2011.10.11. 18:30
Kisebb közlekedési problémák keletkeztek a szlovák határállomás-blokádok miatt
Pozsony, 2011. október 11., kedd (MTI) - Csak kisebb közlekedési problémákat okozott a hat szlovákiai határállomáson megtartott kedd délutáni szakszervezeti tüntetés.
Pozsony, 2011. október 11., kedd (MTI) - Csak kisebb közlekedési problémákat okozott a hat szlovákiai határállomáson megtartott kedd délutáni szakszervezeti tüntetés.
A blokádokat a szlovák szakszervezetek szervezték kedden fél négy és négy óra között, hogy tiltakozzanak a nyugdíjkorhatár növelése, az adóreformok és az egészségügy magánosítása ellen. A tiltakozó akció a szlovák-magyar határon az ipolysági (Sahy) és a migléci (Milhost) határátkelőket érintette.
A Kassához közeli Miglécen néhány tucatnyi ember tiltakozó gyűlést tartott, de a határon átvezető közutat nem zárták le, s a gyűlés idején több gépkocsi haladt át mindkét irányba. A közszolgálati TASR hírügynökség jelentése szerint az akcióba "öt magyar szakszervezeti kolléga" is bekapcsolódott. A dél-szlovákiai Ipolyságon mintegy 160 szlovák szakszervezeti tüntető gyűlt össze, akiket mintegy kéttucatnyi magyar tüntető támogatott.
Hasonló módon zajlott le a javorinai (Tatranská Javorina) tiltakozás a szlovák-lengyel határon.
Közlekedési gondok voltak azonban a drétomai (Drietoma) szlovák-cseh határátkelőn. A határállomás felé vezető úton felvonuló tüntetők mögött a szlovák oldalon mintegy két kilométer hosszú kocsisor alakult ki. A cseh oldalról Szlovákiába irányuló forgalom zavartalan volt.
A félórás jelképes határblokádot a Kovo szakszervezeti szövetség szervezte. A szlovák-osztrák határon a ligetfalui (Petrzalka), míg a szlovák-cseh határon a drétomai mellett még a trencsénmakói (Makov) határállomáson volt tiltakozó akció.
A blokádot tájékoztató kampánnyal kötötték össze, a tüntetők röplapokat osztogattak az áthaladó autósoknak.
Szlovákiában a kormány a nyugdíjrendszer átalakításán dolgozik. Több szakértő is azt állítja, hogy ha megvalósulnak a tervek, csökken a nyugdíjak átlagértéke.
A Kovo, amely az egyik legbefolyásosabb szakszervezeti szövetség Szlovákiában, azt is követeli, hogy a jövő évben legalább 4,1 százalékkal emelkedjen a minimálbér. Ebben a témában sincs egyetértés a kormány és a szakszervezetek között. A kormány a minimálbért a mai szinten szeretné meghagyni.
Szlovákiában az utóbbi hónapokban erősödött a társadalmi feszültség, a lakosság széles rétegei elégedetlenek a kormány gazdasági és szociális politikájával.
- MTI, Kokes János -