2010.07.26. 14:56
Nem akar EU-tag lenni a norvégok nagy többsége
<p>A norvégok nagy többsége ellenzi országuk csatlakozását az Európai Unióhoz. Ez derült ki egy hétfőn közzétett felmérésből, amely szerint az EU-val szembeni ellenérzések minden párt támogatói esetében erősek, még azok esetében is, amelyek euro-szimpatizánsoknak mondják magukat.</p>
A felmérés szerint a norvégok 66,3 százaléka elutasítja Norvégia esetleges belépését az Európai Unióba, 24,6 százaléka támogatná azt, 9,1 százalék pedig azt mondta, hogy nem tud dönteni. A Norstat nevű intézet vizsgálatának eredményét az állami média, az NRK hozta nyilvánosságra.
A felmérés azt mutatja, hogy az olajipara révén gazdaggá vált észak-európai országban nőtt az EU-val szembeni fenntartás az elmúlt hónapokban. Májusban még csak 55 százalék fejezte ki nemtetszését az Európai Unióval szemben. A vizsgálat szerint a norvégoknak főleg az európai adósságválság és az EU tagállamai közötti feszültségek miatt vannak ellenérzéseik.
A mostani felmérés szerint még az EU-szimpatizáns konzervatívok támogatói között is erősek az ellenérzések. 50 százalékuk utasítja el az esetleges norvég EU-tagságot, és csak 42 százalékuk helyeselné azt. Ine Eriksen Söreide, a párt egyik meghatározó politikusa, az eredmény kapcsán azt mondta: pártja továbbra is azon munkálkodik, hogy az ország egy nap tag legyen.
A jelenlegi balközép kormánykoalíció vezető ereje, a hagyományosan EU-szimpatizáns Munkáspárt hívei között is nagy többségben vannak azok, akik nemet mondanak a tagságra az Európai Unióban. A felmérés szerint 63 százalékuk vélekedik így.
Norvégiában 1972-ben és 1994-ben volt népszavazás az esetleges EU-tagságról, és mindkétszer meghatározó többséggel győztek az ellenzők. A jelenlegi kormány azt közölte, hogy mandátumának 2013-as lejártáig nem fog új vitát kezdeni a kérdésről.
- Független Hírügynökség -