Nagyvilág

2012.07.13. 15:58

Visszaszolgáltatják örökösének a gyalui kastélyt

Kolozsvár, 2012. július 13., péntek (MTI) - Elhárultak az akadályok a gyalui kastély visszaszolgáltatása útjából, a Kolozs megyei tanács csütörtöki ülésén az önkormányzat közvagyonából a magánvagyonába utalta át az ingatlant.

Kolozsvár, 2012. július 13., péntek (MTI) - Elhárultak az akadályok a gyalui kastély visszaszolgáltatása útjából, a Kolozs megyei tanács csütörtöki ülésén az önkormányzat közvagyonából a magánvagyonába utalta át az ingatlant.

Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke az MTI-nek pénteken úgy értékelte, óriási lépés történt a Kolozsvártól húsz kilométerre fekvő gyalui kastély visszaszolgáltatása felé. Az alelnök szerint a tényleges restitúcióról már a következő, augusztusi ülésén határozhat az önkormányzati testület.

Vákár István az MTI kérdésére elmondta, a döntés összefüggésben áll a Kolozs megyei önkormányzatban bekövetkezett változásokkal. Az önkormányzat korábbi jobboldali vezetése halogatta a döntés meghozatalát. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) számára viszont a koalíciós tárgyalások során kiemelt téma volt a kastély visszaszolgáltatásának ügye. Horia Uioreanu, a Kolozs megyei tanács liberális elnöke a Citynews portálnak elmondta, hogy nem tettek egyebet, csak tudomásul vették és alkalmazták a bíróság visszaszolgáltatásra vonatkozó határozatát.

A négy sarokbástyás, négyzet alapú kastély első írásos említése 1439-ből való. Kezdetben a nagyváradi, majd a gyulafehérvári római katolikus püspökség tulajdonát képezte, de az évszázadok során számtalanszor gazdát cserélt, míg a Bánffy család tulajdonába került. Történelmi esemény is kapcsolódik az épülethez. 1541. december 29-én Fráter György itt kötött megállapodást a Habsburgokkal arról, hogy a magyar korona és Magyarország egésze Habsburg Ferdinándra száll, ha az kiűzi a törököket az országból. A terv meghiúsulása következtében szakadt három részre Magyarország.

A kétszintes, hatvan termes kastély államosítás előtti utolsó tulajdonosa Bánffy Katinka grófnő volt. Unokája, Barcsay Tamás Kanadában élő történész, a torontói Ryerson Tudományegyetem örökös tanára igényelte vissza. Barcsay Tamás korábban a Krónika napilapnak elmondta, a kastély egyik szárnyát saját használatra rendezné be, de megnyitná a látogatók előtt is. A nagyobb részt azonban valamilyen közösségi célra szánná. "Erdély legnagyobb privát rezidenciájának kulturális küldetése is van. Olyan küldetése, amelyikben az erdélyiek megtalálják saját helyüket" - idézte a Krónika a professzort.

A kastély viszonylag jó állapotban maradt meg. 2002-ig a gyermekvédelmi hatóság használta, azóta üresen áll.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!