Nagyvilág

2013.05.02. 14:12

A kneszet megtilthatja az ellenséges országok polgárainak Izrael beperlését

Jeruzsálem, 2013. május 2., csütörtök (MTI) - Az izraeli törvényhozás, a kneszet első olvasatban szerdán elfogadott egy új törvényjavaslatot, amely megakadályozza, hogy ellenséges országok polgárai beperelhessék Izraelt a zsidó állam bíróságain.

Jeruzsálem, 2013. május 2., csütörtök (MTI) - Az izraeli törvényhozás, a kneszet első olvasatban szerdán elfogadott egy új törvényjavaslatot, amely megakadályozza, hogy ellenséges országok polgárai beperelhessék Izraelt a zsidó állam bíróságain.

A Musztafa Diráni libanoni siíta vezetőről "Diráni törvénynek" elnevezett új jogszabályt a Bájt Hajehudi (Zsidó Otthon) és a Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) nevű jobboldali pártok egy-egy képviselője nyújtotta be.

A törvényjavaslatot első olvasatban ötvenöt képviselő támogatta huszonhárom ellenében. A szöveg szerint más nyugati országok gyakorlatához hasonlóan "az állam ellenségének nincs joga izraeli törvényszék elé állni".

A jogszabályban az olvasható, hogy "amíg háború folyik Izrael és egy másik ország közt, az ellenséges állam terrorista tevékenységben részes polgára nem gyakorolhatja Izraelben törvényes jogait".

A törvényjavaslat előzménye, hogy 1994-ben az izraeli hadsereg elfogta Musztafa Diránit, a libanoni síita Amál csoport egykori vezetőjét, mert úgy vélték: tudomása van a Libanonban 1986-ban eltűnt és az Amál fogságába került izraeli pilóta, Ron Arad sorsáról.

Diráni 2000-ben fogolyként hatmillió sékeles polgári kártérítési pert indított Tel-Avivban, azzal vádolva az izraeli hatóságokat, hogy a börtönben megerőszakolták, kínozták, hetekig meztelenül tartották és megalázták, így próbáltak információt szerezni tőle Ron Aradról.

2004-ben Diránit egy fogolycsere egyezményben visszaadták Libanonnak, és az izraeli hatóságok arra kérték a bíróságot, hogy törölje a pert, de a tel-avivi kerületi bíróság 2005-ben elutasította az állam kérését.

Az állami hatóságok fellebbezést nyújtottak be az Izraelben alkotmánybíróságként is működő Legfelsőbb Bírósághoz, amely 2011-ben a tel-avivi bíróságnak adott igazat és engedélyezte a Diráni-per lefolytatását.

Ha a további szavazásokon is elfogadják az új törvényjavaslatot, akkor a jövőben az "ellenséges országok", köztük Libanon polgárainak nem lesz joguk beperelni az izraeli hatóságokat a zsidó államban.

- MTI, Shiri Zsuzsa -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!