Nagyvilág

2012.11.09. 13:43

Külföldi sajtó Magyarországról - Frankfurter Allgemeine Zeitung, Rzeczpospolita

Berlin, Varsó, 2012. november 9., péntek (MTI) - A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) német és a Rzeczpospolita lengyel konzervatív napilap a magyar kormány és az EU viszonyáról közölt beszámolót pénteken.

Berlin, Varsó, 2012. november 9., péntek (MTI) - A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) német és a Rzeczpospolita lengyel konzervatív napilap a magyar kormány és az EU viszonyáról közölt beszámolót pénteken.

A FAZ a címoldalán Budapest védekezik címmel közölt részletet a cikkből, amely ismerteti az Európai Bizottság (EB) gazdasági előrejelzésével és az Európai Bíróságnak a bírák nyugdíjazására vonatkozó döntésével kapcsolatos magyar kormányálláspontot, valamint Surján László európai parlamenti alelnök véleményét az EB-ről. A lap politikai rovatában A magyar kormány bírálja az EU-t címmel megjelent írásában a szerző, Stephan Löwenstein felidézte, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint téves az EB prognózisa, miszerint az államháztartási hiány 2014-ben ismét meghaladja a 3 százalékos tűréshatárt. Vita mindenekelőtt abban van, hogy milyen hatást fejt ki a bankadó emelése és a tranzakciós adó - tette hozzá a FAZ tudósítója.

A bírósági döntéssel kapcsolatban úgy vélekedett: "erős" volt Orbán Viktor nyilatkozata, amelyben döglött kutya fejbe vágásáról beszélt. Kiemelte: a kormányfő által hivatkozott alkotmánybírósági döntésből nem következik, hogy a nyugdíjazott bírákat visszahelyezik az állásukba, ezt csak bírósági eljárással lehet elérni, "miközben a kulcspozíciókat (...) már régen betöltötték".

A Rzeczpospolita című konzervatív lengyel napilap pénteki cikke szerint Brüsszel továbbra is bírálja Magyarországot, pedig Budapest alkalmazkodik az Európai Bizottság (EB) elvárásaihoz.

A lengyel lap megjegyezte, hogy a magyar bírák kényszernyugdíjazására vonatkozó törvényt csak az éles EB-kritika nyomására vonták vissza.

A cikk kiemelte: "Brüsszel hozzáállása azért is jelent nagy csalódást Magyarország számára", mert például Görögországgal szemben az unió jóval megértőbb, míg a görög megoldásokat több elemző részben csak látványintézkedéseknek tartja. Arra is kitért, hogy a túlzottdeficit-eljárás fenntartása miatt késni fog a jövő évi magyar költségvetés elfogadása, a kormány pedig további adóemelésekre kényszerülhet. Ez viszont újabb konfliktussal fenyeget a kormányzat és a pénzügyi intézetek között.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!