BOON Sziréna

2008.11.10. 06:56

Kit boncoltak fel a férje helyett?

<p>Már eltemette a férjét, de még nem tudja, miben hunyt el. Abban biztos: a boncolási jegyzőkönyv nem róla készült. Sem a testhossz, sem a műtéti nyomok nem stimmelnek. A kórházvezetés pedig válaszra sem méltatja... - szerkesztőségünkhöz fordult az özvegy.</p>

A férje kórházban hunyt el. Szerette volna, ha eltekintenek a boncolásától, de nem kapott erre engedélyt. Beletörődött, s arra jutott: ha már egyszer boncolták, elkéri a jegyzőkönyvet, hadd ismerje meg részletesebben a halál okait.

Akkor szembesült a következő leírással: az elhunyt testhossza 169 centiméter; az epehólyagja ép, nagy, kőmentes; a nemi szervek eltérés nélküliek. Na már most az ő férje a férje 180 centiméter magas volt; az epéjét eltávolították; csakúgy, mint a fél heréjét. Hiába kereste viszont a jegyzőkönyvben a nyomát annak, hogy a lágyéksérv műtét alkalmából férjénél műanyag hálót építettek be. Biztosan tudja azt is, hogy a férjét combnyaktöréssel is műtötték, de a heget nem tüntették fel, csak tűszúrások nyomát regisztrálták. A hasnyálmirigy nagy részének eltávolításáról maga az utolsó műtétet végző orvos tájékoztatta, de megtalálható az intenzív osztály zárójelentésében is. Ehhez képest a jegyzőkönyvben ez szerepel: „a hasnyálmirigy átlagos nagy”...

Meghatalmazással

Ennél kevesebb eltérés is elegendő ok lett volna a kétkedésre. Az özvegy 2008. augusztus 13-án az érintett borsodi kórház vonatkozásában illetékes betegjogi képviselőhöz fordult, segítsen megtudni, kiről készült a megkapott boncolási jegyzőkönyv. A meghatalmazáshoz csatolta az említett műtétek zárójelentéseinek másolatát is.
Az ember azt gondolná, a kórház ilyen esetben azonnal kivizsgálja, mi történt (elcserélték a boncolási jegyzőkönyvet; netán mégsem történt meg az elhunyt férj boncolása, hogy egyebet ne is feltételezzünk), s mihamarabb elnézést kér. Hiszen érthető, hogy a férj elvesztése miatt lelkiekben összetört feleség minél előbb szeretne választ kapni arra, mi volt a boncolás tényleges eredménye, hiszen biztos abban, hogy a kiadott jegyzőkönyv nem a férjéről készült. (Még jó, hogy a temetés nyitott koporsóval történt, így a halottcsere lehetősége kizárt.)

Válasz nélkül

Mit gondolnak, mi történt? A kórház mind a mai napig válaszra sem méltatta sem az özvegyet. Errefel fordult szerkesztőségünkhöz: „Hát már a betegjogi képviselőt sem veszi komolyan egy kórház vezetése?”
Megkérdeztük a betegjogi képviselőt, dr. Kovácsné dr. Domán Erikát, aki elmondta, sajnos nem ritka, hogy ilyen hozzáállást tapasztal. Ez esetben október 22-én írásban is megsürgette a választ, eleddig (november 7-ig) hiába.
Most már mi is kíváncsiak vagyunk a fejleményekre.

Mit mond a törvény?

Az egészségügyi törvény 30 napos válaszadási határidőt szab az egészségügyi szolgáltató számára, amelyet esetleges vizsgálatok miatt 60 napra kitolódhat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!