Hirdetés

2024.06.14. 08:00

Turizmusfejlesztési lehetőségek a vendéglátóhelyektől a kiemelt térségekig

Idegenforgalmi fejlesztéseket is támogat munkájával a fejlesztési ügynökség.

PR cikk

Színházi előadás az edelényi kastélyban

Fotó: B.-A.-Z. Vármegye Önkormányzata

Vármegyénk rendkívül gazdag kulturális, történelmi, természeti látványosságokban, amelyek turisztikai vonzerejét megalapozzák. Önmagukban az attrakciók még nem növelik a vendégéjszakák számát vagy a GDP-t, a lehetőségekkel az egyes gazdasági szereplőknek tudnia kell élni. Amikor a turizmus támogatásáról beszélünk, a legtöbbször nem gondolunk bele ennek valós hátterébe, miként épülnek fel és állnak össze a rendszerek, milyen fejlesztési irányok, trendek vannak, és ezek az idegenforgalom piacának mely szereplőihez kapcsolhatóak.

A BORA 94 Nonprofit Kft., Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzatának cége és a jogelőd NORDA Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség közel harminc éve foglalkozik területfejlesztéssel a társaság, ezen belül turizmusfejlesztéssel. A cég hazai, vármegyei és nemzetközi turisztikai vonatkozású pályázatok írásával és menedzselésével, valamint értékelésével és ellenőrzésével is foglalkozott eddig, ezáltal jól ismeri a kapcsolódó irányelveket, stratégiai dokumentumokat, trendeket és a különböző pályázati rendszereket. Az elérhető forrásokból megvalósuló fejlesztések részben egymásra épülnek, ugyanakkor kiegészítik és erősítik egymást. Léteznek támogatási formák vállalkozások részére szálláshelyek és vendéglátó egységek korszerűsítésére. Az önkormányzatok számára pedig jellemzően olyan források állnak rendelkezésre, melyek helyi attrakciók kialakítását, fejlesztését célozzák. Vannak konstrukciók, melyek nagyobb léptékben, térségi szemléletben gondolkodva támogatnak beavatkozásokat. A forrásokat biztosító szervezetek mindig fontos szempontnak tartották egy turisztikai beruházás megtérülését, hosszú távú fentarthatóságát, ami valójában a látogatottság és a turisták tartózkodási idejének növekedésében, és a szektor egyéb szereplőire kifejtett egymásra hatásban érzékelhető.

A turisztikai kínálat terén országos összehasonlításban jelentős és sokszínű kiemelt térségek is találhatóak – részben – a vármegye területén, mint a Tokaj és Nyíregyháza, a Mátra – Bükk és a Tisza-tó – Hortobágy térsége. Ezek fejlesztései központi hajtóerő és további lehetőség a kapcsolódó desztinációk, szolgáltatások, helyi termékek és idegenforgalmi vállalkozások számára. Matyóföld szellemi öröksége, a matyó népművészet – egy hagyományos közösség hímzéskultúrája az UNESCO szellemi kulturális örökségének része. Emellett Borsod-Abaúj-Zemplén az ország egyetlen vármegyéje, mely két világörökségi helyszínnel is rendelkezik, ezek a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj és az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjai. Az egyes térségek átlépik a vármegye, de akár az országhatárt is, ezért ugyancsak fontos a turisztikai projektek nemzetközi kapcsolatrendszere, kitekintése. A BORA 94 Nonprofit Kft. az elmúlt 10 évben sok nemzetközi projekt megvalósítását segítette. A fejlesztések fókuszában elsősorban turisztikai csomagok összeállítása, kiadványok készítése, népszerűsítése, közös vásárok és ehhez kapcsolódó kulturális rendezvények megszervezése állt Zemplén, Hegyalja, Kassa és környéke turisztikai potenciáljának növelése érdekében.

A jövőben továbbra is kiemelt feladat a vármegye hazai és nemzetközi turisztikai vonzerejének javítása, az ismertség növelése és a szektorra jellemző területi koncentráció oldása. Ezeket a törekvéseket Bánné dr. Gál Boglárka, a vármegyei közgyűlés elnöke is kiemelten támogatja. Bizonyítja ezt az is, hogy a közelmúltban a vármegye önkormányzatának üzemeltetésébe került Edelényi kastélysziget megannyi látogatót vonzva, újra megtelt élettel. Sőt, nemzetközi együttműködések és rendezvények helyszínéül is szolgál most és a jövőben egyaránt. A Területi- és Településfejlesztési Operatív Program Pluszban a meglévő és újonnan kialakítandó turisztikai attrakciókhoz kapcsolódó és aktív turisztikai fejlesztéseket is támogat a vármegye önkormányzata, ezzel is hozzájárulva a munkahelyek megtartásához, a foglalkoztatás és a GDP növeléséhez, összességében a vármegye gazdaságának turizmuson keresztül történő erősítéséhez.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában