2011.03.04. 11:46
"Az egyik már csődbe ment, a másik csak fog"
<p>Miskolc - Hogyan kerülhető el a társasházak csődje? – erről is beszélt szakértőnk.</p>
„Kétfajta lakóközösség létezik, egyik az, amely már csődbe ment, a másik az, amely csődbe fog menni” – véli egyik olvasónk, aki levélben kért segítséget Pászk József ingatlan- és társasházkezelőtől. Ő ugyanis szakértői telefonunk keretében próbált pénteken tanácsokat adni azoknak a lakóközösségeknek, akik a nemfizetők miatt hatalmas adósságot halmoztak fel.
Nemcsak telefonon, de e-mailen is sok kérdés érkezett, volt, aki csak a véleményét írta le a kialakult helyzetről.
Egyik olvasónk például ezt: törvényt kell hozni arról, hogy a társasházi közös költség bármilyen jövedelemből levonható legyen. De a kilakoltatási moratóriumról is elmondta a véleményét, szerinte ez nem jó üzenet a nemfizetőkkel szemben.
Időben léptek
Pászk József egy órán keresztül fogadta a hívásokat szerkesztőségünkben, ezalatt csaknem 20 hívás érkezett. A betelefonálók többsége etnikai feszültségről panaszkodott – mondta az ingatlankezelő. Arról, hogy az úgynevezett fészekrakós családokkal nem lehet együttélni, nagy létszámban költöznek be az ingatlanokba, lelakják azokat, sőt a közös költséget sem fizetik. És ez nemcsak az Avasra jellemző – tudtuk meg –, hiszen a telefonálók a Vörösmarty lakótelepről, az Árpád utcáról, sőt Kazincbarcikáról is jelezték ezt a problémát. Pászk József saját tapasztalatát osztotta meg a kérdezőkkel, hiszen az általa kezelt társasházakban nincsenek fészekrakós családok. Ennek oka – magyarázta –, hogy időben vették igénybe a törvényes eszközöket, illetve azokat a családokat, akik az együttélés alapvető szabályait nem tudták betartani feljelentették, mind az önkormányzatnál, mind a rendőrségnél.
Az érdeklődők másik szokványos problémája a vízművel kapcsolatos – mondta Pászk József. Három havi nemfizetés esetén ugyanis a vízmű felmondja a fogyasztóval kötött szerződését, a nemfizetés pedig a főórán jelentkezik – sorolta. Így az adós helyett, a kiesést a társasháznak kell fizetni. Más szolgáltatónál ez nem így van, de a vízműveknél igen. Pászk József elmondta: ez a jogszabály 10-15 éve született, volt már kísérlet ennek a megváltoztatására, de eddig nem jártak sikerrel. Tanácsként azonban elmondta, hogy a társasházak saját szervezeti és működési szabályzatukban (SZMSZ) rögzíthetik, hogy ez ne így legyen. Azaz a tulajdoni hányad arányában az adós fizesse meg a fő- és mellékóra közti különbséget a lakóközösségnek – tette hozzá.
Az elmúlt hetekben többször is foglalkoztunk a társasházak csődközeli helyzetével, és többször felmerült a kérdés – a lakók részéről –, miért kötelező belépniük a társasházi közösségbe. Egyik levélírónk ennek kapcsán kérdezett rá arra, hogy miért a lakás alapterülete határozza meg a tagsági díjat. Pászk József elmondta: a társasház alapítóokirat és az szmsz mindenkire, a jogutódokra is kötelező érvényű. Ezt a társasházi törvény rögzíti, de azt is, hogy az szmsz-ben a lakók másképp is rendelkezhetnek a díjfizetések arányairól – hangsúlyozta.
ÉM-NSZR
A kormánynak kellene segíteni |
Pászk József arról is beszélt, hogy Miskolcon akkora a baj, hogy a társasházak közösképviselői ezt már nem tudják kezelni. Kormányzati intézkedésre lenne szükség, illetve arra, hogy az önkormányzatok egy társasháztámogatási alapot hozzanak létre – fogalmazott. Hangsúlyozta: fészekrakós problémaként emlegetjük, de nemcsak azokra jellemző. Vannak olyanok, akik nem csalással jutottak lakáshoz, de nem tudnak fizetni, vagy egyszerűen nem akarnak – mondta. Azt is elmondta, Miskolcon csaknem félezer társasház van, a pontos számot azonban nem lehet megmondani, mert az önkormányzat nem köteles nyilvántartást vezetni róluk. Így az akut, fészekrakós probléma esetében is csak megbecsülni tudja, mennyi lakást érint – vélekedett. Az ingatlankezelő szerint 80-100 társasházat. |
Kapcsolódó cikkek:
Találtak 30 milliót a csőd elkerülésére?
Csak a bűz és a csótányok maradtak
Anyjuk után csak az adósságot örökölték
"Olyan társaság, amelynek nem lennének tagjai"
Elegük van a társas viszonyból
Miskolci másfél szobás 2 millióért?
MSZP-s javaslat a társasházak csődje ellen
"Gondolták, nemfizetni is lehet..."