2013.02.05. 09:25
Jegyzet: Tamagocsik a löszfalban
Amennyire elborzasztó, annyira bájos volt Pazaurek Dezső megvalósult álma Dunaszekcsőn. A víg kedélyű kempinges fejéből pattant ki a kilencvenes években az ország első tamagocsi temetőjének ötlete. A löszfalban mindent egy lapra tett fel (lösz, ami lösz), turistacsalogató különlegességnek szánta meglehetősen egyedi felvetését. - Ladányi Tóth Lajos jegyzete.
Amennyire elborzasztó, annyira bájos volt Pazaurek Dezső megvalósult álma Dunaszekcsőn. A víg kedélyű kempinges fejéből pattant ki a kilencvenes években az ország első tamagocsi temetőjének ötlete. A löszfalban mindent egy lapra tett fel (lösz, ami lösz), turistacsalogató különlegességnek szánta meglehetősen egyedi felvetését. - Ladányi Tóth Lajos jegyzete. Hol együttérző, hol megvető pillantásokkal illették, mígnem négy éve – a tamagocsik után ő is – átadta a lelkét a teremtőnek.
Elszörnyedne Pazaurek Dezső, ha látná, mi történik Guiyuban. A Kína Guangdong tartományában található település arról lett híresen hírhedt, hogy a becslések szerint minimum 1,5 millió tonna e-hulladék végezte már itt. Naponta több mint 1000 kamion érkezik ide, 52 négyzetkilométeren 60 ezer vállalkozó foglalkozik a feldolgozással. Egészen elképesztő látvány a szeméthegy. A világ elektronikai termékeinek legnagyobb része nem pusztán kínai eredetű, hanem élettartamuk lejárta után azok hulladéka is 70 százalékban hozzájuk vándorol vissza: a 40 millió tonnás elektronikai hulladékból 28 millió landol újfent a feladónál.
Ettől csak az borzasztóbb, hogy Guiyuban a gyermekek 88 százaléka súlyos ólommérgezésben szenved, az ólom és réz szennyezettség 371-szer, illetve 115-szor nagyobb a megengedettnél. Elvileg megengedhetetlen, hogy ilyen létezhet, gyakorlatilag viszont katasztrofális bizonyítéka annak: az ember legnagyobb ellensége önmaga, a technikai forradalomnak nem csak győztesei, hanem milliónyi áldozata is van. S már a tamagocsik sem támadnak fel.