Egyperces

2016.01.21. 17:30

A mai angolok harmadrészt angolszász felmenőktől származhatnak

London - A ma élő angolok nagyjából harmadrészt angolszász felmenőktől származhatnak - állítják a kutatók a Nature Communications című folyóiratban közölt tanulmányukban.

London - A ma élő angolok nagyjából harmadrészt angolszász felmenőktől származhatnak - állítják a kutatók a Nature Communications című folyóiratban közölt tanulmányukban.

A németországi Max Planck Embertudományi Intézet munkatársa, Stephan Schiffels a kelet-angliai Hinxton, Saffron Walden, Linton és Oakington területén talált tíz emberi csontváz genomját térképezte fel. A vizsgált maradványok három különböző időszakból, a vaskorból, a kora és a közép angolszász korból származnak.

Eredményeik alapján a kutatók arra jutottak, hogy szemben azokkal az elméletekkel, amelyek szerint az 5. századtól betelepülő angolszászok kiszorították a britonokat, a jövevények és az őslakosok valójában egymással házasodtak a betelepülés korai szakaszában.

A kutatók ritka mutációk után kutatva vizsgálták és vetették össze az ősi DNS-eket és a modern mintákat, megállapítva, hogy a mai britek 25-40 százalékban angolszász felmenőktől származhatnak, illetve, hogy az egykori angolszász településekhez közeli kelet-angliai területeken lakók genomjának nagyobb része utal a betelepülő elődökre - írta a BBC News.

Még a hagyományos kelta populációk, úgy mint a walesi és a skót is mutatnak némi angolszász-szerű eredetet, habár az jóval kisebb mértékű, mint Anglia keleti részén. Schiffels szerint addig nehéz megmondani, hogy ez a genetikai összetevő mikor érkezett meg a területre, amíg a régióból származó vaskori maradványok DNS-ét nem vetik alá a szükséges vizsgálatoknak.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!