2010.04.29. 16:46
Lépfene okozta a 32 ezer éves szibériai mamutbébi pusztulását
<p>Az orosz kutatók megállapították, hogy a jakutföldön 2009 májusában megtalált mumifikálódott mamutlány lépfenében halálozott el.</p>
Százharminc centiméter magas és alig 50 kilót nyom, koponyája és ormánya ép, testét néhol szőr borítja, az örökké fagyott talajban még a szemei is megmaradtak – így ismerhette meg a világ a megfagyott mamutbébit. Mint az azóta eltelt időben a kutatók megállíptották: lépfenében pusztult el.
A pár hónapos, kõkorszaki ormányos bébi szerencsére senkit sem fertõzött meg a megtalálói közül, holott a bakteriológiai vizsgálat eredményének fényében ez akár könnyen elõ is fordulhatott volna - adta hírül csütörtökön az orosz RIA Novosztyi hírügynökség..
A tökéletes állapotban megfagyott és ily módon mumifikálódott mamutgyereket 2007. május 15-én találta meg a jakutföldi rénszarvaspásztor a Juribej folyó partján. A férfi a felesége tiszteletére Ljubának keresztelte el a leletet, majd értesítette a hatóságokat.
A tudósok megállapították, hogy a kismamut maradványainak állapota magasan felülmúlja az eddig talált hasonló leletekét. Az állat szövetei - még a szemei is - a lehetõ legjobb minõségben vészelték át a halála óta eltelt 32 évezredet, megtalálásakor csupán a farka és az egyik füle hiányzott.
A mamutbébi szövettani vizsgálatai során egyértelmûen bebizonyosodott, hogy halálát az emberre is veszélyes lépfene kórokozója okozta - jelentette be Gennagyij Oniscsenko, az Oroszországi Föderáció tisztifõorvosa.
Ljuba, a kismamut állandó otthona az Orosz Tudományos Akadémia Állattani Intézetének szentpétervári múzeumában van, ám az elmúlt években már külföldön, többek között az USÁ-ban is bemutatták az érdeklõdõknek.
- Független Hírügynökség -