2016.09.25. 11:05
Állatorvosi tanácsok a babesiosis elkerülésére
Miskolc - Súlyos, előrehaladott esetekben már a veseelégtelenség tünetei dominálnak.
Miskolc - Súlyos, előrehaladott esetekben már a veseelégtelenség tünetei dominálnak.
Itt az ősz, de meteorológiai értelemben még szeptember közepén is élvezhettük a nyarat. Ez részben öröm, részben újabb veszélyforrás, főleg a kutyákra nézve. Az utóbbi hetekben ugyanis jelentősen megszaporodott a babesiás esetek száma, ami összefügg a kitolódott nyárral és a kullancsok aktivitásának fokozódásával – ismertette dr. Horváth Tibor állatorvos.
Kullancs terjeszti
– A babesiosis a kullancsok által terjesztett egyik leggyakoribb betegség. A Babesia nevű kórokozó egy egysejtű vérparazita, amely a kullancs nyálmirigyében él. Fontos tudni, hogy más-más Babesia betegíti meg a kutyát, a macskát, illetve a szarvasmarhát. Az ember babesiosisa nagyon ritka betegség, a macskákat megbetegítő Babesia faj hazai előfordulását pedig tudomásom szerint eddig még nem igazolták.
A betegség leggyakoribb terjesztője a Dermacentor reticulatus nevű kullancsfaj, amely könnyen felismerhető háti részének („pajzsának”) pöttyös, foltos mintázatáról. Jóval ritkábban, de egyéb kullancsfajok is terjeszthetik a betegséget, melyek egyike – a délről behurcolt barna kullancs (Rhipicephalus sanguineus) – a lakásban is jól érzi magát, és akár télen is csíphet.
A babesiák a kullancs vérszívásának kezdetekor még olyan „szerkezetűek”, hogy nem képesek emlős állatokat megbetegíteni. Mintegy 48 óra alatt azonban olyan átalakuláson mennek keresztül, amelynek következtében fertőzőképessé válnak. Ennek az átalakulásnak a beindítására maga a vérszívás „adja meg a jelet”.
Összegezzük a fentieket: csak néhány kullancsfaj terjeszti a betegséget, ezek közül is csak a fertőzött kullancsok jelentenek veszélyt.
48 óra múlva
A kutyán megtelepedett fertőzött kullancsok pedig csak mintegy 48 óra múlva képesek a fertőzést átadni. Vagyis: a kutyák napi átvizsgálása és a talált kullancsok eltávolítása nagyon fontos a védekezésben! A babesiosis első tünete a bágyadtság, levertség, esetleg magas láz. Ilyen tünetek észlelésekor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz! Később megjelenik a kávébarna vizelet. A babesiák ugyanis tönkreteszik a vörösvértesteket, emiatt vérfesték kerül a keringésbe, ami károsítja a veséket. Súlyos, előrehaladott esetekben már a veseelégtelenség tünetei dominálnak: sárgaság, bűzös lehelet, hányás, majd általában elhullás – mondta el az állatorvos.
- ÉM -
Fontos a megelőzés
Mivel még az időben elkezdett kezelés sem jelent garanciát a gyógyulásra, a legfontosabb a megelőzés. Ma már nagyon sokféle készítmény áll a gazdik rendelkezésére: cseppentős (másnéven: spot on), nyakörv, illetve tabletta. Fontos, hogy mindig megbízható terméket vásároljunk! Vegyük figyelembe, hogy néhány készítmény mérgező lehet a kutyával együtt tartott macskára!