Miskolc hírei

2011.03.30. 10:56

Csecsemőbántalmazások - Ami kiderül: a jéghegy csúcsa

<p>Miskolc - Több, csecsemőbántalmazással kapcsolatos cikk is jelent meg a portálunkon a napokban. Egy folyamatban lévő rendőrségi ügy kapcsán írtunk egy többszörös csonttöréssel kórházba szállított, másfél hónapos csecsemőről.</p>

Ennek kapcsán derült ki, hogy nem egyedi esetről van szó: tavaly ősszel egy hasonló történettel volt dolga a kórháznak, illetve a rendőrségnek, ám utóbb kiderült: annál a kisgyermeknél a csontképzés betegségének következményei voltak a sérülések.

Csak az életveszélyesek

A miskolci önkormányzat gyámügyi osztályának vezetője, Sáfrányné Vörösváry Ildikó elmondta: csecsemőbántalmazásos ügyük idén nem volt. A legutóbbi (tavalyi) esetként ő is a szakértők szerint igazoltan „üvegcsontúságban” szenvedő gyermekét említette. Az újabb eset, valószínűleg valamelyik, a lakóhely szerint illetékes gyermekjóléti szolgálathoz került, amelynek sikerülhetett is a problémát kezelnie, véli az osztályvezető, a gyámügyre ugyanis csak az életveszélyes esetek kerülnek. Nem csecsemő, de gyermekbántalmazási ügyünk is csak 5 volt tavaly. Ám a gyermekbántalmazásnak inkább csak a fizikai és elhanyagolás miatti esetei kerülnek felszínre, a pszichikai és a szexuális bántalmazás inkább csak akkor, ha a családból valakinél betelik  a pohár, s kitálal. Egyetlen szexuális bántalmazásos esettel volt dolgunk 2010-ben, holott vélhetően ez csak a jéghegy csúcsa. Aminek felderítését az is gátolja, hogy a bántalmazott gyermeknek az eljárás során többször is elő kell adnia a történteket, így inkább meggondolja magát, s kijelenti: mégsem történt semmi, csak hogy békén hagyják – mesélte el az osztályvezető.

Ha kitépi a mackó kezét

A városnak már van jelzőrendszerem s egy stratégiája is a családon belüli erőszak és a gyermekbántalmazás ellen, mondta, amelynek első része azt célozza, hogy az oktatási intézmények is képben legyenek, milyen bántalmazási kategóriák léteznek, s milyen következményei lehetnek azoknak. A második rész a felismerési technikákat ismerteti: milyen magatartásváltozások, jelek adnak okot a gyanúra, hogy a gyermeket bántalmazás éri. Például az addig vidám gyermek hirtelen visszahúzódóvá, szomorúvá válik, vagy például kedvenc mackójával kezd el kegyetlenkedni, akár a karját is kitépi.

ÉM-SzK


Egy régi, "kevert eset"

Legelképesztőbbként Sáfrányné Vörösváry Ildikó az által megismert esetek közül még mindig arra emlékszik, amikor egy „anyáról” kiderült, hogy gyermekei számára azt szabta büntetésül, hogy kell enniük az élő kiskutyákat. Nem is egyszer. Úgy derült fény rá, hogy egyszer a gyerekek megszöktek a már külön költözött nagyobb testvérükhöz...


Csecsemő, többszörös törött végtagokkal

eszak | 2011.03.29 16:44
Miskolc - Nem bántalmazták, betegsége miatt törtek a karonülő csontjai.

Ki képes egy csecsemőt bántani?

eszak | 2011.03.25 21:32
Miskolc - A többszörös és különböző keletkezési idejű sérülések felvetik a bántalmazás lehetősét.

Másfél hónapos bébi, összetört csontokkal

eszak | 2011.03.25 21:31
Miskolc - A csecsemőbántalmazás gyakoribb, mint gondolnánk.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!