2011.11.07. 11:54
Megerősítette a reformtörvényeket a cseh képviselőház
Kokes János, az MTI tudósítója jelenti: Pozsony/Prága, 2011. november 7., hétfő (MTI) - A cseh képviselőház megerősítette hétfőre virradóra azokat a kormány által előterjesztett reformtörvényeket, amelyeket az alsóház egyszer már jóváhagyott, a szenátus által azonban visszadobott.
Kokes János, az MTI tudósítója jelenti: Pozsony/Prága, 2011. november 7., hétfő (MTI) - A cseh képviselőház megerősítette hétfőre virradóra azokat a kormány által előterjesztett reformtörvényeket, amelyeket az alsóház egyszer már jóváhagyott, a szenátus által azonban visszadobott.
A mintegy kéthetes maratoni, az éjszakákon is átívelő tárgyalássorozat után, amelyet az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) obstruálása idézett elő, a hárompárti jobbközép kormánykoalíciónak az utolsó éjjel tartott szavazáskor sikerült keresztülvinnie a parlamentben a nyugdíjreformot, az egészségügyi reformot és a szociális támogatások reformját is. Ugyancsak döntés született arról, hogy januártól a forgalmi adó alsó sávja tíz százalékról 14 százalékra emelkedik, 2013-tól kezdve pedig az áfa egységesen 17,5 százalékos lesz.
Amennyiben Václav Klaus államfő aláírja a törvényeket, azok január 1-jén lépnek életbe.
A szociáldemokraták a szavazás után bejelentették: várhatóan az alkotmánybíróságon támadják meg az elfogadott törvényeket. Bohuslav Sobotka, szociáldemokrata pártelnök közölte, hogy választási győzelme esetén a CSSD a reformtörvények többségét felülbírálja. "Készek vagyunk mindent megtenni annak érdekében, hogy ezeket a törvényeket később megváltoztassuk és emberibbé tegyük" - mondta Sobotka újságíróknak.
"Nagy csata volt. Az ellenzék hozzáállása teljesen romboló és elfogadhatatlan volt. Úgy vélem, hogy a kormánykoalíció a küzdelemben megerősödött és egységesebb lett" - jelentette ki Petr Necas miniszterelnök a törvényjavaslatok megszavazása után.
Radek John, a koalíciós Közügyek párt elnöke szerint a CSSD "populista színházat" csinált a parlamentből. "Értem, hogy a reformok kellemetlenek, de ezeket a törvényeket el kellett fogadni" - vélekedett Karel Schwarzenberg a TOP 09 párt elnöke, külügyminiszter.
Az október 25-én kezdődött és csak vasárnap éjjel véget ért ülésszak azzal vonul be a cseh parlamentarizmus történetébe, hogy az 1989-es rendszerváltás után ez volt az első olyan eset, amikor egy párt széleskörű obstrukciót alkalmazott, kísérletet téve arra, hogy megakadályozza a reformcsomag elfogadását, összesen 15 törvény és módosító javaslat megszavazását.
A szociáldemokratáknak sikerült elérniük, hogy az összes reformtörvényt egyetlen ülés keretében vitassák meg, mégpedig szünet nélküli nappali és éjjeli tárgyalásokon. Erre reagálva a koalíció az ülés kezdetén megszavazta, hogy egy-egy témához minden képviselő csak kétszer tíz percben szólhat hozzá. Később a koalíciónak sikerült keresztülvinnie, hogy több reformtörvény-javaslat vitáját összekapcsolták, aminek következtében a vita egésze viszonylag lerövidült.
A gyakorlatban a maratoni vita úgy nézett ki, hogy a szociáldemokraták a végtelenségig szónokoltak, s minduntalan kísérletet tettek arra, hogy az éppen jelenlévő képviselőkkel megszavaztassák az egész témakör elhalasztását. Ezekre a kísérletekre a múlt hét folyamán szinte minden éjjel többször is sor került, de a kormánykoalíció résen volt, s a tárgyalóterembe hirtelen visszasereglett képviselői mindig megakadályozták a halasztást.
A képviselők döntő többsége közben egy héten át a parlament épületében aludt, egymást váltva, mert a különféle megszakítások mindig legfeljebb néhány órásak voltak.