Nagyvilág

2013.05.31. 18:48

A Helytállásért elismerést adományozták posztumusz Esterházy Pálnak

Pálfy M. Katalin, az MTI tudósítója jelenti: Bécs/Kismarton (Eisenstadt), 2013. május 31., péntek (MTI) - A Helytállásért elismeréssel tüntette ki posztumusz az 1989-ben elhunyt Esterházy Pált a budapesti Holokauszt Emlékközpont és az Igaz Emberekért Társaság pénteken az ausztriai Kismartonban (Eisenstadt).

Pálfy M. Katalin, az MTI tudósítója jelenti:

Bécs/Kismarton (Eisenstadt), 2013. május 31., péntek (MTI) - A Helytállásért elismeréssel tüntette ki posztumusz az 1989-ben elhunyt Esterházy Pált a budapesti Holokauszt Emlékközpont és az Igaz Emberekért Társaság pénteken az ausztriai Kismartonban (Eisenstadt).

Az oklevelet Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója vette át a kismartoni Esterházy-kastélyban rendezett ünnepség keretében Szita Szabolcstól, a Holokauszt Emlékközpont igazgatójától és Deme Pétertől, az Igaz Emberekért Társaság elnökétől.

1944-ben az akkor Budapesten élő Esterházy Pál többeknek menedéket nyújtott, a tomboló nyilasterrort elítélte és ellene cselekedett - emelte ki Szita Szabolcs méltató beszédében, amelynek szövegét az MTI rendelkezésére bocsátotta.

Esterházy Pál egyik emlékezetes tette volt, hogy százezer pengőt adományozott veszélyben lévő zsidó gyermekek ellátására keresztény szervezeteken keresztül.

Ez önmagában is hatalmas összeg volt, azonban még fontosabb, hogy olyan helyre juttatta, ahol az életet mentette - hangsúlyozta az emlékközpont igazgatója.

Esterházy Magánalapítvány sajtóközleménye kitér arra, hogy az 1945-ös Mindszenty-perben tett egyik tanúvallomás szerint az összeget az Irgalmas Nővérek budapesti, Ménesi úti épületében elrejtett zsidó gyermekek megmentésére adományozta Esterházy Pál 1944 nyarán.

A Galánthai Esterházy család utolsó hercegi rangot viselő tagja 1901-ben született Kismartonban. Művelt, több nyelven beszélő ember volt, a politikától visszavonult életet élt. Miután 1938 után, Ausztriának a náci Németországhoz csatolása után burgenlandi birtokaitól megfosztották, Magyarországon élt. 1945-ben a családot megfosztották magyarországi birtokaitól is, és 1949-ben Esterházy Pált a Mindszenty-perben alaptalanul 15 év börtönre ítélték. 1956-ban feleségével, Esterházy Ottrubay Melindával Bécsen át Zürichbe menekült, és 1989 májusában bekövetkezett haláláig már nem tért vissza Magyarországra.

Az Igaz Emberekért Társaság 2012-ben a Holokauszt Emlékközpont keretén belül jött létre. Oklevelével olyan személyek iránt fejezi ki tiszteletét, akiknek humanitárius helytállását, bátor kiállását a zsidó üldözöttekért példamutatónak tartja a jelen és a jövő nemzedékei számára. A társaság összesen kilenc elismerést ítél oda idén. A nyolc másik oklevelet Budapesten, augusztus 4-én, a Humánum Napján - Raoul Wallenberg zsidómentő svéd diplomata születésének évfordulóján - adják át.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!