2011.03.28. 20:33
ÉM-fórum Miskolc fenntartható fejlődéséért
<p>Miskolc - Köz- és vagyonbiztonság nélkül nem lesz, aki termeljen – mondták a hozzászólók.</p>
Múlt pénteken délután az Ifjúsági és Szabadidőházban az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány kezdeményezésére az Észak-Magyarország vitafórumot szervezett. A miskolci önkormányzat megbízta az Ökológiai Intézetet, hogy dolgozza ki Miskolc város fenntarthatósági fejlődési stratégiáját. Az elkészült vitaanyagot pénteken az önkormányzattal ismertette dr. Gyulai Iván, az alapítvány igazgatója, majd nagy vonalakban a fórumon is összefoglalta annak tartalmát.
A tanulmányból kiderül, hogy a fenntarthatóság irányába mutató változásokhoz jó önkormányzatra van szükség, ami a tervezés és a döntései meghozatalakor, valamint a támogatási rendszerek kidolgozásakor a fenntarthatósági szempontokat képes a mindenkori napi politikai érdekei elé helyezni. A vitaanyag szerint a helyi gazdaság élénkítése, a szociális igazságosság és a környezeti erőforrások fenntartható használata érdekében – a Soproni Kékfrank mintájára – célszerű lenne bevezetni egy helyi pénzhelyettesítőt, aminek használata révén olcsó, visszatérülő hitelhez juthatnának az etikus, szolidáris gazdaság szereplői. A vitaanyag ennél lényegesebb több pontot tartalmaz és kitér a megvalósítás módszereire, lehetőségeire is.
Helyi fogyasztók, helyi termelők, helyi fizetőeszköz
Gyulai Iván ismertetője után a jelenlévők fogalmazták meg kérdéseiket, igaz többségük szavaiból kiderült, nem ismerik a vitaanyagot, ám igyekeztek hozzátenni ötleteiket az elhangzottakhoz.
Mivel a fenntarthatóság egyik feltétele, hogy a megtermelt árucikkek ne utazzanak kontinensnyi távolságokat, a vitaanyag is külön fejezetet szentel annak, miként lehetne a a kereskedelmi lánc lerövidítésével a helyi fogyasztókat a helyi termelőkkel a helyi fizetőeszköz révén összekötni, több felszólaló is hivatkozott a köz- és vagyonbiztonság kérdésére: amíg ez a kérdés nincs megoldva, a helyi termelők nem termelnek.
Felmerült még, hogyan lehetne olcsón megtermelni a Miskolc és környéke ellátásához szükséges élelmiszereket – a megoldást az Ökológiai Intézet és több hozzászóló is a közösségi termelésben látta, volt olyan felszólaló, aki már működő kertszövetkezetet képviselt, más egy általa megálmodott módon kívánt létrehozni termelő szövetkezetet.
Az önkormányzattól senki sem jelent meg
Az egyik hozzászóló a Mályi határában felszínre hozott termálvíz kertészeti újrahasznosításáról beszélt, de olyan is akadt, aki kétségbe vonta a fejlődés fenntarthatóságát. Egy férfi a Csorba-telepen gazdálkodik, az ottani viszonyokról ejtett néhány szót, míg egy másik hozzászóló a MiKeRing – miskolci kerékpáros körgyűrű – megteremtésében látott ökoturisztikai lehetőséget, mondván: Miskolctapolcát és Lillafüredet a Bükkön át kerékpárúttal kell összekötni.
A rendezvényen az önkormányzattól senki sem jelent meg – ezt többen is fájlalták –, ám ott volt Czinkné Sztán Anikó, a Miskolci Turisztikai, Idegenforgalmi és Szolgáltató Kft. és a Miskolctapolca Fejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója, aki elmondta, az önkormányzatnál is vannak már „másképp gondolkodók”, ennek eredményeként kérték fel az Ökológiai Intézetet a vitaanyag elkészítésére. Hozzátette: számos jó ötlet hangzott el – az anyag is sok ilyet tartalmaz –, amit érdemes és meg is kell valósítani, és arra buzdította a jelenlévőket, hogy lássanak hozzá.
F. Nagy Zsuzsanna, az alapítvány munkatársa zárszóként elmondta: a vitaanyag egy keret, amit többek között a fórumon elhangzott jó ötletek töltenek meg tartalommal.
ÉM-SZP