknál jelentős túlforgatás történik, és eddig nem volt olyan szoftver a piacon, amely ezt a több órányi nyersanyagot kezelni tudta volna" - emelte ki az On-Set Dailies jelentőségét Jászberényi Áron, hozzátéve, hogy a program azóta piacvezetővé vált. Ezt használták a Skyfall és a Bosszúállók című filmekben, illetve olyan sorozatokban, mint a Dr. House, az N.C.I.S. vagy a Borgiák.
Az ügyvezető kiemelte, hogy a Colorfront mára az egyik vezető fényelő és utómunka stúdió lett Európában. Jászberényi Áron szerint a cég ereje a régi, baráti kapcsolatokban, az összeszokott csapatban, a szakértelemben és a belső szabadságban rejlik. "Nincs egy kemény hierarchikus szerkezet, hiszen a maga területén mindenki szaktekintélynek számít" - vélekedett.
Jelenleg egy több mint kétezer négyzetméteres irodában dolgoznak, amelyben három moziterem is van.
- MTI -