2017.08.13. 17:18
A halászlében főtt hallal töltött káposzta győzött Tiszaújvárosban
Tiszaújváros - Tiszaújvárosi Hagyományőrző Tiszai Halászléfőző Fesztivál: finom ételek, jó hangulat.
Tiszaújváros - Tiszaújvárosi Hagyományőrző Tiszai Halászléfőző Fesztivál: finom ételek, jó hangulat.
Bogrács, fakanál és pálinka. Bede Róbert sztárséf, a VI. Tiszaújvárosi Hagyományőrző Halászléfőző Fesztivál zsűrijének elnöke az előbb említett dolgok hármas egységében látta a bográcsos főzés mibenlétét. A főzőversenyen induló baráti csapatok pedig igyekeztek is mindhárom tényezőt maximálisan figyelembe venni versenymunkájuk elkészültekor.
Jót ehetett, jól szórakozhatott, aki eljött ma a fesztiválra." Bráz György
Mi szem-szájnak ingere
Szükség is volt a helytállásra, hiszen Bede Róberten kívül is fényesen csengő a névsor, ha felsoroljuk azokat, akik a zsűrisátor árnyában várták a versenyételeket: Mátyás Rudolf olimpiai bajnok, Oscar-díjas mesterszakács, Csetneki László, a Szabadtűzi Lovagrend Nagymestere, Tégel Imre, a Benczúr Hotel konyhafőnöke, Czupper András, az István Nádor Borrend elnök-nagymestere.
Természetesen ahogy jó zsűritagokhoz illik, nem csak a sátorban találkozhattunk a „tudorokkal”, már a főzés idején is igyekeztek tapasztalatokat szerezni szerte a szigeten.
„Ínycsiklandóbbnál ínycsiklandóbb készülő ételekkel találkoztam – mondta Mátyás Rudolf a főzőhelyek között sétálgatva. – Nehéz dolga lesz a zsűrinek. Erdélyi barátaink például itt, a szabad ég alatt készítették el a puliszkát, amit köretként fognak felszolgálni…
Káposzta! Bográcsba!
„Kedveskéim, aztán tudják-e, hogy mi rotyog a bográcsban? – kérdezte egy idős főkötős hölgy kíváncsi tekintetünket látva. Arcunk kérdővé válván, cinkos mosollyal a szája szegletében mondta el, hogy bizony az töltött káposzta. – Tudják, végül is már otthon elkészítettük a tölteléket, hűtőtáskában hoztuk el…”
Az, hogy honnan, hamarosan kiderült. A Délvidékről, Szabadka környékéről jött egy busznyi főzni vágyó. Tegnap este szálltak buszra és reggelre értek Tiszaújvárosba, és annyi idejük volt, hogy előkészítsék a főznivalót…
Bogrács, fakanál, pálinka. Ezek kellenek a bográcsozáshoz." Bede Róbert
„Tavaly is itt voltunk, akkor halat főztünk. Idén úgy határoztunk, hogy inkább a tájjellegű ételek kategóriájában indulunk. Odatettük a bográcsba és itt főzzük szépen lassan rotyogtatva a káposztát. Higgyék el, mind a tíz ujjukat megnyalják, ha megkóstolják. Jöjjenek csak vissza két óra múlva…
A kóstolásból sajnos nem lett semmi, mert bokros teendőink elszólítottak bennünket a Tisza-szigetről.
Személyesen nem lehettünk tanúi, amikor a zsűri – hosszas mérlegelését követően – kiosztotta a főzőverseny díjait. Megtudtuk viszont, hogy a fődíj a szomszédos Polgárról érkezett Szabó Balázsé és csapatáé lett. Tiszai vegyes halászlében főtt hallal töltött káposztát főztek és ezzel nyerték el a zsűri kegyét. A tiszaújvárosi Fiatalok csapata lett a második, Ködöböcz Csaba és csapata pedig a harmadik helyen végzett a halas kategóriában. A tájjellegű ételek versenyében a Sparhelt ördögei győztek, megelőzve a Mezőkeresztes és Vidéke Takarékszövetkezet csapatát és az Elit Alakulatot.
„Példát mutattunk…”
Bráz György polgármester joggal volt elégedett. „Újra megmutattuk a világnak, hogy Tiszaújváros nem csupán az iparáról, gazdaságáról híres, hanem a lokálpatriotizmusáról, amelynek most ez a fesztivál volt egy újabb ékes példája – mondta a városvezető. – Jót ehetett, jól szórakozhatott, aki eljött hozzánk, és mindezt ebben a gyönyörű környezetben tehette…”
- Szaniszló Bálint -
Recept: Balatoni halászlé
Hozzávalók:
Elkészítés:
A halakat megtisztítom, fejüket, farkukat, uszonyaikat levágom, a ponty törzsét felszeletelem, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom. Az apróhalakat és a nagy halak fejét, farkát, a paprikát, a paradicsomot és a zúzott fokhagymát 3 liter vízbe felteszem főni, majd áttöröm. A levébe belerakom a pontyot, a harcsát, az áttört apróhalat és a hagymát, és még egy liternyi vizet. Mikor forr, beleteszem a sót és a paprikát, valamint a cseresznyepaprikát. Mintegy 35-40 percnyi forralást követően kész.
Recept: Bajai halászlé
Hozzávalók:
Elkészítés:
A pontyot megtisztítom, fejét, farkát levágom, törzsét felszeletelem és sűrűn beirdalom, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom, 3 liter vízbe felteszem főni a hallal együtt. Mikor kiforrta a habját, beleteszem a sót és a paprikát, a paradicsomot és a paprikát, valamint a cseresznyepaprikát. Erős tűzön egy órai forrást követően kifőtt és leöblített gyufatésztára tálalom a levet, majd ezt követően a halszeleteket fogyasztjuk el.
Recept: Tiszai halászlé
Hozzávalók:
Elkészítés:
A halakat megtisztítom, fejüket, farkukat, uszonyaikat levágom, a ponty törzsét felszeletelem, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom. Az apróhalakat 3 liter vízbe felteszem főni, majd áttöröm. A levébe belerakom a pontyot, az áttört apróhalat és a hagymát. Mikor forr beleteszem, a sót és a paprika felét, valamint a cseresznyepaprikát. Mintegy félórai forrást követően beleteszem a paprika másik felét, illetve a bort, és még öt percig forralom.
Recept: Harcsás halászlé
Hozzávalók:
Elkészítés:
A hagymát apróra vágom, majd kb. 2,5 liter vízben a halfejjel és farokkal felteszem főni. Mikor felforrt, beleteszem a paprika felét és teljesen elfőzöm a hagymát. Leszűröm, majd a levet újra forrásba hozom. Beleszórom a paprika másik felét, beleteszem a 3x3 centis kockákra vágott harcsafilét, a sót és a cseresznyepaprikát (ha erősen szeretjük).
Recept: Tiszai boros halászlé
Hozzávalók:
Elkészítés:
A halakat megtisztítom, fejüket, farkukat, uszonyaikat levágom, a ponty törzsét felszeletelem, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom. A pontyfejet, farkat és az apróhalakat a hagymával 3 liter vízbe felteszem főni, majd átpasszírozom. A levébe belerakom a pontyszeleteket, mikor forr, beleteszem a sót és a paprika felét, valamint a cseresznyepaprikát. Mintegy félórai forrást követően beleteszem a paprika másik felét, illetve a bort, és még öt percig forralom.